1.
bir kelimedeki harflerin yerinin değiştirilmesi.

google'la yazınca, bunu mu demek istediniz, rana gam diyor.

bilinen örneklerinden biri de -tom marvolo riddle- -i am lord voldemort- ikilisidir.
devamını gör...
ilginç bir ingilizce örnek vereyim.
actors kelimesi ile scrota (erbezi torbası) kelimesi anagramdır.
devamını gör...
bir anagram, yeni bir kelime veya kelime grubu oluşturmak için bir kelime veya kelime öbeğindeki tüm harflerin yeniden düzenlenmesidir. harflerin yeniden düzenlenmesi tamamen rastgele bir kelime veya kelime öbeği olabilirken, en ilginç anagramlar, yeniden düzenlemenin orijinalle ilişkili bir anlama sahip olduğu anagramlardır.

en ilginç anagramlardan bazıları, harflerin yeni düzenlemesinin orijinal kelimeyle aynı veya benzer bir anlama sahip olduğu anagramlardır. örneğin, "angered" kelimesinin bir anagramı"enraged" kelimesidir. (ikisi de kızgın, kızmış anlamına gelir.)

anagramlar büyüleyicidirler ve en beklenmedik yerlerde ortaya çıkarlar. örneğin japonya'nın modern başkenti tokyo, eski başkenti kyoto'nun bir anagramıdır.

anagramlar yaratan kişiler "anagrammatist" olarak adlandırılabilir ve ciddi veya yetenekli bir anagrammatistin amacı, konusunu yansıtan veya yorumlayan anagramlar üretmektir.

anagramlara örnek olarak "new york times" = "monkeys write" (maymunlar yazıyor), "funeral" = "real fun" (cenaze- gerçek eğlence) verilebilir.

anagramlarım tarihi, eski yunanlıların zamanına kadar uzanır ve adlardaki gizli ve mistik anlamı bulmak için kullanırlardı. orta çağ boyunca tüm avrupa'da oldukça popülerlerdi. anagramların tarihinin en az mö 3. yüzyılda yunan şair lycophron'a kadar gittiği söylenir; ancak bu, 12. yüzyılda john tzetzes tarafından verilen lycophron hesabına dayanmaktadır.

talmudik ve midraşik literatüründe, anagramlar, ibranice incil'i yorumlamak için özellikle modi'im'li eleazar tarafından kullanıldı.

latince anagramlar yüzyıllar boyunca nükteli olarak kabul edildi.
latince'nin okur yazarların ortak özelliği olduğu bir edebi oyun olarak, latin anagramları öne çıkmıştır. örneğin: ave maria, gratia plena, dominus tecum'un (latince: selam mary, lütuf dolu, lord sizinle birlikte), serene virgin, pia, munda et immaculata (latince: yüce bakire, dindar, saf ve tertemiz). diğer bir örnek ise pilatus'un quid est veritas? (latince: gerçek nedir?) sorusuna verilen anagramatik cevaptır: est vir qui adest (latince: burada olan adamdır). bunların kökenleri belgelenmemiştir.

anagramlar orta çağda çok popüler hale geldi, ancak daha sonra 17. yüzyılın başlarında fransa kralı xııı. louis sayesinde popülerlikte özel bir artış elde etti. kral louis, anagramları o kadar çok sevdi ki, aslında çok karlı bir maaşla tam zamanlı bir kraliyet anagrammatisti atadı. louis'in anagrammistinin işi, kralın daha sonra çözmeye çalışacağı fransızca, ingilizce, ispanyolca, italyanca ve latince'de zor anagramlar bulmaktı.

anagramlar üzerindeki herhangi bir tarihsel materyal her zaman söz konusu dil için güncel olan varsayımlar ve yazımlar açısından yorumlanması gerekmektedir.

kaynak 1, 2
devamını gör...
hem klasik edebiyatta hem de modern edebiyatta anagram örneklerine rastlanabilir. birçok yazar, karakterlerini isimlendirmek için anagrama başvurur. edebi eserlerde geçen bazı anagram örnekleri:

- william shakespeare'in hamlet'i aslında orta çağ iskandinav efsanelerinde adı geçen amleth'in anagramıdır.
- jonathan swift'in gulliver's travels* adlı kitabında gulliver, england'ın* anagramı olan "langden" ve britain'ın* anagramı olan "tribnia"yı ziyaret ediyor.
- j.k. rowling, harry potter and the chamber of secrets adlı kitabında tom marvolo riddle için "i am lord voldemort" anagramını kullanıyor.
- dan brown'ın the da vinci code* adlı kitabında öldürülen küratörün bıraktığı anagram ipuçları:
o, draconian devil = leonardo da vinci
oh, lame saint = the mona lisa
so dark the con of man = madonna of the rocks

- house md dizisinde de anagramlara yer verilmiştir:
hector does go rug = doctor greg house
huge ego sorry = gregory house
devamını gör...
aynı harflerle yazılan ama harfleri yer değiştirince ayrı anlama gelen sözcüklere anagram denir.

(bkz: ırak)
(bkz: rakı)
devamını gör...
(bkz: türk) (bkz: kürt)
devamını gör...
bir sözcüğün harflerinin yerleri değiştirilerek yeni sözcük oluşturmak anlamına gelir.
meslek dalı ise anagrammatist olarak adlandırılır.

örnek/ anagram/ aganram
devamını gör...
normal sözlük - kürsel monol

gibi.

evet harika oldu. bişeydiil.

edit: zorsuz lükmon da oluyor nasıl kaçırmışım.
devamını gör...
anagram, bir kelimede harflerin yeri değiştirilerek yeni ve komik bir kelime üretmedir. örneğin lütfü zivaneli, peri doğunçek, mustafa kemal erdoğan, tayyip kılıçdaroğlu, recep tayyip bahçeli vb. gibi.
devamını gör...
(bkz: melih)vs (bkz: helim)
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim