1.
5237 sayılı ceza kanunudur. amacı "kişi hak ve özgürlüklerini, kamu düzen ve güvenliğini, hukuk devletini, kamu sağlığını ve çevreyi, toplum barışını korumak, suç işlenmesini önlemektir" olarak tarif edilmiştir.
devamını gör...
2.
dünyanın en ucu açık ceza kanunlarından biridir. tam bir kara avrupası kafasıdır. halbuki biz toplumcanak anglosakson kültürüne daha yakınız. eylemin suç unsuru oluşturup oluşturmadığına kanunlar değil vicdanlar karar vermeli.
devamını gör...
bu alanda uzman hukukçuların gözden geçirmesi gereken kanunlardır.
devamını gör...
zamanında yazılıp arşive kaldırılan kanunlar topluluğunun ülkemizdeki ismi..
öne çıkan en büyük özelliği kurum ve kişilere keyfe keder madde seçme özgürlüğü sunmasıdır..
devamını gör...
(bkz: tck)
devamını gör...
esnek bişiy. bize değil ama belli ekip için esneyebildiği kadar esneyen esnemediği yerde de kopartılıp devam ettirilen şey.
devamını gör...
eskiden toplum tarafından büyük tepki çeken olaylar olunca suçu ceza kanununa atarlardı. kanun böyle abi gibi gerekçelerle tepki çeken kararlar halk nezdinde meşrulaştırılırdı biz de sıradan çinko karbon vatandaş olarak bunu yerdik.

sonra sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla beraber kanun böyle abi yalanı yavaş yavaş halk üzerindeki etkisini kaybetmeye başladı. mesela sıradan çinko karbon vatandaş dolandırılır/soyulur, belki hayattaki bütün birikimi elinden alınır, suçu işleyenler çoğunlukla ve alıştığımız şekilde serbest bırakılır ama bir hakimin bisikletini çalan adam tutuklanarak cezaevine gönderilir. hani kanun böyleydi?

hatalı park eden savcının arabasının camına not bırakan adam 6 saat gözaltında tutuldu mesela. olayı da mala zarar verme şeklinde izah ettiler *

tabii kanunlar mükemmel demiyorum. muhtemelen kimse de böyle düşünmüyodur ama kanunların değişmesinin önündeki en büyük engel yine bu sektörün paydaşları. biz farklı anlamlar yüklesek de bu bir sektör hem de iyi para dönen bir sektör. bu sektörde radikal bir değişikliğe gidilirse emsal davalar, emsal kararlar, kalıplaşmış savunmalar ve şikayetler geçerliliğini yitireceği için sektörün paydaşları bu değişikliğe karşı çıkıyorlar. hem kanun böyle abi diyip hem de radikal bir değişikliğe karşı çıkmak çok komik ama durum tam olarak bu.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"türk ceza kanunu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim