1.
varolduğu kanıtlamayan ama en çok inanılan ve arzulanan yer.şahsi görüşüm olmadığı yöndedir.bu dünyada ne yaparsanız yanınıza kâr kalır.
devamını gör...
burası için orası.
devamını gör...
bundan 200 yıl önce bir hiçken bize bu duyguları, iradeyi ve çalışan makineyi teslim edenin, bizi yeniden huzuruna çıkarıp ödüllendireceği veya cezalandıracağı mekan. kabul edin veya etmeyin, inanın veya inanmayın hakikati değiştiremezsiniz. hakikat boru gibi sizi bekliyor.

''biz emaneti göklere, yerküreye ve dağlara teklif ettik, ama onlar bunu yüklenmek istemediler, ondan korktular ve onu insan yüklendi. kuşkusuz insan çok zalim, çok bilgisizdir.''
devamını gör...
sonsuzluğun başlangıcı.
devamını gör...
bu dünyada her türlü acıyı yaşayan insanlara dahi sabret, iman et ve ibadet et diyen islam'ın öldükten sonraki ödül merkezi. ayrıca namaz kılmalarına rağmen ahlaktan, hoşgörüden ve dahası insanlık davranışlarından yoksun kesimin hurilerle rahatça birlikte olacağını sandığı yer.
devamını gör...
insanoğlunun dünyadaki anlamsızlığa karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır. şöyle ki:

bu entrynin yazıldığı tarihten tam* 11000 yıl önce insanlar önemli bir şahsiyeti kaybettiği zaman eşyalarıyla birlikte uğurluyor. varsa atını karısını öldürüp yanına koyuyordu. çünkü ölen kişinin bu dünyadaki yaptığı işler boş olmamalıydı. olamazdı. hepsi yüce bir amaç için yapılmak zorundaydı. inanış böyleydi yani. bir kral topluluğuna yön veriyor. savaşlara girip savaşlardan çıkıyordu. ne için? tabi ki tanrısal katta takdir edilmek hatta bazen ileri gidip bizzat tanrı olduğunu ilan etmek için. bu dünya sadece bir yaşamımızdı. öldükten sonra tanrıların yanına gidiyor bazı inanışlarda daha iyi koşullarda başka bir insan olarak dünyaya geri yollanıyorsunuz. şimdi bunun gerçek olmadığını ispat ettiğimizi bir düşünün. gerçi bu çağda bile dünya düzdür diyenler var ya neyse.

ispat etsek dünya bir gecede o kadar kaotik bir yere dönüşür ki tarif etmek bile istemiyorum zira düşündükçe midem bulanıyor.
devamını gör...
ölümden sonraki hayatin başlancı olarak kabul edilen yer. öte alem.
devamını gör...
ımanin şartlarından biridir. asıl sonsuz hayatın başlangıcıdir .
devamını gör...
güzel mekan olsa gerek.
devamını gör...
elhamdulillah.
devamını gör...
ahiret evreni(rabbin katı/indallah) şu anda da mevcuttur, tıpkı bizim evrenimiz ve de diğer evrenler gibi: emre1974tr.blogspot.com/201...
devamını gör...
ahiret islam terminolojisinde ölümden sonra gidilecek yer anlamına gelir. bu yüzden bu kavram yalnızca islamla ilgilidir.
ben bundan ölümden sonra yaşam şeklinde bahsetmek istiyorum. çünkü islama inanmadığım için ahirete inanmıyorum ama yaratıcının veya düzenleyecinin (hangisi olduğu konusunda emin değilim) ölümden sonra bir şeyler planladığını düşünüyorum. mesela bence islama inanan o büyük topluluğa, özellikle de bu grubun kadınlarına biraz kırgın bakacaktır.

"gerçekten buna inanabildiniz mi, sizin saçınızla veya el bileklerinizle bir problemim olduğuna inanmanızı sağlayan neydi? sadece bir kitap mı?"
ölümden sonra bedenimi oluşturan karbonlar doğa için işlerini yapmaya başladıklarında zihnimin duymayı beklediği cümleler bu şekilde.
devamını gör...
''olacak olan zaten olacaktır, her nehir denize bağlanacaktır. ne derlerse desinler, her gün yeni bir kıyamet gibi.''
iyiler hep erken ölür derler, ahiret dediğimiz kavram bu dünyanın sonu, yeni bir dünyanın başlangıcıdır. döktüğün bütün gözyaşlarının, her yaban ateşinin yüreğini yaktığı o anların sona erip, artık sadece yargılanacağın sonra ya acı çekeceğin ya da ödüllendireceğin başka bir boyut olduğunu iddia eder bütün dinler. vikinglerde de böyledir, hristiyanlarda da, şintolarda da ,amazonda yaşayan kabilelerde de. çünkü bu dünyada adaleti aramaya tembellik eden ruhlar öbür dünyada kendilerinden büyük bir gücün adalet sağlayacağına inanır. o kadar acizdir insanoğlu.
olan olduktan sonra, dünyaya kötülükler yayıldıktan sonra, her gün masum insanlar öldükten sonra, kendimizden büyük bir güç bizi yargılayacaksa hepimizi cehenneme atması lazım. çünkü her akşam olduğunda, bizim için ayrı bir kıyamet günüdür.
devamını gör...
yanar.
çok da şaapmamalı..
devamını gör...
sonu kabullenemeyen insanın gidip de görmediği görüp de bilmedigi hayal alemi.

(bkz: paris'e gitmeden paris'i anlatmak)
devamını gör...
arapça el-ahır kelimesinden gelmekte. el-ahır “her şeyin helakinden sonraya kalan” anlamına gelmektedir.
devamını gör...
tabii ki maddi bir evrendir:

emre1974tr.blogspot.com/201...
devamını gör...
akp düzenine denk gelen şanssız bir gencim, çoğumuz gibi. akrabalar dahil etrafımda sürekli bu düzenden faydalanan insanlar oldu. sırf para için onurlarından vazgeçtiler. sırf akpliler diye, zengin de olsalar, çocuklarını yurtlara koydular, devleti bile kandırarak krediler hibeler alıp dibine kadar yararlandılar. sürekli “aman biz kendimizi kurtaralım da ne olursa olsun.” düşüncesiyle yaşadılar. işlerine gelmiyor diye yanlışa her zaman doğru dediler.
normalde deist bir insanımdır ama tüm bu gördüklerim çerçevesinde “öteki taraf diye bir yer inşallah vardır.” diye düşünüyorum. eğer ahiret diye bir yer yoksa ve tüm bu kötülükler insanların yanına kâr kalırsa eğer, asıl o zaman ölürüm gibi geliyor.
umarım varsındır tanrım, umarım her şey tesadüf değildir.
devamını gör...
bana ait olanını itina ile yaktığım yer.
devamını gör...
arapça sonrası, sonralık manalarına gelen islami ifade.
öldükten sonra bu dünyadan sonraki sonsuz başka bir dünyayı ifade eder.
not: zor inanan biriyim ama ben inanıyorum.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ahiret" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim