#popüler diziler

öne çıkanlar | diğer yorumlar

sjw saçmalığı yüzünden mundar olacak diye hop oturup hop kalktığım dizi...

insanlar zamanında hobbit'i çok gereksiz gömdüler. oysa tüm o filtreler renk paleti tercihleri vs. şeyler, tıpkı hobbit'in masalsı havasını yansıtıyordu...
devamını gör...
orta dünyanın ikinci çağında, üçlemeden önceki zamanda geçecek dizi. aynı zamanda şu ana kadar, tarihin en pahalı dizisi olacak. umarım başarılı bir dizi olur ve seriden soğutmaz.
(bkz: yüzüklerin efendisi)
devamını gör...
güzel olacağını umduğum dizidir.
umarım siyahi elf, kadın ork, lezbiyen hobbitler olursa da senaryo ve doğal olay akışı gereği olur. faklı ırk ve cinsel tercihlerin temsil edilmesine karşı değilim, aman kimse bize homofobik yada ırkçı demesin şuraya iki gay, bir iki tane de siyahi adam yerleştirelim kafasına karşıyım.
devamını gör...
bu muhtemelen bu konuya ilk ve son girişim aynı zamanda yazışım olacak. açıklanan aktörlerin yarısı beyaz değil, hikayenin geçeceği yerde olacak ırklar elfler ve numenorlu insanlar ve bunların hepsi beyaz peki ne olacak bu siyahiler?
sırf modern akımlara uymak adına berbat edilecek, tolkieni mezarında ters döndürecek bir yapım. bu dizinin orta dünya ile alakası olmayacak. tabi birde saçma sapan cinsellik koyacakları için gerzek bir ergen kitlesi çekecek. tolkiene biraz saygısı ve sevgisi olan bu diziyi izlemeyi bırakın adını dahi anmaz.
beni ırkçı olarak göreceklere cevap yazmayacağım çünkü zaten vereceğim cevabı anlayacak seviyede olsalardı burada ırkçılık yapmadığımı da bilirlerdi.
ayrıca tolkien vakfına mesajım (bkz: ımrid amrâd ursul)
devamını gör...
çok çok büyük beklentiler yaratan dizi. fantastik edebiyatta çığır açan tolkien sayesinde tanıştığımız seri ve bu serinin üzerine çekilmiş 6 adet filmden sonra diziyle de kıymetini bir kez daha perçimleyecek. henüz kitaplarını okumadıysanız link bırakıyorum hangi sırayla okuyacağınızdan bahsediliyor. dile kolay daha 1 sene var diziye

tolkien kitapları hangi sırayla okunmalı

edit: kitap severler bir abone olmayı çok görmeyin da
devamını gör...
the wheel of time - zaman çarkı serisini izledikten sonra ciddi ciddi umudumu yitirdiğim amazon prime dizisi - ki orta dünya uzmanı murat sönmez'in de aynı endişe ile bir video yayınladığını gördüm. çok korkuyorum, ilúvatar bizi koru!

devamını gör...
bu dijital platformlar ilk palazlandığında aslında hepimiz heyecanlanmış, yapılan işler ilgimizi çekmişti. fakat bunların en çok zortladığı işler genelde kitap uyarlaması olan diziler oluyor. bunun da içine sıçarlarsa netflix, amazon prime gibi platformlara olan güven azalacak.

bir de günün birinde şunun farkına varacağız; sırf birileri "siz ırkçısınız" demesin diye bu tip işlerde cast seçimini önemli karakterleri siyahi, asyalı, hintli seçerek asıl ırkçılığı yapıyorlar. bu aynı şey demek gibi "abi normalde bu karakterin senin tipinle hiç alakası yok ama siyahi kontenjanımızı doldurmak zorundayız. al işte sen de bunu oyna".

bu normal bir davranış değil. mesela witcher dizisinde fringilla karakterini neden siyahi bir ablamız oynuyor? oyunculuğu bok gibi olmasına rağmen bu ablayı seçmişler. ben olsam zoruma gider.

ayrıca kaliteli iş çok parayla yapılır. hem ucuz olsun hem kaliteli olsun kafasıyla fantastik bir hikayenin içine sıçarsınız.

verin şu işleri hbo'ya da az kalite görelim.
devamını gör...
2 eylül 2022 tarihinde vizyona girecek olan, daha doğrusu amazon prime video servisinde gösterime açılacak olan dizi. tam bir fragman sayılmasa da bu tarih duyurusu için ufak bir video hazırlamışlar;

twitter.com/LOTRonPrime/sta...
devamını gör...
son yayınlanan trailer videosu çok kısa ve diziye dair hiçbir şey anlatmıyor olmasına rağmen şimdiden yükselmeler olmuş, beklentiler artmış.

benim için bu videoya dair en ümitlendirici şey arka planda uğraşılmış olması. şurada görülüyor ki aslında trailer'da basit cgi işi gibi duran efektler cgi işi değil. harfler oyulmuş, ateşler dökülmüş, kameralar ayarlanmış ve ortaya bu iş çıkmış. ha sonuç olarak çekim ne kadar etkileyici olmuş, ne kadar kaliteli olmuş tartışılır. ama benim için burada yapımcıların işin ciddiyetinde olması ümit verici bir olay. malum son zamanlarda dijitale gelen işler* bir boka benzemiyor.

burada ekibin işi her açıdan zor. bir kere farklı bir çağı da anlatsa, bu bir film değil dizi de olsa, her türlü film üçlemesiyle kıyaslanacak. o mu iyiydi bu mu iyi tartışmaları yaşanacak. bu açıdan çok zor iş. ne yaparsan yap beğendiremeyebilirsin. ama en azından belli bir kalite görmek isterim.

bakalım ya efsane olup altın harflerle kazınacak ya kestane olup birkaç yıl konuşulup unutulacak.
devamını gör...
siyahi elf nedir hacı dayı ya.. elfin siyahisimi olur.. ota boka ırkçılığa yoranlarda boş yapmayın hele bi kitapları okuyun.. bide kadın cüce var.. bakımlı makımlı.. görsen venedik dükünün kızı.. te allahım ya.. içinden geçecekler üçlemenin.. ki üçleme ile alakası yok diye çığırıyorlar.. mahmut abiye söyledim kıçı ile gülüyor..
devamını gör...
düşünsene, dede korkut destanını çekiyorsun içinde zenci ve çekik gözlü karakterler var. ya da bir hint prensinin hikayesini filme alıyorsun, sapsarı saçlı ve beyaz tenli insanları oynatıyorsun.
oldu mu? bence olmadı. aynı şey bunun için de geçerli.
devamını gör...
rahatsız olanın izlememesi gerekiyor, ne kadar ağlansa da, zırlansa da telif hakkına sahip olan kuruluştan izin alınmış, bitmiştir, bu kadar basit, hoşuna gitmeyen izlemesin. gram ilgim alakam yoktu ama sırf bu yobazların yüzünden deli gibi gün sayarak bekleyeceğim. bakmayın siz ağlayanlara, onlar da çıkar çıkmaz izleyecekler, gönül ister ki senaryo kısmıyla alsın, sürüklesin de biraz utanmalarını sağlasın... göreceğiz.
devamını gör...
abd'deki geri zekalı sjw ve "reddit" tayfasinin elinde rezil olacak bir dizi. istediği başarıyı yakalayamayacak ve burada sırf siyahi elf oynattıkları için dibi düşen aptal sjw'ler de zırlaya zırlaya günlüğüne yazacak.

en nihayetinde yüzüklerin efendisi dendiğinde sizin buram buram politik doğruculuk ve sjwlik kokan kıytırık diziniz değil tolkien'in kitapları, peter jackson'un filmleri gelecek insanların aklına. uzun lafın kısası, kazandığınız savaş yok yine.
devamını gör...
telif ne alaka? "yasadışı çektiler" diyen mi oldu?

şirketin, christopher tolkien ölünce meydanı boş bulup çekme hakkı varsa, edebiyat sevenlerin de "içine etmişsiniz" deme hakkı var.

bakın bu sjw tayfa asla düzgün bir eser veremez. insanlığa mal olacak bir kitap, film çıkartamaz. yaptıkları işler nasıl 2 senede unutuluyor, kendileri bile hatırlamıyor ortada. dönüp dönüp o zorlarına giden kahramanlık öykülerine sulanır, kahroldukları yazarların, yönetmenlerin işlerini hiç ederler.

bir tane alkışlanacak özgün işiniz olsun? yok. yıldız savaşlarının içine edelim , marvel'in içine edelim, parasıyla değil mi, tolkien'in içine edelim. parasını verip orman kesen akp otelcisi kafası. parasını verdi ve yasal sonuçta.

hadi şirketler bunları güdüp parasını yapıyor ya, bu rezaletin peşinden gidip kendini "ilerici" sananlara da sjw deniyor.
devamını gör...
hayatımda gördüğüm en iğrenç sunumdu. teaser trailer o kadar kötü değil bir miktar gaz verir izleyicilere ama o sunum... amazon gibi bir firmasın böyle sunum yapıyorsun. utanmalılar.
devamını gör...
fragmanına bayıldım! "siyahi elf mi olur?!" diyen arkadaşlardan hiçbiri izlemeyecek bu diziyi. sopayla ev ev gezicem, o arkadaşlardan bir tanesini bile izlerken görürsem kafasına tekme atıcam. mahrum kalın bundan, görmeyeceğim izlediğinizi.
devamını gör...
herkesin (bkz: lord of the rings) ile karşılaştırıp daha izlemeden binlerce yafta attığı dizi. arkadaşlar profilime girseniz yüzüklerin efendisini ne kadar sevdiğimi anlarsınız. bunu anlatmaya gerek görmüyorum zaten.

bir lotr hayranı olarak, ben bu evrenin bir kez daha bize sunulmasının heyecanı içindeyim. beğenmediğiniz, eleştirdiğiniz yerler olabilir ama bunu düşmanlığa taşımaya gerek yok. yüzüklerin efendisi kalitesini kaybetmek istemeyen izlemesin. bu kadar basit..
devamını gör...
genç elrond'u oynayan arkadaşı fiziksel olarak hiç beğenmedim ve hatta yakıştıramadım. çok çocuksu duruyor. daha sert bakışlı yüzü daha oturmuş birisi bulunabilirdi. lamba cini gibi oğlanı getirmişler gel elrond ol demişler resmen.
devamını gör...
dizinin ilk firesini vanity'de* verdiği ortada. daha fragman bile ortada yokken amazon'un neredeyse izleyici kitlesinin yarısını karşısına almaya başlayacağını öngörmemek imkansıza yakındı. sakalsız cüce ve siyahi elf polemiği son bir haftamı esir almış durumda. her yerde görmekten kal geldi. bu iki problem öne sürülse de kendi adıma dizide çok daha büyük sıkıntılar olduğu taraftarıyım.

kullanılan renk paletleri, az önce terziye diktirip geldim tadında pür-i pak kostümler, lórien hanımı mı yoksa ritterbruder mi belli olmayan galadriel, orta dünyada ne işi olduğunu bilmediğim berber ve çocuk piyesinden hallice müzikler bana koca bir the chronicles of narnia virali gibi hissettirdi. yine de bunca insan tartışıyorsa bir bildikleri vardır diyerek biraz irdelemek istiyorum bu elf ve cüce meselelerini. bakalım kim özünde ne kadar haklı.


öncelikle, elflerin esinlenildigi nordic-celtic kültürü diye konuya başlamak suyu bulandırmaktan farksız zira konu buradan dallanıp budaklanıp tolkien ırkçı mıydı değil miydi meselesine gidiyor oradan da michael underwood vs jared lobdell arenasına varıyor iş. meseleyi bu denli karmaşık bir şekilde ele almaya gerek yok, bu denli kapsamlı bir külliyatın hali hazırda tamamen oturmuş bir lore'u var zaten. o yüzden tolkien'ı bir süre eserinden bağımsız olarak kabul edip yalnızca salt fenotip tanımları ile irdeleyelim meseleyi. tekrar ediyorum, lore yeterince kapsamlı ve zengin, aradığımız her şey tolkien'ın kişisel görüşlerini irdelemeden de bulunabilir.

kaynak olarak esas alacağımız eserler; the lost road and other writings, the war of the jewels, the silmarillion, the peoples of the middle-earth, unfinished tales, the letters of j.r.r. tolkien, ve the fellowship of the rings.

öncelikle konunun belki de bu denli karmaşık olmasına sebep olan ilk argümana biraz göz atarak başlayalım.

"tolkien, elflerin teni hakkında 'fair-skinned' dışında bir ifade kullanmamıştır. o yüzden ten renkleri hakkında kesin bir şey söylenemez."

öncelikle ingilizce öğretmeninize saygılarımı ileterek başlamak istiyorum ama hadi sizin dediğiniz gibi olsun. yine de bu, tamamen kulaktan dolma bir bilgi üzerine inşa edilmiş bir argüman olurdu. yerdeki taşı bile sayfalarca betimleyen tolkien'ın tamamen ırkların çatışması ve mutlak bir kötülüğü alaşağı edebilmek için birleşmesi temalı bir kurguda bu ırklardan herhangi birini yarım yamalak tanımladığı iddiası bariz bir saflık ve bilgisizlik ürünü olmaktan öteye geçmez. tolkien elfler için açıkça 'pale' ifadesini yazınsal olarak kullanır. hani fair-skinned yeterli gelmediyse diye söylüyorum. tolkien elfleri unutulmuş diyarların drow'ları gibi değil ne yazık ki. o yüzden güneşin ikinci çağında drizzt do'urden veya liriel baenre aramak yersiz. türkçe'ye çevrildiği süreçte çevirmenin veya editörün azizliğine uğramış olma ihtimali vardır belki bilemiyorum lakin orijinal metinde yer alan ifade gayet açık bir biçimde 'pale' ve hatta öyle ki ten renklerinin kesin bir dille dile getirilmesini geçtim elflerin kendi aralarında da çeşitli fenotipik özellikler gösterdiğini de söyleyebiliriz. teleri elflerine özgü gümüşi saçlar, vanyar elflerinde görülebilen altın rengi saç rengi gibi spesifik özellikler mevcut. tolkien her detayı ince ince işlerken böyle bir detayı atlamayacak türden bir yazar. yine de sindar, noldor ve avari'nin saç renklerinin koyu olduğunu söylemekte fayda var zira sarışın ari ırk hitler'in fantezisiydi, tolkien'ın değil. elflerde farklı saç renkleri görülmekle birlikte beleriand'ın gri elflerinin saçları da altın renkli olabilmektedir zaman zaman ve hatta atipik pek çok özellik gösteren karakterler de mevcuttur o yüzden belirli sınırlar içerisinde olduğu takdirde dış görünüşü tasvir edilmemiş bir karakter hakkında hayır bu böyle olamaz diyebilmek için istisnaları yok saymak gerek. zaten tam olarak da burada işin civcivli kısmına giriş yapmış oluyoruz aslında. atipik özellikler gösteren elfler ve beraberinde nandor ve onun alt kolları olan silvan elfleri ve laiquendi. konuya direkt öne sürülen bir argüman ile giriş yapalım.

"tanıtılan karakter silvan elflerinden olabilir. silvan elflerinin ten renkleri tanımlanırken zeytuni bir tene sahip olabilecekleri söylenmişti."

haklı ama eksik bir argüman var yine karşımızda. zeytin ve/veya zeytuni bir ten rengi ne yazık ki bu değil. bu cilt rengi spektrumu daha çok yeşil alt tonlu light brown/ moderate brown arası bir cilt rengidir. dürüst olmam gerekirse moderate brown bile silvan elfleri arasında atipik bir özellik muhtemelen. fitzpatrick ölçeğinde ııı-v arasında. burada olive'den kasıt alt tonu sarı ve yeşil olan 'ten rengi' cilt renkleriydi yüksek ihtimalle. yine de tip v silvan elflerinde görülmesi imkansız bir ten rengi değil. gerçi bu yine de elflerin özellikle gri-mavi arasında değişiklik gösteren göz renkleri olmasına rağmen neden bu elf kardeşimizin gözünün kahverengi olduğunu da açıklamaz ama neyse. yani işin özü, atipik bir özellik olarak vurgulandığı takdirde, böyle bir ten renginin mevcut olabilitesi var.

yine de yapılan açıklamalara bakınca, meselenin para kazanma odaklı olduğunu görmemek elde değil. lindsey weber'ın açıklamasına bir göz atalım.

"tolkien'ın eserinden yaptığımız uyarlamanın bugünün dünyasını olduğu gibi yansıtması bize doğal geldi. tolkien herkes için. öyküleri kendi kültürlerine hapsolmaktan çıkıp bir araya geldiklerinde başarılı olan kurgusal ırkları anlatıyor."

bu alıntıyı parça parça inceleyelim biraz. weber, silvan elflerinden ve bu ten renginin mümkün olabilmesinden bahsetmiyor. aksine, olmayan bir şeyi sanki bir lütufmuşçasına diziye eklediklerinin sinyallerini veriyor ve bunu öyle kelimeler seçerek yapıyor ki karşı çıkıldığı anda ırkçı yaftası yememek elde değil. oysa basit tercümesi şu; 'bakın biz sizin haklarınızı savunuyoruz! gelin ve izleyin. böylece daha fazla kâr elde edebiliriz.'

öncelikle şuna biraz değinelim. güneşin ikinci çağı ne yazık ki içerisinde epey boşluklar bulunduran bir dönem ve bu yüzden senarist ve yapımcıların oldukça geniş bir üretim alanı var. eğer ana hikayede ciddi bir karmaşaya sebep olmayacaksa sonradan eklenen bir karakter bence senaryoya iyi yedirilebildiği sürece rahatsız etmeyecektir ama yüksek ihtimalle nandor/silvan/laiquendi olarak yazılan bu karakter tamamen endüstriyel çıkar gözetilerek yazılıp çizilmiş bir figür ki yapılan açıklama da bunu destekler nitelikte. bu yüzden apaçık olive olarak belirtilen ten renginin ardına sığınıp abuk argümanları desteklemeye çalışmanın çirkin bir eylem olduğu kanaatindeyim.

özellikle türkiye sınırları içerisinde bu hususta sitem eden insanların pek azının bilinçaltına yerleşmiş olan ırkçı düşüncelerle hareket ettiğini düşünüyorum. bu kitlenin bir kısmı külliyatını yalayıp yuttuğu bir serinin endüstriyel kaygılarla tahrip edilmesine sitem ediyor. bir diğer kısmı ise peter jackson filmlerinin etkisi altında olan ve eserler hakkında ilk önbilgiyi filmlerden almış olan insanlar. bundan ötürü serinin tonundan, karakterlerin dış görünüşüne kadar birebir jackson ile uyuşan bir atmosfer beklentileri var ama bana kalırsa bu kitlenin en büyük kısmı amazon'un zaman çarkı serisinde de yaptığı bu içten pazarlıklı 'biz ırkçılığa karşıyız' tutumundan rahatsız olan insanlar çünkü dürüst olmak gerekirse hepimiz biliyoruz ki daha fazla para kazanmak için tüm tuşlara aynı anda basıyorlar ve biz paragözüz demek yerine ırkçılığa karşıyız diyorlar.

weber'ın da verdiği demeçte üzerinde durduğu bir düşünce var.

"bu bir uyarlama. günümüz şartlarına adapte etmenin nesi yanlış olabilir? ne var yani siyahi bir elf olamaz mı? gerçek hayatta var bu insanlar! görmezden gelemeyiz."

elbette gerçek hayatta siyahi insanlar var tıpkı birbirinden farklı ten rengine sahip pek çok insan gibi. mesele de tam olarak bu zaten. orası dünya değil, orada amerikalı, çinli ya da afrikalı biri yok. orada elfler var, cüceler var, insanlar var. fransızların cezayir'e yaptığı zulmün karşılığını içinde avrupa kıtası bile bulundurmayan tolkien evreninde bulamazsın. bulma da zaten. dünya sorunlarından uzaklaşmak için içindesin o evrenin sen, niye teleri telef edilirken durup yahudi soykırımını düşünesin mesela? onu düşünmemek için oradasın. ben niye o atmosferin içine kendimi kaptırmışken sırf ten renginden dolayı hikayeye yama yapılmış bir karakter görüp yıllar önce benden bağımsız yapılmış olan ırkçılığı düşünmek zorunda olayım? daha beteri bu durumu iyice çirkinleştiren şey asıl bunun ırkçılık olması. ticari kaygı güderek yıllar önce yaptıkları ırkçılığın telafisini sırf o insanlar üzerinden de para kazanabilmek için 'dünya barışı' sosuyla sunarak hiç utanmadan üste çıkabiliyor adamlar ve sjw'ler sağ olsun epey de kurşun geçirmezler. çarkın absürtlüğüne bakar mısınız?


ek olarak weber'ın gerçek anlamda saçmaladığı 'gerçek dünya' argümanı bariz bir hatayı da doğuruyor. elflerin cuiviénen'de, yıldızların ışıklarından başka bir ışık kaynağı bulunmayan bir yerde uyandığını da eklemek gerek. evrimsel açıdan bakıldığında bu neden oldukça açık bir ten rengine sahip olduklarını açıklar zira uyandıkları yer afrika savanaları değil. ulan develer, d vitamini almasın mı adamlar yani? hatta öyle ki birebir uyarlamada silvan elfleri gerçekten bu ten rengine sahip olabilirken işin içine ' gerçek dünya halkları' fikrini soktuğunuzda elflerin oldukça açık bir ten rengine sahip olması zorunlu oluyor. zira ister nandor ister avari olsun hiç fark etmez bu kadar kısa bir süreçte evrimsel olarak bu denli farklı fenotipik özellikler sergilemeleri mümkün değil. ee ne oldu bu şimdi?

işin özü, demek istiyorum ki; insan evriminin bir getirisi olan farklılıkları ve bunun neticesinde oluşmuş olan haksız ırkçılıkları konuyla hiç ilgisi olmayan elfler üzerinden aktarmak çözüm değil. bunu saçma bulanlar da ırkçı değil, aklı başında insanlar. her ne kadar lore'a uyuyor olsa bile sizin amacınız lore'a uyması değil, ticari kaygılarınız. elbette bunu sanat ve film endüstrisi alt başlığında tartışabiliriz lakin bu, şu an tartışılan konuyu da kapsayan çok geniş bir alan. mesele ticari kaygı güdülmesi de değil zira sanatkârlarla değil iş adamları ile karşı karşıya olduğunun herkes farkında. mesele tamamen bunu bir kaç şirin düşünce ile süsleyip insanların önüne atmak ve buna karşı çıkanları ırkçılık ile itham edebilecek hakkı kendinde görmek.

çok uzatmadan bir kaç argümana daha göz atalım ve sakalsız cüce polemiğine geçelim.

"jackson, elflerin kulaklarını o kadar sivri yaparken neredeydiniz?"

aslında güzel bir noktaya değiniliyor burada. gerçek anlamda elflerin kulaklarına gelene kadar lotr'dan, hobbit'e kadar bir dolu rahatsız edici ve ana hikaye bütünlüğü açısından hiçbir amaca hizmet etmeyen değişiklik sayılabilir ama mesele uyarlama sürecinde o değişikliklerin filmin atmosferine ne amaçla yedirilmeye çalışıldığıdır da aynı zamanda. gerçi bir bakıma elflerin kulakları sahiden insanlarda da görülebilecek türden bir sınırlama ile muhtemelen yaprak biçimini andıran hafif bir sivriliğe sahipti ama bu başka bir tartışmanın konusu. özellikle hobbit başta olmak üzere gerçekten jackson'ın tüğ diktiği pek çok nokta vardı ama bu gibi safsatalar -whataboutism- ile amazon'un yaptığı saçmalık aklanamaz. tekrar belirtmekte fayda var; fantastik evrenler mevcut dünyamızdan esinlenilmiş olsa dahi ve hatta alt metni tamamen bu dünyanın işleyişine bir eleştiri/övgü olsa bile yine de bizim dünyamızdan tamamen ayrıdır. bu babasının şarap çanağına tükürdüğümün gerçeğini rica ediyorum artık hazmedin. müsterih ol, gandalf. daha sakalsız cüce var. öhm... evet nerede kalmıştık.

mevcut değişiklikler ne amaçla yapıldığına göre ele alınır. mevzu bahis elf kardeşimize baktığınız zaman pazarlama ekibinin toplantı masasını görmek ile elflerin kulaklarının sivri olup olmaması arasında ciddi bir fark mevcut.

toparlayacak olursak eğer; böyle bir silvan elfi olması lore'a uygundur ama amazon'un tek derdi daha fazla satış yapmaktan öteye de geçmiyor o yüzden eğer tepki verilmek isteniyorsa verilmesi gereken tepki bu elf veya onu oynayan oyuncuya değil, iki yüzlü amazon ekibine verilmelidir.

daraldım. sakalsız cüce meselesine de sonra değineceğim üşenmezsem. bir ara edit geçerim. eru ılúvatar'ın eli üzerinizde olsun kardeşlerim.
devamını gör...
geçen gün yayınladıkları süper fanların konuştuğu video tam anlamıyla mide bulandırıcı. ağır konuşucam...

video şurada:


toplamışlar 4 kişiyi, neymiş bunlar yüzüklerin efendisinin süper fan'ıymış. aralarında dizi ve evren hakkında muhabbet çevirecekler.
iki zenci biri kız, diğeri gay*, bi tane ortadoğu sıfatlı kaypak bir tip, ve son olarak sol gözü kör engelli bir kız. ulan çekik gözlüyü unutmuşunuz hayırdır amazon ırkçı ş.sizler sizi.

bak bunların zenci gay zart zurt olmasına sinirlenmedim. bunları süper fan diye ortaya atmalarına sinirlendim. gram bilgileri yok evren hakkında. lan ben seri için adam bıçaklarım ben kendime süper fan diyemem sen kimsin ki köpek.

video baştan sonra mide bulandırıcı. hatta videoda olan bir zenci çalı kaşlı bir elemanı dahi silmişler sonradan. herhalde istedikleri gibi hareket etmedi. biz bunu nerden biliyoruz? çünkü gösterilen videonun bazı yerlerinde görünüyor bu arkadaş.

yetmiyor, bu hırbaşları sete götürüyorlar orada mekanları gezdirirken sağ tarafta bir ekip çalışanının işediğini görüyoruz. lan tanıtım videosu be bu. yuh anasını avradını be.

şimdi gelelim süper fan diye ortaya atılan, rol kesen insan artıklarının dediklerine.

ortadoğu sıfatlı kaypak olan zibidi diyor ki; orta dünya zaten hiç barış yaşamadı sürekli ekşın gibi bir şey zırvalıyor.
3. çağda 397 yıl tamamen savaş olmadan geçiyor. daha dicek bir şey yok bu sıfatsıza. zaten kendisi sokuk gibi tiktokumsu videolar çekiyor defol o tarafa.

sonra gelelim zenci gay arkadaşa, youtuberlık ve kitap inceleme işi falan yapıyor ki sıfatına bakarsanız iki şamar atasınız gelir. neyse bu dingil 89 video çekmiş hiç biri lotr hakkında değil. kitap incelemesi yapıyorum diyor hiç bir yüzüklerin efendisi kitabını incelememiş bile.
kendisi sauron'a yürüyor/yavşıyor. sonra tüm ırkların toplanıp saurona karşı savaştığına bunun tüm insan ırklarına hitap ettiğine falan girip diversity denilen çeşitliliği savunuyor. kısaca sjw'lik yapıyor.

gelelim zenci kızımıza, evet o da bir mal. 73 youtube videosu, 652 tiktok videosuyla kendisini aktör, model ve harry potter fan'ı olarak tanımlıyor. tüm bunların içinde nokta kadar lotr evrenine yer yok. ama utanmadan kendisine süper fan diyebiliyor... bu da ''işte benim kızım galadriel'' go girl, go bitch tarzı kafada biri.

son olarak gelelim kör gözlü kızımıza, kendisine yukarda da belirtiğim gibi bir gözünün yerinde sahte göz olduğu için kör diyorum. konuşmasa sorun yok, konuşunca beyninin de yerinde plastik bir şey olduğunu anlıyorsunuz.
kendisinin 652 tiktok, 344 youtube videosu ve 9115 tane tweet'i var. ve tabi tahmin edebileceğiniz gibi bunların hiç birinin bir gramı bile lotr evreniyle alakalı değil. kendisi harry potter fan'ı zira çektiği videolardan bu anlaşılabiliyor. güzelde dans ediyor ama lotr ile hiç alakan yok be yavrum. allah için git ötede dans et.
öyle bir soru soruyor ki video içinde kafamı mabadıma sokmak istedim başaramadım. sorusu şu; yüzüklerin yapılmasının amacı neydi? bak bunu elim ayağım titreyerek yazıyorum. be zalımın kızı, be nankör kedi. yav süper fan'ı bırak, fan olsan, fancık olsan şu soruyu gözün kapalı bilmen gerekir be beyinsiz.

videonun devamında o kadar saçmalamaya devam ediyorlar ki izleyen kim var kim yok dislike yağmuruna tutuyor. koskoca amazon videoyu siliyor. o kadar fake, o kadar beyinsiz, o kadar iğrençler ki beni ırkçı, homofobik yaptınız lan. yeter lan her b*ka kendini dahil etmek zorunda değilsin sktr git kendi evrenini yarat ki bunuda gördük hepsi sinemada çakıldılar. yalancı, sahte, kültür hırsızları.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"the lord of the rings the rings of power" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim