hicligindansi yazar profili

hicligindansi kapak fotoğrafı
hicligindansi profil fotoğrafı
rozet
karma: 12540 tanım: 1126 başlık: 58 takipçi: 142
hicligindansi (turist)
karma: 12540 tanım: 1126 başlık: 58 takipçi: 142
All the jokers dressing up as kings..

son tanımları | başucu eserleri


alzheimer hastalığı

beyni harap eden hastalık: alzheimer o kadar sık görülen bir hastalık ki ilerleyen zaman da kalp hastalığından daha sık görülen hastalık olacağı düşünülüyor. en basitinden unutmak.. üzücü aslında. bizi biz yapan yaşadıklarımız, anılarımızdır. bunlardan ibaretiz.


demans, bir kişinin günlük aktivitelerini gerçekleştirme yeteneğini etkileyen hafıza, dil, problem çözme ve diğer düşünme becerilerindeki düşüş ile karakterize olan durumlar için kullanılan genel bir terimdir. demansın pek çok türü ve nedeni vardır. alzheimer tüm demans vakaların %60 ila %70'ini oluşturur.alzheimer'in sık görülen erken belirtileri arasında kısa süreli hafıza kaybı, ilgisizlik ve moral bozukluğu yer alıyor ancak bu belirtiler genellikle normal yaşlanmanın da bir parçası olarak düşünüldüğünden alzheimer için erken teşhis hayli zor. doktorlar alzheimer'da tıbbi muayene, aile öyküsü ve bilişsel testler temelinde teşhis koymaya çalışıyor, diğer demans türlerini elemek için ise beyin görüntüleme yöntemlerini kullanıyor. alzheimer hastalarının büyük çoğunluğuna 65 yaşından sonra teşhis konuyor ancak semptomların ortaya çıkmasından 15 ila 20 yıl önce beyinde amiloid beta protein plaklarının birikmeye başlaması gündemdeki tartışmalardan biri. tüm umutlar ise kişinin ölümünden ve kapsamlı beyin hasarı oluşmadan önce alzheimer olup olmadığını belirleyebilecek kesin teşhis yöntemlerinin geliştirilmesi.

görsel

alzheimer üç aşamadan oluşur. belirtiler ortaya çıkmadan önceki preklinik aşama, alzheimer hastalığı nedeniyle hafif bilişsel bozulmanın başladığı hafif kognitif bozukluk ve alzheimer hastalığı nedeniyle bunama.

beyni alzheimerdan koruyan faktörler: diyet, egzersiz, uyku, zihinsel aktivite, sosyalleşme. lütfen hayatımızda bunları eksiksiz sürdürelim sevgili yazarlar. sağlık her şey gerçekten.

alzheimer risk faktörleri ise: 65 yaş üstü, ailede alzheimer olması, apoe genini taşıyor olmak, hafif bilişsel bozukluk, sağlıksız yaşam tarzı, sosyal hayattan uzaklaşma.

alzheimer hakkında hala yapılması gereken bir ton araştırma var. elde edilen de bir sürü bilgi var gerçi. ikinci alzheimer yazısında görüşmek üzere sağlıklı kalınnn. *kaynak: bilim ve teknik dergisi, tubitak yayınları.
devamını gör...

patozcu

bizim fındık da bugün bitmiş ama malum yağmur sel derken kurumamış. kuruyunca patozcuya ihtiyaç olacak ehehe. ordudaysan bize de gel patozcuu. kendisiyle ordulular kulübü kurmaya karar verdik.*
devamını gör...

normal sözlük moda kulübü

#1205989 bu konu hakkında düzeltme yapılacaktır. moda kulübü olduğumuz için elbette giyim kuşam vs. linkleri paylaşabilirsiniz.
devamını gör...

armysuzy

bugün doğum günü olan canım yazar kişisi. iyi ki doğdun ve iyi ki hayatımın bir noktasında seninle karşılaşmışım armysuzy..*
tanımlarını severek takip ettiğim yazarlardandın* ve bu kulüp işlerine girince seni daha yakından tanımış oldum. samimiyetine ve hoş sohbetine bayılıyorum.* mantıklı, bilgili birisin. ve en çok doğrucu tarafını seviyorum.* iyi ki varsın.. ailen ve sevdiklerinle nice mutlu ve sağlıklı yıllara.*
görsel

*
devamını gör...

sıkılan yazarlar şimdi ne yapıyor sorunu

uzun zamandır sözlükte geceleri aktif olup boş beleş tanım girmiyordum.* bu gece biraz birkaç ay öncesine dönmek istedim. bakalım devamı gelecek mi tanımlarımın?*
devamını gör...

normal sözlük satranç kulübü

discord.gg/vYRBKKPsMz satranç kulübümüze bekleriz.
devamını gör...

normal sözlük yazarlarının ruh hali

huysuz ve uykuluyum. soğuk su içmekten boğazım şişmiş gibi ve kendi evimde olmadığım için rahat uyuyamıyorum ve çok sıcak ve sinirim bozuldu uyuyamadığım için.*
devamını gör...

çay ile en iyi giden bisküvi

kakaolu ikram bisküvi.*
devamını gör...

1. sezon 1. bölümü en iyi olan dizi

(bkz: fringe)
devamını gör...

yaşamak (kitap)

bir yu hua eseri. kafa sözlük kitap edebiyat kulübü ile okuduğumuz 3. kitap. canım armysuzy' nin önerip seçtiği bir kitap ve gerçekten iyi ki okumuşum dediğim bir kitap oldu. filmi de varmış. bugün uzandım ve 3-4 saatte okudum. akıcı bir kitaptı. 209 sayfa.

kitap hakkındaki yorumlarıma gelirsek kitapta genelde fugui'nin zorlu ve hata dolu hayatını okuyoruz. dönemin siyasi ve sosyal ortamına da tanık oluyoruz. bana göre bunca sefalet çekmeleri bu kadar ölüm tamamen fugui'nin suçu. geç olsun güç olmasın deriz ama fugui için her şey hem geç hem güç oldu

. annesi, babası, karısı ve çocukları.. hatta torununu bile fugui kendi elleriyle gömdü.
fugui'nin onca hatasına rağmen hayattaki şansı ailesi oldu gerçekten. her şeye rağmen koşulsuz sevdiler. fugui'nin bu mücadelesinin en büyük yardımcıları..

kitabın dili gayet basit ve akıcı. ve beni ağlatan kitaplardan oldu yu hua'nın yaşamak kitabı. bir çin edebiyatı eseri. onca ölümün, yoksulluğun ardından fugui'nin hayatı öğrenmesi sevindirici. favori karakterim youqing oldu ve en çok ona ağladım. canım youqing..

fugui'nin çocuklarının erken ölmesi, tam torunuyla beraber güzel bir hayatı olur derken onun da ölmesi gerçekten üzücüydü.
içim sökülene kadar ağladım. kızının tam mutlu olmuşken ölmesi.. her hayat ayrı bir dram içeriyordu.

kısacası bu kitaptan öğrendiğim hayatta en sevdiğim söz olan "ne oldum değil, ne olacağım demeli insan." sözünü de hatırlatmış oldu bana.. fugui'nin hayatından birebir görmüş oldum.

şimdi birkaç alıntı paylaşayım..
"sıradan bir hayat en iyisi. onunla savaş, bununla mücadele et derken sonunda hayatından oluyorsun."

"artık öyle noktaya gelmiştik ki yaşamak ya da ölmek önemli değildi."

"geceleri yatağa uzanır ama uyuyamazdım. nefret edecek bir sürü şey gelirdi aklıma ama sonunda yine kendimden nefret ederdim."

gerçekten güzel bir kitaptı. okuyun, okutturun.. sevgiler saygılar..*
devamını gör...

normal sözlük satranç kulübü

#1176291 22:00da başlayıp gece 01:00a kadar sürecek turnuvamıza son saatler.. heyecanla bekliyoruzz.
devamını gör...

cumhurbaşkanı'nın marmaris'te de çay dağıtması

şaka mı bu ya? şaka olmalı.. inanılmaz. aklım ermiyor benim ya. şok oldum resmen. her geçen gün daha fazlasını yapıyorlar. bu davranış liderliği geçtim -öyle bir vasfa sahip değil kendisi zaten- insanlığa sığmaz.
devamını gör...

normal sözlük felsefe kulübü

açılmasını çok istediğim kulüplerdendi. vatana millete hayırlı uğurlu olsuuun.
devamını gör...

normal sözlük satranç kulübü

hazır büyük ödüllü turnuvamız da başlayacakken katılmak istiyorsanız tık tık
görsel
devamını gör...

normal sözlük moda kulübü

eveeeet işte beklenen gün geldiii.. sonunda moda kulübünü de açmış bulunmaktayız sevgili modasever portakallar!!* supportcuğum (bkz: supportgirl) ve ben bir gün etek şu bu konuşurken dedik hadi açalım şu kulübü ve açtık gitti..

ne giyeceğinizi bilemiyor musunuz? ya da trendlerden haberdar mı olmak istiyorsunuz? koşun gelin moda kulübüne. hepinizi bekleriz. güzel giyinmek, güzel hissetmek hepimizin hakkı.. ha bu arada, moda kendine yakışanı giymektir diyor sizleri discorda bekliyorum efenim. hoş kalınnn..*
discord katılım linki: discord.gg/vYRBKKPsMz

görsel
devamını gör...

28 temmuz 2021 türkiye orman yangınları

artık bir şeylere ses olmaya çalışıp hiçbir şeye engel olamamaktan bıktım.. umarım bir an önce son bulur. umarım..

devamını gör...

amatör çekim çiçek fotoğrafları

görsel
devamını gör...

sözlük radyosu üniversite tercih programı

bursa'da okuyan/kocaeli'de okuyan ya da okumuş olan bana ulaşabilir mi? yardımınıza ihtiyacım var sevgili portakallar..
devamını gör...

normal sözlük satranç kulübü

merhabalar.. bugün karşınızda kafa sözlük büyük ödüllü turnuva etkinliğiyle karşınızdayız. turnuvamız 01.08.2021 tarihinde başlayacaktır. katılım sağlamak isteyen yazarlarımız bana ve 0330 a bildirebilirler.

detaylar satranç kulübü discord kanalında ve burada yazılı.. tüm satrançseverleri bekleriz. geçen büyük turnuvamızdaki başarılı isimleri bekliyorum özellikle. buralardaysanız ses edin. ve turnuvaya kadar kendinize iyi bakın.*
discord davet linki: discord.gg/vYRBKKPsMz
görsel
devamını gör...

normal sözlük satranç kulübü

satranç kulübümüze katılmak için discord.gg/vYRBKKPsMz
devamını gör...
devamı...
online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.