izbandut; osmanlıların,rum korsanlarına verdiği addır.

kanlı pazar; 9 ocak 1905 petersburg’da patlayan grev sırasında çar’a dilekçe vermek için yürüyen yüz kırk bin kadar işçinin üzerine ateş açan kazak askerler, yaklaşık bin işçiyi katletti, beş binin üzerinde işçiyi de yaraladılar. yürüyüşü düzenleyen papaz gapon, sonradan çarlık polisinin ajanı olduğu anlaşıldı ve işçiler tarafından linç edildi. rus devrimci tarihine “kanlı pazar” olarak geçen bu olay, başkent emekçi halkının düzenden kopuşunu hızlandırmış, işçilerin siyasal uyanışına büyük katkıda bulunmuştur.

mastaba ;eski mısır mimarisinde, duvarları içe doğru yatık ve düz damlı, dikdörtgen tabanlı yer seviyesinin altında inşa edilen “labirent” de denilen ev mezarlardır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tarihte kullanılan terimlere 3 örnek" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim