1.
eski türkçede tanr demek olan. ayrıca türklerin islamiyetten önce inandığı dindir.
tengricilik gök tanrı inancı olarak da geçer.
devamını gör...
2.
gök ata olarak da bilinmektedir. bir diğer tanrı ise toprak ana yani ötükendir.
koca dağların, bazı göllerin ve asırlık dev ağaçların ruhları olduğuna inanılsa da tanrı olarak kabul görmezdi.
devamını gör...
--- alıntı ---

gök tanrı'nın özelliklerinden söz etmek gerekirse şunlar söylenebilir: öncelikle tektir, eşi ve benzeri yoktur. yaratıcıdır; bilinen ve bilinmeyen her şeyi o yaratmıştır. savaşlarda tanrı'nın iradesi ile zafere ulaşılır. buyurur, iradesine uymayanları cezalandırır. insanlara kut ve ülüg (kısmet) bağışlar ama bunları layık olmayanlardan geri alır. canlılara yaşam verir. ölüm onun iradesine bağlıdır. varlıklara yaşam verdiği gibi, dilediğinde de onu geri alır.

--- alıntı ---
devamını gör...
islamiyet öncesi türkistan (asya) topraklarında hakim olan inançtır. din denemez. din olmasi için bir kutsal kitabı ve peygamberi olmalıdır. şamanist geleneklerle iç içe olsa da temel olarak benzer olmakla birlikte farklı bir inanışa dayalıdır. tengricilik tek tanrılı bir inançtır. ama bazı büyük kutsal ruhlara tanrı sıfatı verildiği iddia edilir. örn erlik han yeraltı tanrısı, ülgen han gökyüzü tanrısı şeklinde. türk mitolojisinde bu varlıkları bulmak mümkündür.
devamını gör...
(bkz: tengri biz menen)
devamını gör...
(bkz: şeytan baba)

ulu tengri!
devamını gör...
türklerin tanrısı. bu tanrıya inanana "tengrici" denir. günümüzde tengrici olan türkler hâlâ mevcut olsa da, bu kişiler genelde "atalarımızın dinidir" diyerekten bu tanrıya inanırlar. hatırladığım kadarıyla şöyle bir olay da vardı, 1200'lü yıllarda yaşamış fransız bir misyoner olan rubruck'lu william bir uygurluyla şöyle bir olay yaşadı;

william, uygurluya tanrıya inanır mısınız diye sordu. uygurlu, bir tanrıya inanırız dedi. william bu tanrı ruh mu yoksa cisim mi diye sordu. uygurlu tanrının ruh olduğuna inanırız dedi. william, peki tanrının hiç insan biçimine girdiğini tasavvur ettin mi? diye sordu. ve uygurlu "asla" dedi.
devamını gör...
(bkz: aşko)
devamını gör...
orhun yazıtlarında çözülen ilk kelime olup, 𐱅𐰭𐰼𐰃
tanrı anlamına gelir.


üzä kök tänri asra yağız yer kılıntıkda, ekin ara kişi oğlı kılınmış.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
göktengri (ya da göktanrı) inancında yaratıcıya verilen isimdir. türkler ve moğollar arasında yaygın bir inanış biçimiydi.
devamını gör...
buyrun benim.
devamını gör...
tengri, türkün gerçek ve öz dini olan gök tengriciliğin başpanteonunun en büyük tanrısı. tengri, türk'ün gerçek tanrısıdır. bozkurtlar ulusun; tanrı, türk'ü korusun!.. ne mutlu türk'üm diyene!.. (bkz: tengricilik) (bkz: şamanizm) (bkz: göktanrı)
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel yukarıda "tengri"nin runik yazıyla göktürkçe orijinali ve aşağıda latinize edilmiş hali
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel tengri yazısı ve damgası
devamını gör...
(bkz: tengri biz menen)
devamını gör...
tek tanrılı, çok tanrılı din ve dinler için ne söyleniyorsa hepsinin aynısının (bkz: tengricilik) (bkz: şamanizm) için de geçerliği olduğu gerçeğinin karşılığı. yani islam, hıristiyanlık, yahudilik, sabiilik, zerdüştlük için yapılan eleştiri, inkar, karşıt görüşlük, hakaret, dalga geçme vs ne varsa hepsi bu ideoloji ve din için de geçerlidir.

birbirlerinden farkları yoktur. (kurumsal manada). onlar ne kadar batılsa, bu ideolojik cinnet olan tengricilik, türkçülük, turancılık vs. de o derece batıldır ve diğerleri ile aynıdır.

öyle.
devamını gör...
orhun yazıtları; 1893 yılında danimarkalı dilbilimci vilhelm thomsen tarafından, rus türkolog vasily radlov'un da yardımıyla çözülürken tngr harflerinin arka arkaya sıralanması sonucu runik türk harflerine bu sesler verilerek ortaya çıkmış, bilinen en eski türkçe sözcüktür. "tengri" göçebe asya kavimlerinde yaratıcının takma adıdır ve "gök" anlamında kullanılırdı. etimolojisi günümüzde bile tam olarak yapılamamış kelimedir. literatürde kök tengri (eski türkçe) olarak geçen kavram mavi gök anlamına gelmektedir. türkler savaşçı yapılarından dolayı gökyüzünden çok etkilenmiştir. türkler için mavi renk özgürlük ve bağımsızlığın rengiydi . eskiden kök olarak söylenen gök sözcüğünün eski türkçede üç anlama gelmekteydi. biri bugünkü kullandığımız anlamıyla gök, gökyüzü; biri, yine bugünkü kullandığımız anlamı ile mavi renk; son olarak bugün kullanmadığımız anlamı ile ulu, yüce, kutsadı. orta asya'nın bozkırlarında yaşayan eski türklerin inancı, gök tanrı (kök tengri )inancıdır. eski türkçede tanrı sözcüğü tengri biçiminde söylerdi .
devamını gör...
tengri diye bir eski asya türkçe kelime yoktur,uydurmadır. büyük olasılıkla avrupalı araştırmacı çevirisi ,mete kelimesi gibi.(mete isim değildir)
orhun çevirilerinde tenri'dir,özel isimdr. gök tanrı'nın ismidir.
şu var konuşmada tenri veya tenji diye geçemektedir .tenji ağız olarak biraz zayıf kanıtlı.

anadolu türkçesi zaten esas asya türkçesinden evrilme uyduruk kelimelerle dolu ,dili dönmemiş uydurmuş.

tengri'de tengrizm 'de aynı ,moğolca'dan falan da değil. moğolca zaten türkçe'den fersah fersah uzak bir dil.
gök türk dönemi dinleri biraz karışık yönetim ve halk 3-4 dini yaşamış,budizm var örneğin en çetrefilli döneminde budi,zm2e geçilmiş. karmaşa yaşanmış.
tenri dini animalist çok tanrılı doğa ağırlıklı dindir ,kültür olarak yaşatılmalı ama artık saçmalamada üstümüze yok alah-tek yaratıcı ile özdeştirilmeye çalışılmış.
gök tanrı'ın köktenri,betimi büyük beyaz kaz'dır.
türkler için mavi önemlidir ,koyu mavi ,iskitçe-hotan ,aşiena'dan gelir gök türk'ün kurucu kabilesidir soy iskit'tir.

artık öyle hale geldi ki içine ettiler türk kültürünün ,yazsanda boş.

en baştaülkemizde ki türk dilci ve türkologlar yalancı-çıkarcı..
devamını gör...
bize kut versin.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"tengri" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim