var olduğuna inandığım güçtür. ama tabii böyle tanım olmaz.
problemlerimizi sadece kendi içimizde yaşamayarak onları sesli veya yazılı olarak dile getirerek az da olsa rahatlamış hissettiren şeydir.

bazen derdimizi kimseye anlatmamayı daha doğru buluruz, "amaaan sanki bana ne faydası olacak ki anlatınca?" diye düşünürüz. ben de öyleyim. ama gerçekten güvendiğimiz insanlara, bizi canı gönülden dinleyecek insanlara kendimizi açmamız, ruh halimizi anlatmamız iyi gelecektir.
uzun zamandır içinde bulunduğunuz bir sıkıntıyı birine anlatınca " oh be rahatladım" demez miyiz?
deriz yahu veya başkası da bize anlatınca aynı cümleyi kullanıyor.

güvenilir kimse mi yok? o zaman kendi kendine anlatmalı. ben kendi kendime çok konuşurum, kendi kendime ne mahkemeler kurdum, kimlerle ne kavgalar ettim.

beni üzen, kıran, dağıtan birçok kişiyle ayna karşısında savaştım. evet bu bir savaştı ve ben kazandım. içimden ne geliyorsa söyledim, dedim ki:
"sen böyle böylesin" karşı taraf da asla beni şaşırtacak cevaplar vermiyordu. çünkü bu benim mahkemem, bu benim iç dökmem, bu benim dünyamdı.
hey sen! bu tanımı okuyan kim bilir belki seninle de bir mahkeme kurmuşumdur ve sana "sen bunu bunu yaptın, püüü sana" demişimdir ve seni mahvetmiişimdir, hıaaa olamaz mı?

olamaz evet yapmadım.

gerçekten biriyle tartıştığımızda asla hayal ettiğimiz gibi olmaz. bir sürü bir sürü laflar hazırlansın, evet süper onu alt edeceksin.
ama o da ne?
senin hiç beklemediğin bir cevap ya da tepki veriyor.
len ben buna çalışmadım ki.
aynada kendi kendime prova ederken böyle değildi. püüüğ.

neyse efendim, anlatın, yazın, rahatlayın. ama kendinize ama dostunuza, ama kağıda ama sözlüğe....
devamını gör...
anlatamamanın güçsüzlüğünden kaynaklıdır.
devamını gör...
buna inanlar psikoloji bilimini oluşturmuşlar.

görülmek, duyulmak, anlaşılmak ihtiyacımız karşılandıkça gücüne güç katar.
devamını gör...
"beni hiç kimse anlamıyor" inancına sahip olan insan, hep birileri tarafından anlaşılmayı bekliyor.. ama ne zaman ki "anlaşılmayı beklemek" yerine "anlatmayı" tercih ettiğinde büyük bir farkındalık yaşıyor. insanın acısını diğer insan alıyor, bazen bazı şeyleri sadece kelimelere dökmek bile inanılmaz bir rahatlama sağlıyor. zihinde soyut olan şeyleri somut hale getirmek, onlardan kurtulmayı kolaylaştırıyor. mesela, duygular yazıldığında duyguların serbest bırakılması sağlanıyor. korkulan şey, anlatıldığında veya kağıda yazıldığında veya çizildiğinde, artık o korku serbest bırakılmış oluyor, eskisi gibi rahatsızlık vermiyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"anlatmanın gücü" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim