esnafa 3.000₺ ve 5.000₺ hibe desteğinin bir defaya mahsus verileceği şahsım cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. umarım insanların bir kısmıyla helalleşebilirsiniz. gerçi azıcık gecikti ama.
buradan

güncelleme: bir arkadaşımın söylediği şu şekilde; “ben 3.000₺ destek alabilecek gruptayım. devlete sgk borcumuz birikti. sadece benim değil tabiki. herkesin ya elektrik ya su ya da sgk borcu var. aldığımız paraların tamamını oraya yatırınca hala borçluyuz. devlet bir cebindenkini bana veriyor. sonra onu benden alıp diğer cebine koyuyor. destek dedikleri bu.” yorumsuz.
devamını gör...
esnafın pandemi boyunca ettiği zararın yanında latifesi edilemeyecek pakettir.
devamını gör...

salgın nedeniyle işlerine ara verenlere

1. grupta yer alan

kahvehane, kantinler, hamamlar vb işletme yerlerine bir defaya mahsus 5 bin lira

2. grupta yer alan

müzisyenler, camcılar, çilingirler, ayakkabıcılar, vb. 3 bin lira hibe ödemesi yapacağız.
devamını gör...
esnaf komedi paketidir. şaka mı bu parayla esnaf bırakın kirayı dükkanına malzeme bile alamaz.
devamını gör...
400 dolar destek valla bravo. sadece şu 17 günlük kapanma sırasındaki minicik bir dükkanın zararı en az 40bin tl. teşekkürler akape yaşanmayacak bir ülke bıraktın.
devamını gör...
seçime gidiyoruz görünen o ki.
devamını gör...
3000 tl neyse de 5000 tl çok olmamış mı diye düşündüren paket.

harca harca bitmez, milletin eline bu kadar çok para vererek bu pandemi döneminde kudurtmaya ne gerek vardı sayın cumhurumun başı?
devamını gör...
sandığın nefesini ensesinde hissetmeye başlamış
devamını gör...
kim başvurduysa çıkmayan paket.
devamını gör...
allahım ya paket değil delirmeme payı. resmen alın iki lokma bişey yiyin bir soluklanın demektir. yahu 3000 teleye napacak esnaf su faturasını mı ödeyecek!
devamını gör...
herkes herhalde bana vurmadı diye düşünüyor ama ya kimseye vurmuyor ya da yine yandaş haramzadelere gidiyor bir şekilde. bunlar yalancı çoban.
devamını gör...
1. kriter > gözünüzün üstünde kaş varsa alamıyorsunuz.
2. kriter > kaşınızın altında göz varsa alamıyorsunuz.

entry bitti.
devamını gör...
kamu kurumlarında taşerona bir iş yaptırdığınızda ödeme yapacağınız vakit firmanın vergi borcu olmadığına dair belge istersiniz. sadece vergi borcu da değil devlete herhangi bir borcu olup olmadığına bakarsınız. eğer varsa borcu kadar kesinti yaparsınız ödeyeceğiniz paradan.

şimdi bu hibe adı altında verilen -bir defaya mahsus- parayı esnafa ödemeden böyle bir şey yapmasınlar. gerçi yapmalarına da gerek yok. insanların 14-15 aydır bir ton vergi, sgk borcu vs. birikti. devlet vereceği paradan kesmese dahi bu paranın büyük kısmı oraya gidecek. devlet sağ cebinden atıyorum 10 lira dağıtacaksa sol cebine en az 8'ini geri alacak.

madem destek olmak istiyorsun ve bu niyetinde samimiysen vergi borçlarını ve sgk ödemelerini ötelemek yerine almıyorum de. o zaman biz de helal olsun diyelim. tabii bunlar da hep imkan meselesi. elde avuçta kalmayınca tencerenin dibini sıyırınca bu kadar çıkıyor.

keşke zamanında ve hala itibardan tasarruf etseydik de zor durumdaki esnafımıza daha fazla destek olabilseydik.
devamını gör...
temsili :
görsel
devamını gör...
güldüren destektir.
mart 2020 tarihinden beri, yani covid 19 salgınının başladığından beri olaya farklı bir açıdan bakalım.

devletlerin en kolay paraya erişim kaynakları vergidir ve devletler paraya erişmek istediği zamanlarda vergi salarlar.
covid 19 salgını başladığından beri türk devletinin vergi gelirlerinde ciddi bir düşüş yaşandı ama diğer taraftan kamu harcamalarında ciddi boyutlarda bir artış yaşandı.
devletin 2 yakası müsrif akepe yüzünden covid 19 salgını öncesinde de bir araya gelmiyordu ama salgınla beraber azalan vergi gelirleri ve ölçüsüz artan kamu harcamaları krizi gittikçe derinleştirdi.

şimdi akepenin elinde bu söylediği destekleri yapacak kaynak yok. büyük paralar değil ama kaynak yok.
akepenin önünde bir kaç alternatif var.

ilki yeni vergiler koymak ki bu zaten ağır vergiler altında ezilen ve gelir elde edemeyen insanların isyanını tetikler.

ikincisi dış kaynaklardan borçlanmadır ki sırf kamu harcamaları için kimse bu dönemde borç para vermek istemez. imf kamu harcamalarında şeffaflık isterken akepe imf'e gitmez. çin'in veya katar'ın kapısını çalabilir ama şartlar ağır olabilir.

üçüncü ihtimal para basarlar, bastıkları parayı kamu harcamalarında kullanırlar bu da net bir şekilde enflasyon etkisini arttırır, seçim arifesinde buna teşebbüs etmek istemezler.

dördüncü ihtimal açıkladıkları paket varmış gibi davranırlar ve açıklanan miktarın çok altında destekleme yaparlar ve bunun propagandasını yaparlar.

sonuçta para yok ve olasılıklar sınırlı.
bir miktar para basıp, açıklanan desteklerin dörtte birini bile vermezler.
tamamını dağıtmış gibi de propaganda yaparlar.

en rasyonel olmayan tercih ötv arttırımı olabilir ki bu dönemde mutfak alışverişini yapmakta zorlanan insanlar delirebilirler.

akepe cidden ne yapacağını bilmiyor gibi.

bakali ne yapacaklar.
devamını gör...
teşekkürler süpermen.

battık.
devamını gör...
hayalet paket. adı var kendi yok. kim alıyor lan bunu.
devamını gör...
r.t.e'nin ''yardım yapmayıp milleti eve kapadın'' eleştirisinden sıyrıldığı içi boş yardım paketidir.

beş versen ne olur on versen ne olur? adamın yirmi milyar kirası var zaten, aylardır bu kapalı insanlar beş milyarla olacak iş mi?

zaten başta açıklamamsının nedeni de kesin buydu ben size söyliyim, tepki gelmese bunu da vermezdi.
devamını gör...
tevekkeli yol boyu şahit olduğum şımaran, sulu şakalar yapan, neşeli şarkılar, türküler söyleyen, coşkulu şiirler okuyan esnafların sebebi buymuş. adamlar nasıl cıvık şakalar yapıyorlar, nasıl neşeliler, gülüyor, eğleniyorlar.
yapmayın, bu kadar cömert olmayın. bakın sonra şımarıyorlar. adamlar kendini kaybetti.
al buradan yak! bak bir grup esnaf şu anda su tabancasıyla vatandaşları kovalıyor. nasıl da yüzleri gülüyor, nasıl da çocuklar gibi şen şakrak köftehorlar.
devamını gör...
kısacası bir asgari ücret desteğidir. ama açlık sınırına falan bakınca destek olmadığını anlarsınız zaten.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"17 mayıs 2021 esnaf destek paketi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim