fransızca "vertige" sözcüğünden "baş dönmesi" anlamındaki sözcük. biz daha çok latincede "döngü, sarmal, baş dönmesi" anlamına gelen vertigo (vertīgō) sözcüğünü kullanırız. hele ben çok kullanırım... vertigom tuttu, vertigom yakaladı, vertigom başladı... dı dı dııııı...

bugün vertigo başlığına yazdım, mükerrer * olmasın diye ve ve baş dönmesinden yerimden kalkamadığımdan ve sadece gözlerime yer değiştirtebildiğimden biraz okuyayım dedim hakkında.

kısa bir ara bilgi; sözcüğe bizde ilk defa 1924 yılında "vertij: baş dönmesi" olarak mehmet bahaettin'in yeni türkçe lugat'ında yer verilmiş.

en sık görünen şekli benign paroksizmal pozisyonel vertigo (bppv). en tipik özelliği * başınızı hareket ettirdiğinizde 15 saniye yada birkaç dakika kadar süren, ulan ne oluyor dedirten şiddetli baş dönmesi. bir güzel tarafı bppv iyi huylu bir rahatsızlık. ilaç ismi vermiycem bilen bilir, başladığını hisseder hissetmez içiyorum ben sonra birkaç gün devam, geçiyor. en tatsız tarafı bulantı, kusma ve denge kaybı olması.

iç kulağın iltihaplanması vertigonun temel nedenlerinden biri. bir "iç kulak kristalleri yerinden zıplamış" filan denmişti bana meğer halk arasında "kulak kristalleri oynaması" da deniyormuş bu hastalığa...

vertigonun görüldüğü diğer bir hastalık ise meniere hastalığı imiş. bu biraz daha ağır çünkü kulak çınlaması ve işitme kaybı da görülüyormuş.
aslında vertigonun tek başına bir hastalık değil ama başka hastalıkların bir göstergesi olduğu gibi de bir durum var çünkü kaynağı merkezi sinir sistemi ve iç kulak hastalıkları imiş.

canım doktorcum what if it happens başlığı görür, bakayım pictorem ne saçmalamış der de o da bir şeyler yazarsa şahane olur.

kusura bakmayın lütfen dr.cum vertigom tuttu, sürç-ü lisan ettimse affola; saçmalama hakkını kullanmış olayım.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim