çalmaya çalıştığım enstrüman herkes kolay kolay diyor demek ben beceriksizim.
kesinlikle gitar değildir . tamamen ayrı bir enstrüman. ama şekil itibarı ile 4 telli küçük bir gitar gibi diyebiliriz. tasinabilirdir. ince bir sesi vardır. eğer bende becerikliyseniz (%99 evet) çok kolay çalıp şarkılara eşlik edebilirsiniz.
devamını gör...
başlangıç seviyesinde çalabildiğim enstrüman. müzikle alakası olmayan birinin youtube videoları izleyerek ( ben öyle yaptım) öğrenebileceğini düşünüyorum. en üstten alta doğru sırasıyla g(sol)-c(do)-e(mi)-a (la) teli var. en sık kullanılan ritim ısland strum ( ddu udu). bir iki haftaya kalmadan “somewhere over the rainbow “ çalmayı başardım.

ama ufacık tefecik diye de hafife almamak lazım. sol majör basıcam diye parmaklarım yamuldu sözlük. bunun daha bareli akorları var, arpeji var. bir işe başladık ama hadi hayırlısı.
devamını gör...
hawai kökenli dört telli küçük bir gitar. hem naif ve neşeli sesi, hem de kolay öğrenilmesi sebebiyle son yılların en gözde enstrümanlarından olmuştur. küçükten büyüğe doğru soprano, alto, tenör, bariton olarak dört boyu bulunuyor.
devamını gör...
hawai de zıplayan pire anlamına gelen 4 telli çalgıdır.4 çeşit ukulele vardır.
-soprano
-concert
-tenor
-baritone
devamını gör...
kalimbayı çözdükten sonra almayı ve öğrenmeyi planladığım, gitarın yavrusu görünümlü enstrüman. çalacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.
devamını gör...
asıl vatanı (bkz: hawaii) olan ve temelde 4 farklı ( soprano, concert, tenor, bariton) türü bulunan neşe kaynağım. ne gitar gibi bir yerlere taşırken zorlanırsınız ne de çalmak için uzun uğraşlar gerektirir. ustalaşmak her enstrüman da olduğu gibi bunda da zordur ama kamplarda ateş başında veya arkadaşlarınızla piknik yapmaya gittiğinizde yanınızda götürüp çalabilirsiniz.

akorlar: ( akort ederken yukarıdan aşağıya g,c,e,a şeklinde akort etmeniz gerekli)(bariton boylu ukulele de değişir ama akort şekli)

c - 0 0 0 3
am - 2 0 0 0
f - 2 0 1 0
g - 0 2 3 2
gm - 0 2 3 1
a - 2 1 0 0
em - 0 4 3 2
dm - 2 2 1 0
f#m - 2 1 2 0
d - 2 2 2 0
e - 1 4 0 2
bm - 4 2 2 2
devamını gör...
pandemi döneminde kendime bir hobi edinmek istediğim için almıştım. başlangıç için soprano en uygunu deniyor. öğrenmek isteyenler için youtube'da yararlı videolar var ayrıca "çok kolay öğrenirsin ya." demişlerdi ama hafife alınmaması gereken bir enstrüman. bazı akorlara basmaya çalışırken parmaklarınız soyulabilir.

yararlı youtube kanalı

yararlı youtube kanalı
devamını gör...
şimdi yeni nesil şarkıcı kızlarla özleşmiş müzik aleti.
devamını gör...
çok sevdiğim eski bir öğretmenimin çaldığı müzik aletidir. oldukça güzel sesi vardır.
devamını gör...
genellikle minyon yapılı kıvırcık kızların çaldığı müzik aletidir. ya da bana öyle gelendir.
devamını gör...
öğrenmeye hevesli olduğum ama 1 senede bir arpa boyu yol katedemediğim müzik aleti. bir şeyler çalıyorum ama yeterince öğrenemedim gibi. tembel olduğum gerçeğini solak olmam bahanesiyle gizliyorum.
devamını gör...
gitar geçmişim olduğu için sanırım dünyanın en basit enstrümanı gibi geldi bana ama tabii ki her enstrümanda olduğu gibi profesyonelleşmek ayrı bir şey. enstrümanlara olan saygım dolayısıyla "çok basit len alın çalın işte" diyemem o yüzden. ama birden fazla enstrüman deneyimlerim olduğu için şunu söyleyebilirim ki, başlaması diğerlerine nazaran daha kolay olan enstrümandır. bu yüzden motive de eder, bıktırmaz, devamı gelir.
devamını gör...
herkesin aşırı kolay evde öğrenirsiniz diye diye övüp bitiremediği benim de hemen kanıp aldığım daha sonrasında müzik yeteneklerimi sorgulatan alet beya. çok da tatlı bi tipi var aslında ama olmadı yar nabalım...
devamını gör...
18 şubat günü kala markalı, makala serisinin tenor ukulelesini aldım. alışmam pek uzun sürmedi.
açıkçası gitar çalmanın bu enstrüman üzerinde getirdiği tek artısının, akor ve ritim duygusunun çok benzer olması olduğunu düşünüyorum. gitarda en fazla 4-5 akor çalıp ritimle birlikte asla şarkı söyleyemeyen bir insanım normal şartlarda, parmaklarım uygun ancak bare de basamam kolay kolay. bazen arpej sayesinde kolay akorlu şarkılara eşlik edebiliyordum. ukulelede işler çok daha değişik.
bare durumu çok daha kolay aşılabildiği için ön yargım olmadan başladım öncelikle. elime aldığım 2. saatte bir şarkıyı arpej ile baştan sona çalabilmeyi başardım. aynı gün tab okumayı çözüp fingerstyle çalışmaya başladım.
her gün elime max 2 saat aldım ve şu an önümde tab ve akor olduktan sonra (fingerstyle'da hala zorlanıyorum...) ritim oturtma kısmını halledebildiğim neredeyse her şarkıyı çalabilecek durumdayım.

püf noktasının her gün düzenli olarak ilgi gösterilmesi olduğunu düşünüyorum. eğer elinize daha önce hiçbir enstrüman almadıysanız, müzikal temeliniz (hiç) yoksa zorlanmanız oldukça doğal. kolay denmesinin ilk sebebi, aynı hikaye ve roman karşılaştırması gibi, gitarda 6 tel ve ukulelede 4 tel bulunması. ve boyut algısı vs.

haliyle birkaç akoru da daha kolay. özellikle gözüme çarpanlar tek perde basarak çalınabilen akorlar. (ilk başta görebileceğiniz c ve am gibi...)

ancak işin içine ritim, arpej vs. gibi bir tık daha teknik bilgileri katınca, herhangi bir insanın çalabileceği şeylerin dışına çıkmış oluyorsunuz.

sonuç olarak, eğer vokaliniz iyiyse sakın sesine aldanmayın. bulunduğunuz ses grubunuz fark etmeksizin her şarkıya bir şekilde yakıştırılabilen bir enstrüman olduğu kanısındayım.

yalnız tek tavsiyem, bilinmeyen saçma sapan bir markanın ukulelesini almamanız. soprano ukulelelerden de eğer kendinize güveniyorsanız uzak durmanızı önerebilirim. tabii zevk işi biraz ancak, concert ve tenor boylar daha çok işinizi görebilir. başlangıç falan demeden orta segmentin orta veya iyi bir enstrümanını seçmeniz, her açıdan daha iyi olabilir.
devamını gör...
kendi alın terimle kazandığım parayı bu müzik aleti için harcadım, memnunum. sevgilime sürpriz yapacağım. elimde ukulelem, benzin dökeceğim ateşli kalp yapıp ortasına oturacağım, gönlümden geçen gönlüne giden şarkımızı söyleyeceğim, hayalim.
devamını gör...
1 yıldır halihazırda çaldığım ve çalabildiğim tek enstrüman. doğum günü hediyesi olarak aldığım puka marka ukuleleyi kendi çabamla youtube videoları izleyerek öğrendim. neredeyse çalamayacağınız parça yok. sesiniz de biraz güzelse kaptığınız gibi dilediğiniz yerde keyfinize bakabilirsiniz.
devamını gör...
telleri g"sol", c"do", e"mi", a"la" şeklinde akortlanır. klasik gitara nazaran en üst tel en ince teldir. saprano bariton vs. diye modellere ayrılır. son dönemlerde bass ukulele de gördüm.
devamını gör...
2020 yılında doğum günü hediyesi olarak aldığım ve o günden beri çaldığım, üzerine bir şeyler eklemeye çalıştığım canım enstrümanım, zıplayan pirem.

bende soprano modeli var, en küçük modeli budur. açıkcası, sopranoya uyum sağlasam da concert modeline geçmeyi düşünüyorum. sopranoların ve çoğu ukulelenin, perde aralıkları gitara göre daha dardır eğer nispeten kalın ellere veya parmaklara sahipseniz bu sizi zorlayabilir ve şöylesi durumlara düşebilirsiniz:

resmim.net/i/zGsnq

özkan uğur parmakları

ukuleleden sonra ev arkadaşımın öyle kıyı da köşede kalmış gitarına da el koydum. gitara daha kolay adapte olmamı sağladı. ritim duygusu çok benzer çünkü.

4 tellidir ve telleri daha çok misinaya benzer. 4 tel ile gitardaki çoğu tonu yakalamak biraz zaman ister ama en bilinen ritmi island'dır.

d-du-udu : türkçeleştirmek için in-inçık-çıkinçık.

youtube'da zilyon tane video var, rahatlıkla öğrenebilirsiniz. ben etkili müzik eğitim'i videolarıyla başlamıştım.
devamını gör...
erkek kardeşimin ankara'ya gidebilmek için kursuna katıldığı müzik aleti
not: çok güzel bi sesi var
devamını gör...
telleri aşağıdan yukarı a#(4) - f - a#(3) - a şeklinde düzenleyince küçük bir (bkz: setar) 'ınız olabilir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim