yaratıcının varlığının bilinmeyeceğini savunan kimse.
devamını gör...
inanan kişi ve inanmayan kişi tartışırken uzaktan yiyin birbirinizi diyen kimsedir. bence harika bir level. bu levelde artık sebepleri değil sonuçları düşünüyorsunuz. bence inanan ve inanmayanın birbirinden bir farkı yoktur çünkü ikisininde kanıtı yoktur. ben hem agnostiğim hemde varsa bile banane inancına sahibim.
devamını gör...
(bkz: agnostisizm)
devamını gör...
ne tanrıyı inkar eden ne de kabul eden insan kümesi.
devamını gör...
ateizm ile aşırı dindar kesimi ayıran ince bir çizgi var ve bunlar bence kesinlikle ayrı iki uç değil. biri diğerine çok çabuk geçebiliyor.* dindar'ın tersi ateist değil dinle ilgilenmeyen kişidir. agnostizm ise bilinmeyeni savunurken aslında içten içe dinle de, yaratıcıya da ilgilenmeyen ve bunu pek umursamayan kesimdir. agnostiklere kalsa bu tabire bile gerek kalmaz ama işte her şeye anlam yükleyen insanlar. *
devamını gör...
yaratıcıyla ilgilenmeyen olarak bilinse de bu yanlış bir tanımdır. yaratıcının varlığıyla ilgilenmeyen apateizm dir. agnostik bir kişi işe tanrının varlığının bilinemeyeceğini savunur.
devamını gör...
dini konularda bilemiyorum demek= agnostik
devamını gör...
insan zihninin, kesin bir "tanrı vardır" veya "tanrı yoktur" bilgisine ulaşamayacağını düşünen kimselerdir.
devamını gör...
british association 1860'ta oxford'da halka açık bir toplantı düzenledi. aslında darwin'i linç etmek için kalabalık bir kitle orada bekliyordu. darwin toplantıya hiç katılmadı. psikopos samuel bishop'ta oradaydı.
neyse konumuza dönelim... tartışma, gürültü, patırdı...
aslen cerrah olan, doğa eğitimi profesörü huxley ki; kendisine darwin'in köpeği deniliyordu, din konularındaki düşüncelerini ifade etmek amacıyla ilk kez agnostik sözcüğünü kullanmıştır efem.
devamını gör...
bilinemezciler.
devamını gör...
tanrının var olup olmadığı konusunda kesin bir kanaate varılamayacağını savunan kimse. insan aklıyla bu sorunun cevabını bulamayacağınızı savunur.
devamını gör...
kişisel inanış biçimidir.


saygı duyulması gerekir.herkes kendi yaşanmışlığına anlam yükleyip, bir şeyleri tanımlamaya çalışır.

bana sorarsanız ; evrendeki olaganüstü düzenin varlığı son derece açıktır.her şeye bilim ve zeka ile çözüm ya da sonuç üretilemez.sonuçta ne kadar özel bir uzuv olarak söylensede , ‘’beyin’’ limitli bir organdır.

kendisinin algılayamadığı şeyleri redd etmek bence biraz abartılı ve yanlıştır.sonuçta ruh’ta görünür değil? ama varlığını biliyoruz? hastalıklarda özellikle üst solunum yolu hastalıklarıda gözle görülebilir değil ama varlığını bilip, korkuyoruz.

dolayısıyla gözün görmediği her şey, yoktur diyemeyiz.ya da var mıdır? diyemeyiz.tabi saygı duymalıyız orası ayrı.kimse kimsenin düşüncesinin üstünde otorite kurmamalı.çeşitlilik saygı ile karşılanmalı.
devamını gör...
"yani, şimdi ben tam ateistim demek istemiyorum ama, hani allah da yok bence. ama olabilir, belki de vardır da din yoktur" şeklinde düşünenlerin "ulen ben bi karara varamadım, bana en uygun olan cemiyet olan kararsızlar cemiyetine, yani agnostiklere katılayım" demesi sonucu katılımcısı artmış düşünce biçimidir.
devamını gör...
türkçesini kullanmak daha anlaşılır hale getirmektedir.

bilinemezci - agnostik

bazı kaynaklar agnostizmi tarafsızlık olarak yorumlar. ancak bu, teizme veya ateizme yakınlık duyduğu anlamına gelmez.

"bertrand russell’ın tarif ettiği agnostik bakış açısına göre, tanrı’nın varlığı ve dünya ötesi yaşam hakkında, mevcut dinlerin öne sürdüğü iddiaların günümüzde doğrulanması mümkün değildir. dolayısıyla herhangi bir dine mensup olmak anlamsız görülebilir. öte yandan agnostisizm kendini “kesinlikle tanrı yoktur” diyen ateizmden de ayrı tutar."

nasıl ki bir dine inananların savunucuları şüphe duymadan inanma eğilimindeyse, ateistler de aynı şekilde olmadığına kesin bir yargı ile inanmaktalar.

"agnostikler, tanrı’nın var ya da yok olduğu konusunda bir karar vermeyi istemezler. agnostisizm, nihai kararsızlık konumudur. teistler tanrı’nın varlığına inanırlar. ateistler tanrı’nın var olmadığına inanırlar. agnostikler tanrı’nın varlığı ya da yokluğunu bilmek imkânsız olduğundan o’nun varlığına ya da yokluğuna inanmamamız gerektiğine inanırlar."
devamını gör...
tanrının varlığının ya da yokluğunun insan beyni ile kanıtlanamayacağını düşünen kimse.
devamını gör...
emin değilim.
devamını gör...
tanım itibari ile bilinmezci. non-tesit kavramlar arasında en şüpheci ve en az ofansif olanı diyebiliriz. agnostiklik bir ara kalmışlık, karar verememişlik değildir. bu da tıpkı diğerler gibi benimsenen bir görüştür.
devamını gör...
herhangi bir dine körü körüne inanıp seni de mutlaka kendileri gibi görmek isteyenlere agnostik olduğunuzu söyleyin hele. beyinler yanar, bilinmezliğin, anlamamanın verdiği kafa karışıklığı yansır suratlarına. hemen arkasından gelen içten içe sinirlenmeleri de ayrı bir keyif verir.
devamını gör...
agnostiklerin bilinmezci tavrı kafa karışıklığından falan değil, hakikaten kesin bir kanıt sunulamayacağını düşünmelerinden ileri gelmektedir. ve bence bu konuda çoğu kişi de hemfikirdir. tabii ki tanrının varlığının bir kalemle basit bir şekilde kanıtlanacağını çözecek kadar zeki değillerse! kaldı ki ben dini görüşlerin kişiden kişiye değişiklik göstereceğini düşünüyorum. örneğin 2 ateist, farklı fikirlerde oldukları konuları sabaha kadar tartışabilir. inanç ve şüphe kişinin bireysel deneyimleriyle ve kendi iç muhakemesindeki çözümlemeleriyle şekil alır. öyle birkaç -izm'le açıklanacak kadar sınırlı bir konu değildir. dünyada 3 tip insan yoktur. bu da bir problem sorusu olmadığı için tek bir cevabı yoktur.
devamını gör...
"hz. ali (r.a.)’nin inanmayan bir komşusu vardı. ona ''allah'a, ahirete inanıyorsunuz. peki ya yoksa?” demiş.
hazreti ali:
-eğer senin dediğin doğru ise hepimiz kurtuluruz. fakat eğer benim dediğim doğru ise, o takdirde ben kurtulurum, ama sen helak olursun."
evet şayet ahiret -haşa- yoksa, bu durumda ahirete iman eden kişinin iman etmeyenlerden farklı olarak bir zararı olmaz; hepsi de beraber yok olup giderler. amaaa eğer varsa, ona iman etmeyenlerin zararı pek çoktur. çünkü onlar cehenneme girecekler.
demek ki bu söz, allah’a ve ahirete iman edenlere bir şüphe vermek değil, aksine iman etmeyenlerin düşünmelerini sağlamak ve akıllarını daha iyi kullanmalarına yardımcı olmak için söylenmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"agnostik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim