ali suavi önderliğinde gerçekleştirilmeye çalışılan darbeyi engelleyen beşiktaş karakol komutanıdır.

okuma yazma bilmediği için imzasını arapça yedi ve sekiz harfleriyle attığı için bu namla anılmaya başlamıştır.

daha sonra müşirliğe(mareşalliğe) terfi etmiştir.

trt'de bu konunun işlendiği dizide 'ahmet mümtaz taylan' tarafından canlandırılmıştır.
devamını gör...
sultan abdülhamit, şehzade olduğu zamanlar köşke giderken geçmesine izin vermemiş. abdülhamit, kendisini ikinci veliaht olarak tanıtmasına rağmen, o dönem jandarma olan hasan padişahtan ( abdülaziz) başkasını tanımadığını söylemiş. o zaman amcası olan padişaha bağlılığını bildiren bu askerin sözleri karşısında duygulanan şehzade, hiç beklemediği anda kendini tahtta bulunca, o unutamadığı nefere de mirliva rütbesi vererek beşiktaş muhafızlığı görevine getiriyor. beşiktaş ve yıldız sırtlarından bütün rumeli yakası ondan soruluyor ve onun izni olmadan buradan kimse ne arazi alabiliyor ne de ev yaptırabiliyor. ümmi olduğu için de imzasını atarken hasan'ın arapça yazılışına benzeyen yedi ve sekiz şeklinde çiziktirme yapıyor ve ismi yedi sekiz hasan paşa oluyor.
devamını gör...
sanılanın aksine isminin yazılışı arapça hasana benzediği için değil bilakis imzası arapçada yedi ve sekiz rakamına benzediği için bu şekilde anılan osmanlı paşası.
devamını gör...
1893 yılından beri ürünlerini aynı lezette ve kalitede üreten fırın. önceleri sadece ekmek yapardı odun ateşinde şimdilerde de beşiktaş'ta balıkçılar çarşısı'nın yan tarafındaki küçük dar sokaktaki fırında yine odun ateşinde kuru pastalar, tuzlu - tatlı kurabiyeler vs yapıyor.

yedi sekiz hasan paşa'nın okuma yazması yoktu. bu nedenle imza atmayı beceremiyor ama arapça yediye ve sekize benzer bir imza karalayabiliyordu. adının ve unvanının önüne konan sayılar bu imzadan geliyor.
devamını gör...
ali suavi'ye sopayla tek atmış olan karakol komutanı..
devamını gör...
benim için beşiktaş'tır, köy içidir. portakallı kurabiyedir, mekik, acıbadem, kokodur.
bakınız 7-8 hasanpaşa fırını.

adres
www.google.com/url?sa=t&...
devamını gör...
yazma bilmediği için yedi ve sekiz harfleriyle attığı imzası şu şekilde olan osmanlı devlet adamı*:


kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
osmanlı'da diploma şartı yokmuş. 7 ve 8 yazmayı bilmek bazen yetiyormuş.
devamını gör...
beşiktaş çarşıdaki fırının da ismidir aynı zamanda.
çarşının en eskisi olabilir...
devamını gör...
#2462653 bu entride verilen bilgiler önemli ölçüde yanlış. yedi sekiz hasan paşa 1831 doğumlu. milli mücadelenin başladığı tarihte 88 yaşında oluyor. zaten kendisi 1905 yılında ölmüş. ölü birisinin milli mücadeleye destek vermesi de ilginç olurmuş.
hasan paşa beşiktaş muhafız komutanıdır. v.nci murat, akli melekeleri yerinde olmadığı için tahttan indirilip yerine 2nci abdülhamit geçirilmiş. fakat devlet içinde bir klik bunu kabul etmiyor. v.nci murat'ın tutulduğu çırağan sarayı basılarak (1878 yılı) eski padişahı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek isteyen grubun başını ali suavi çekiyor. baskıncılar sarayı ele geçiryorlar ancak murat korkup gelmek istemiyor. bu sırada komıtanlığını 7-8 hasan paşa'nın yaptığı birlik saraya yetişiyor. çıkan çatışmada 60 civarından baskıncı asker ölüyor. hasan paşa da baskıncıların şefi ali süavi'nin kafasına bir odunla vurup onu da öldürüp baskını engelliyor. baskını engellemesi nedeniyle de 2nci abdülhamit tarafından rütbesi artırıldı.
islamansiklopedisi.org.tr/c...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yedi sekiz hasan paşa" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim