uzay boşluğu dediğimiz alanlar sanılanın aksine boş değildir. çeşitli gazlardan ve tozlardan oluşmaktadır. çoğunlukla hidrojenden oluşur ve bunu helyum, karbon, oksijen ve nitrojen takip eder. uzay boşluğunda sıcaklık yaklaşık olarak -270°c'dir.

eğer uzay boşluğana doğrudan maruz kalırsak parçalanmayız. sanılanın aksine ciddi hasarlar oluşmaz. vücudumuzdaki hava ve sıvılar bir anda hemen vücudumuzu terk eder. akciğerlerimizdeki hava boşalır ve kandaki oksijen de hemen tükeneceği için kısa bir süre sonra bilincimizi kaybederiz.

uzaydaki soğuk da(güneş görmediğini varsayalım) çıplak bedenimizi sanılanın aksine hemen dondurmaz. saatler sürebilir. çünkü uzay boşluğunda bulunan gaz yoğunluğu mesela bir metalden veya buz kütlesinden çok çok az ve iletkenliği de zayıftır. böylelikle soğuğu hissetmemiz ve donmamız zaman alacaktır.
devamını gör...
hayalim olan yer birgün düşebilmek dileğiyle.
devamını gör...
tam boş değil; dalgalar var, karanlık madde var, var oğlu var
devamını gör...
bazen (bkz: algım) bazen (bkz: zihnim) bazen (bkz: duygularım darmadağın anlayamazsın).
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"uzay boşluğu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim