"vicdanımız, bizim de acı çekmeye başladığımız noktaya varıncaya kadar diğerlerinin maruz kaldığı sıkıntıları umursamaz. istisnasız tüm durumlarda, bu bizi de rahatsız etmeye başlayıncaya kadar, diğer kişinin acısına kayıtsız kalırız."

mark twain - insan nedir?
devamını gör...
"günah değil mi? böyle kara düşünmek masmavi aydınlığın karşısında."
odysseia sayfa: önsöz xlii
devamını gör...
"kitleler hep böyle davranmayı yeğlemiştir zaten.belirsizlikten korkar,kendilerine anlatılan en saçma sapan şeylere dahi hakikat tutunacak bir dal sunmadığı için büyük kalpleriyle iman ederler.bu konuda yapabileceğin bir şey yok.bu kitlelerin peygamberi olmak isteyen kişi karşısındakiler sanki küçük birer çocukmuş gibi masallar anlatmalı,kafalarını envai çeşit hikayelerle doldurmalıdır.zaten bu yüzden zeki insanlar hep kitlelerden uzak durmayı tercih etmişlerdir."
vlademir bartol- alamut
devamını gör...
"boşluklarla dolu bir yapı inşa etmek ve böylece kendime sayfada yer açabilmek, içine yerleşebilmek. asla gereğinden fazlasını katmamak, fazla yüklememek, süsleyip püsleyip donatmamak. kapıları, pencereleri açmak. duvarlar inşa etmek, sonra da onları yıkmak."

(bkz: valeria luiselli) (bkz: kalabalıkta yüzler)
devamını gör...
“bazen sahip olmadığım hayatın yasını tuttuğumu düşünüyorum."
ırvin d. yalom -günübirlik hayatlar
devamını gör...
"beyin hiçbir şeyi silemiyordu. evet, üstünü örtebiliyordu ama üstü örtüldü diye gerçekler yok olmazdı. öyle durumlarda gerçekler çürür, bir süre sonra zehir yaymaya başlardı. zaten insanın içinin sızlaması da bundandı."
devamını gör...
"14 yaşımdayken karnımı doyurmak için bir parça ekmek çaldığımda beni zindana attılar ve orada tam 6 ay bedava ekmek verdiler. hayatın adaleti budur.” (sefiller)
devamını gör...
"en iyisini sonraya saklamayın, yarının ne getireceğini bilemezsiniz" paulo coelho - simyacı.
devamını gör...
"hayat işte. evde hayal kuruyor, sonra sokağa çıkıyor ve hepsini tek tek gömüyorsun bir yerlere. hayatın aklındaki ile alakası yok."

atları bağlayın geceyi burada geçireceğiz - melisa kesmez
devamını gör...
10.
nereye gideceğini bilmiyorsan gideceğin yönünde önemi yok, alice harikalar diyarında
devamını gör...
11.
kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. kollarıyla bizi sarar. sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz."

sebahattin ali. kürk mantolu madonna
devamını gör...
aslında ne, kim, nasıl, neden sorularından artakalan, dünyanın dibindeki pisliğin içinden gelip yeryüzüne çıkmış, kendine satıcı arayan bağımlı gibi dolanan soru var aklında:
"ne fark eder?"
"hiçbir şey!" diyorsun. yeniden uyumak için gözlerini kapatırken.
-hakan günday/kinyas ve kayra-
devamını gör...
hemen akıl vermeye kalkar, verecek aklı olmayan.
(don quijote, miguel de cervantes)
devamını gör...
raskolnikov yeniden yürümeye başladı. "acaba nerede okumuştum?" diye düşünüyordu bir yandan da, "idam mahkumunun biri ölümünden bir saat önce, yüksek bir dağın tepesinde, ancak iki ayağının sığabileceği kadar daracık bir yerde yaşaması gerekse; çevresindeyse uçurumlar, okyanuslar, sonsuz karanlıklar, fırtınalar ve sonsuz bir yalnızlık olsa, yine de o bir avuç yerde ömrü boyunca, binlerce yıl, sonsuza dek yaşamayı, o anda ölmeye yeğleyeceğini söylemiş. tek ki yaşasın! yalnızca yaşasın! aman tanrım, bu nasıl gerçek böyle! bu nasıl gerçek! insan ne alçak yaratıkmış!" -suç ve ceza
devamını gör...
“bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.”
dostoyevski - kumarbaz
devamını gör...
"ne var ki, insan sadece kendi yalnızlığıyla karşı karşıya değildir. onu herkese karşı savunmak durumundadır da."

simone de beauvoir- sade'ı yakmalı mı?
devamını gör...
ey zalim ! senden özgürlük istemem. ben allah'a teslim olduğum günden beri özgürüm.

-guantanamo pakistan (habbab çetin akdeniz)
devamını gör...
“... eminim sen şu anda öksüz kalmıştın. öksüz mü? insanın ninesi ölünce böyle denir mi? pek emin değilim. belki de nineler ve dedeler, kayıpları adlandırmaya değmeyecek aksesuarlar olarak görülüyorlardır. insan dedesinden ve ninesinden, ne öksüz, ne yetim, ne de dul kalır.”
devamını gör...
"sen nereden bileceksin, demek istedim. en muhtaç durumdakilerin en nefret ettiği şey minnettarlıktır, sırf kendilerini yeniden iyi hissetmek için ilk fırsatta saldırırlar." ben kirke - madeline miller
devamını gör...
özgür mü diyorsun kendine? sana hükmeden düşünceni duymak isterim.

böyle buyurdu zerdüşt friedrich nietzche
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"okuduğun kitaptan bir alıntı bırak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim