boötes void veya çoban* boşluğu. daha pragmatistler hawking boşluğu da diyebilir*. ilk olarak 1981'de hawking'in gözlemlediği, bizden 700 milyon ışık yılı uzaklıkta başlayan, 330 milyon ışık yılı çapında olan evrenin en büyük boşluğu. en büyük olduğuna aldanmayın, kapladığı hacim, bilinen evrenin binde üçü kadar. boşluğun kubik hacminde binlerce galaksi görmemiz gerekirken sadece birkaç düzine galaksi gözlemlenmiştir. üç haneyi bulmayan galaksiler dışında herhangi bir kozmik yapı görülmüyor.


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
21.06.2022 farkediş editi; yukarıdaki görsel seçimim hatalı olmuş. görselde samanyoludaki yıldızların önünde bi boşluk var. yani boötes boşluğu sanki galaksimizin içindeymiş gibi resmedilmiş. boötes boşluğu intergalaktik bir bölgede. boötes boşluğu, alttaki görselde.


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

bu boşluğun sebebi hakkında hiçbir fikrimiz yok. en fantastik yorum ise, bölgedeki galaksilerden birinde yaşayan kardeşyev tip 3 modeli gibi, komşu galaksiler hükmedebilecek güce ulaşan medeniyetler olma ihtimali. medeniyetin ulaştığı nüfus o kadar fazla ki komşu galaksilerin tüm yıldızlarını tüketmiş olabilirler. bu durum ihtiyaçtan da olabilir, keyfe keder de olabilir.
belki bu medeniyet bizdeki ırkçılar gibi hastadır, evrendeki tek tür olmak için ulaşabildikleri tüm galaksileri yok ediyorlardır. her halükarda; önüne gelen her şeyi yok eden bir yaşam formu hayal edilmiş. tıpkı bizim gibi. yani oralarda bi yerde, huyu suyu bize benzeyen ama bizden milyonlarca kat daha gelişmiş canlılar olabilir. hayali korkunç güzel. hem korkunç hem güzel.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"boötes boşluğu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim