kafamı karıştıran şeydir.
devamını gör...
altı gündür kimse yazmamış buraya. sanırım ikisini de kıyaslayacak kadar tecrübe sahibi kimse yok burada.
devamını gör...
ne alaka? çok saçma bir kıyaslama. hangisi iyiyse ona git. arada bariz kalite farkı yoksa da kendini rahat hissettiğin yere git.
devamını gör...
yeni maceralar atılmak her zaman iyidir. geliştirir. aynı yerde devam etmek ise atıl bırakır. ben yeni heyecanlar tavsiye ederim. ben öyle yaptım. şehir değiştirerek istanbul'a geçtim. üniversitemi değiştirdim ve hiç pişman değilim. aksine iyi bir karar verdiğimi gördüm. üniversite okumak her ne kadar son bir buçuk yıldır yaşadığımız dünyada anlam bakımından değişse de aynı zamanda iyi bir şehirde okumaktır. büyükşehirlerde okursanız akademik alanda daha iyi manevra kabiliyetiniz olabilir. türkiye için merkez istanbul'dur. bu demek değil ki farklı şehirlerde olmaz. elbette olur. fakat ne yaptığınıza ve ne aradığınıza bağlı. sonuçta akademi bir miktar usta çırak ilişkisi. alanınızda takip ettiğiniz usta bir isim için bambaşka bir yere de gidebilirsiniz. bu iyi bir fırsattır. özellikle ne tür çalışmalar yapacağınızı belirleyerek gitmek istediğiniz yerin akademik kadrosunu araştırmalısınız. çünkü danışmanınızı oradan seçeceksiniz. hedefiniz ne ise seçtiğiniz okul ve bölüm de ona göre şekillenecek.
devamını gör...
yüksek lisansı lisansla aynı üniversitede yapmış bilir kişi geldi efendim diye girip, en kötü ihtimalle farklı bölümde yapmanızı tavsiye edeceğim başlıktır.
farklı hocalarla çalışmak her zaman daha iyidir, farklı bakış açıları sunar. ben lisans hocam benimle yüksek lisansta çalışmak istediği için aynı bölümde aynı hocayla yaptım ancak alabildiğim kadar çok farklı bölümden ders aldım. farklı bölümden alınan derslerin benim için çok daha fazla faydası oldu.
ikisi de faydalı olacaktır ancak maksimum fayda farklı üniversitede ve hatta farklı bir bölümde yapılırsa elde edilir.
devamını gör...
iki seçeneğin de iyi ve kötü yönleri olduğunu düşünüyorum. her kararda olduğu gibi kişiden kişiye, üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermesi pek muhtemel.

öncelikle kaliteli bir üniversitedeyseniz ve hocalarınızdan eminseniz, kendi üniversitenizde şansınız diğer üniversitelere göre daha fazla. ki akademi devamı düşünenler için güzel bir yol bile olabilir. tanıştığınız ve, evett bu hoca ile çalışmak istiyorum dediğiniz biri varsa süper.

eğer kendi üniversitenizden emin değilseniz, vizyonu sizi yansıtmıyorsa ne yapıla bilinir? yüksek yapacağınız alanı kesinleştirip bu alanında en rahat ve hayalleriniz doğrultusunda çalışabileceğiniz üniversiteleri araştırmakla işe başlaya bilirsiniz.

üniversiteler ve hocalar kendi mezunlarına öncelik vermekle beraber dışarıdan gelenleri de mülakatlarda yok saymıyorlar.

yüksek düşünen arkadaşlara tavsiyem üniversiteden çok, hangi alanda yüksek yapmak istediğinize yoğunlaşın. ve hoca araştırın...
devamını gör...
çok istediğim ama ne hikmetse herkesin kendi memleketinde yapabiliyor olduğunu farkettigim bir durum. o kadar anlamsız ki aynı üniversitede yapamıyor olmak... kıyaslama yapmak doğru değil, her birinde farklı uzmanlıklar alınıyor iyi yada kötü değil.
devamını gör...
şahsımın eğitim hayatı:
lisans - gazi üni (ankara)
yüksek lisans - necmettin erbakan üni (konya)
doktora - anadolu üni. (eskişehir, tez aşamasındayım)
aidiyet iyidir ancak bağımlılık ve sınırlılık getirir. başka yerlerde eğitim hayatını sürdürmek seni pek çok yönden geliştirir. birçok ekol tanırsın. ancak ait olamadığın için sonrasında kadro sorunu yaşarsın.
devamını gör...
başka üniversitede yapmak bazen dezavantaj olabiliyor. lisansını bitiren öğrenci yüksek lisans için o üniversitede bir adım önde olabiliyor. akademik personel alımlarında da bir adım önde olabiliyorlar. yani farklı bir üniversitede yapmak biraz dezavantajlı.

alım yapılacak öğrenciler arasında, sıralamadaki ölçütlerle ilk sıraya yerleşmesi kesin bir arkadaş, hocaların kendi mezun ettiği öğrencilere yol verme isteğinden dolayı mülakatla postalanmıştı. sonra dava falan açtıydı ya ne oldu sonu bilmiyorum.
devamını gör...
yl için hocanız çok önemli, iyi birine denk gelirseniz her şey kolay olur. yok çalışmayan, sürekli iş isteyen ya da sallamayan birine gelirseniz, o yl bitmez, yılan hikayesine döner. onun için şu bu üniversite yerine hocaya bakın. dolu insan olsun, çevresi olsun. size ufuklar ve kapılar açsın. sünepe adamla işiniz olmasın. sürekli size çay getirttirir. uğraşmaya gelmez. lisanstan tanıdığınız, bildiğiniz hoca var ise gidip konuşun. hem kendi üniversitenize kabulünüz kolay olur. bazı üniversiteler öncelik kendi üniversitesine veriyor.
devamını gör...
akademik hayatınızı nerede sürdürmek istediğinize göre değişecektir. yüksek lisansı lisansı aldığınız yerde yaparsanız bence daha verimli olabilir. doktora için belki durum farklıdır ama yüksek lisans ile lisans arasında bence büyük bir ayrım yok.

doktora düşünmeyen yüksek lisans yapmamalı bana göre.
devamını gör...
lisans son sınıfa geçtim. 2 yıldır kafamı kurcalayan sorudur. birtakım araştırma yapıp, çevremdeki akademisyenlerden fikir aldım. ulaştığım fikirler ışığında şuan farklı bir üniversitede yapmayı planlıyorum.

aldığım yanıtların büyük oranı, "kendi üni dışında bir ünide yap" a ait. fakat bu seçeneği düşünüyorsanız eğer lisans öğrenimini gördüğünüz üniversiteden daha üst seviyede bir yerde yapmanızın size daha çok faydası olacağı dikkate alınmalı. ayrıca bu seçenekte, uzmanlaşacağınız alanda kendi lisans hocalarınıza ek olarak kendini ispatlamış daha fazla hocayı tanımak, daha farklı tecrübeleri edinmek sizin için büyük bir avantaj olacak. günümüz türkiye şartlarında üniversite enstitülerinde daha öncelikli olarak kendi öğrencilerini seçme isteği bulunduğundan dolayı, bu seçeneğin gerçekleşmesi sıkıntılı olabilir.
devamını gör...
bazen daha iyi okul olup olmamasından daha önemli meseleler devreye girer. istanbul'da okudum lisansı. msgsü mezunuyum. orada yüksek lisansa devam edebilirdim ama antalya'ya evime dönmeyi tercih ettim. yüksek lisans'ı akdeniz'de yapıyorum. istanbul'dan her ne olursa olsun ayrılmalıydım. acayip bunalmıştım. araya pandemi filan girdi üstelik. yaşadığım evde bir başıma pandemi sürecine de katlanamayacaktım. döndüm ailemin yanına sonuç olarak. istanbul'un kalabalık nihilizminden kurtuldum. saatlerce salkım saçak insan dolu otobüslerde tıkılı kalmaktan kurtuldum. benim açımdan bir süre istanbul'dan uzak kalmak öncelikti. zaten bütün amacım doktora için almanya veya amerika'ya gitmek olduğu için kafamın rahat olduğu yerde olmak çok önemliydi. önce yıllarca yurtta tanımadığım heriflerle aynı odalarda kalmak zorunda kaldım, her türlü görgüsüzlüğe tanık oldum. sonra eve çıktım birkaç defa ama tek başıma ev kirası ödeyebilecek durumda değildim. ev arkadaşlarım oldu ve yine boktan deneyimler yaşadım. bunlar önemli detaylar. iyi okul mümkünse tercih edilmeli, ondan sonraki kriterler bilinen ve rahat edilen ortam/şehirler olmalı. ekonomik bağımsızlık çok önemli.
devamını gör...
ben aynı üniversitede yapacağım ama en temel motivasyonum tavsiye mektubu isteyip reddedilen arkadaşlarımın durumuna düşmek istemememdi. bu yüzden eğer öyle bir sıkıntınız yoksa farklı okullara yönelin. sonuçta her okulun ekolü farklı. bir yerde 4 sene geçirmek size oradan olabileceğiniz şeyler için yeter de artar. farklı yerlerden farklı şeyleri öğrenmek, adapte olmayı tecrübe etmek falan bunlar da oldukça önemli.
devamını gör...
üniversitedeki bölüm başkanımın dediği gibi "her zaman daha iyi olan üniversiteyi seçin. ama siz bu alanda en iyisinde olduğunuz için sadece alan seçin."
devamını gör...
çok açık konuşacağım ama okuduğunuzdan daha dandik bir üniversitede yaptığınızda sonuna doğru üzen durum. değmez yani çekilen hoca tribine falan. yapabiliyorsanız daha iyi bir üniversiteyi tercih etmenizi öneririm.
devamını gör...
eğer iyi bir üniversitede okuyorsanız, aynı üniversitede yapmanızda bir sakınca yoktur. nispeten biraz daha kötü imaj çizen bir üniversitede okuyorsanız daha iyi bir yerde yüksek lisans yapmak size daha çok şey katacaktır. bir de aynı bölümde yüksek lisans yapmak pek mantıklı gelmeyebilir yani iş durumunuza göre yüksek lisansınızı yaparsanız sizin için daha avantajlı olur. son olarak akademi düşünüyorsanız aynı üniversitede yükselmeniz de bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. örneğin çoğu üniversite iyi dediğimiz üniversiteler önce kendi öğrencilerine fırsat tanırlar. dışarda gelip kabul almanız çok daha zordur.
devamını gör...
mezun olduğun üniversiteden yapman daha mantıklı olur. çünkü üniler yl için öğrenci alırken genellikle kendi ünisinden çıkışlılara önem veriyorlar. ve başka artısı ise tanıdığın hocalarla çalışıyor olmak daha rahat olur. ben de yl düşünüyorum bitirdikten sonra ve kesinlikle kendi üniversitemde yaparım.
devamını gör...
daha iyi hocalar daha farkli bakış açısı ve yeni bir hayat demek. farklı üni. dene vizyonun genişlesin.
devamını gör...
lisansı ve yüksek lisansı başka üniversitelerde yapmış biri olarak diyebilirim ki kesinlikle farklı hocalarla tanışmak, çalışmak, ders almak çok şey katıyor kişiye. nasip olurda doktoraya başlarsam bu ikisinden de farklı bir üniversite olur. çünkü iki farklı okulda çok kıymetli hocalarla tanıştım hepsi benim için birer hazine gibi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"yüksek lisansı lisansla aynı üniversitede yapmak vs başka üniversitede yapmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim