anne babanın ilk göz ağrımız dediği kardeşlerin en büyüğüdür. küçük kardeşlere küsmeye hakkı yoktur, hep koruyucu /kollayıcı olma zorunluluğu vardır. aman kızım / oğlum sen büyüksün affet sözlerinin muhatabıdır. sürekli örnek olması beklenen kişidir. *
devamını gör...
diğer kardeşlere harçlık verme yetkisine sahip, koruyucu ve kollayıcı, gözetici bir abi/abla olandır. bazen de yoldan çıkarıcı olabiliyor.
(bkz: sek)
devamını gör...
her daim ailenin göz bebeği olarak kalır.
devamını gör...
''ama sen büyüksün'' ya da ''ama o küçük'' laflarına maruz kalan çocuktur. bu çocuk 10 yaşında bile olsa ''büyük''tür. bu yüzden üzerine fazla sorumluluk yüklenir.
devamını gör...
sürekli bakkala giden sen olursun
devamını gör...
#13571
devamını gör...
ilk göz ağrısı olmak... bazen oldukça hoş, sonuçta aile bireylerin ne yaşadıysa ilk olarak sende tattı, bazen de sen büyüksün kızım/oğlum gibi cümlelere maruz kalan insansınızdır.
devamını gör...
ne olursa olsun bir ortanca çocuğun kaderini anlayamayacak olan çocuktur..
devamını gör...
her zaman ezilendir. kız çocuk daha çok sevilir.değeri bilinmez.en küçük olup tekne kazıntısı olmak bile daha iyidir.
devamını gör...
anne babadan sonra sorumluluğun yüklenen kişidir. diğer kardeşlere örnek olması gerekir. yaş olarak anne babaya daha yakın olduğu için ev içinde fikirlerine önem verilir, onlarla daha rahat iletişim kurabilir. yine de bana tercih şansı tanınsa en küçük çocuk olmayı isterdim.
devamını gör...
deneme tahtasıdır. dikkat ederseniz anne baba ilk çocukta tecrübesiz olduğundan nasıl davranacağını bilemez. bu sebeple ilk çocuk hafiften dengesiz ve terelelli olur. ancak ikinci çocuk hem daha iyi yetiştirilirken hem de daha dengeli olur. sonuç olarak her şey ilk çocuktadır hayatta. bu sebeple her şeyi ona yaptırmaya kalkarlar.
devamını gör...
en büyük haksızlıklar ona yapılır.
devamını gör...
deneme tahtasıdır. bebekliğinden evlenene kadar çoluk çocuk sahibi olana kadar her şey üzerinde denenir daha sonraki çocuklar için yapılacaklar ve yapılmayacaklar bu kişilerin üzerinde denenerek öğrenilir.
devamını gör...
"annemin ilk çocuğu olacağıma dağda tilki olsaydım." cümlesini sık sık işiteceğiniz bireylerdir.

tabii ki birçok artısı vardır ama ne yazık ki eksisi daha fazladır. bütün sorumluluk büyüğe yüklenir. her konuda örnek olması, alttan alabilmesi beklenir. garibim ne yapsın? hem ebeveynleri hem de kardeşleri için bunu yapar, arada sıkışıp kalır.

düşündüm de, karar alınırken daha çok ciddiye alınması ve kardeşler üzerinde ebeveyn yetkisi olması dışında bir artısı yoktur.
devamını gör...
çabuk büyür garibim. ılk çocuk olduğu için anne baba tecrübesizdir. denek tahtası gibi kullanılır . bunda yapılan hatalar diğer jenerasyonlarda yapılmaz. bütün sorumluluklar ona yüklenir. bir de diğer çocukların yanlış davranışlarının sebebi olarak görülür. bu çocuklar hep seni örnek alıyor denir. avantajları da vardır tabi. ama dezavantajı daha fazladır.
devamını gör...
diğer çocuklara ebeveynlik yapsın diye dünyaya getirilmiş zavallı insan. evde kardeşler arasında herhangi bir şey olursa karışmamış olsa dahi ilk ondan hesap sorulur. iyi yönleri de var tabi mesela ilk göz ağrısı old. için genellikle kararlarınız veto edilmez.
devamını gör...
kardeşi olduğu an büyür bu. ne çocuktur ne de ebeveyn artık. bunların dişi versiyonları yeri gelir çocuk bakar, yeri gelir temizlik yapar. daima bir beklenti vardır kendisinden. kardeşi ne kadar büyürse büyüsün o işler ona zimmetlidir. sürünmek onun kaderidir sanırsam.. swh
devamını gör...
benimdir. 1 tane kardeşim var sadece. gayet memnunum durumumdan.
devamını gör...
ailenin deneme tahtasıdır bir nevi. çoğu şey onda deneyimlenir, kardeşleri de bunun artısını oldukça hisseder.
devamını gör...
abıdır. abladır. ömür boyu üzerinde taşır bu rolü. benden bir yil üç gün gün önce doğmuş olan abim hep çok büyük, çok olgun ve çok akıllıdır. başım sıkışsa çalacağım kapım odur. çoğunlukla ailenin en büyük çocuğu ailenin en büyük destekçisidir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ailenin en büyük çocuğu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim