(bkz: sürü psikolojisi) ni destekleyen yönde sosyal bir deney olup solomon asch tarafından yapılmıştır. deneye katılacak olan bir grup denek seçilir ve hepsi aynı odada bir masa etrafına yerleştirilir, kendilerine aşağıdaki resimde olan bir çift kart gösterilir.
görsel

soldaki kartta sadece bir çizgi, sağdaki kartta ise boyları farklı üç çizgi bulunmaktadır. amaç soldaki resimdeki çizgi ile aynı boyda olan çizgiyi sağdaki resimden söylemektir. her turun sonunda soldaki kart başka bir kart ile değişitirilir. ilk bir kaç tur herkes doğru boyu bulur ve söyler. sonra işler değişir. masadaki denekler soldaki karttaki çizginin boyunu sağdaki kartla eşleştirirken hep yanlış boydaki çizgi ile eşleştirirler. sıra masanın sonunda oturan deneğe geldiğinde diğerleri tarafından söylenen cevabın yanlış olduğundan emin olmasına rağmen grup içinde yanlış cevabı verecek tek kişi olmaktan çekinmiş ve kendisi de yanlış cevap vermiştir.

deneyi yapan asch, denekleri seçerken masanın en sonunda oturan öğrenci hariç, herpsini kendi asistanlarından seçmiştir, gruptaki tek yabancı kişi masanın en sonunda oturandır. kendi asistanları bariz şekilde hep aynı yanlış cevabı vermekte, en sonda olan ve hiçbir şeyden haberi olmayan denekte mecburen sürü psikolojisine uymaktadır.

deney toplamda 12 etap sürer . sonuçta yüzde 32 oranında son denek diğerlerinin yanlış cevabına tamamen katılmıştır, bu da neredeyse 1/3 orana denk gelmektedir.
devamını gör...
uydumculuk deneyi olarak da geçmektedir. geştah psikolog grubu üyesi olan s. asch insan psikolojisinin parçalara ayrılması değil tek bir bütünlük içerisinde incelenmesi gerektiğini savunur. insan psikolojisinin hep sosyal olgulardan etkilendiğini ve bunları yadsıyarak bir çözüme ulaşılamayacağını söylemiştir.

çalışmalarını grup ve grup çalışmaları üzerindeki bireylerin rolü üzerinde tamamladı. toplumsal tanrılar ya da toplumsal normların insanların üzerindeki etkileri bu deneyde ortaya çıkmaktadır.
devamını gör...
modern ve zamana uygun görünme baskısı bizi uyum göstermeye zorlar. belki de farkında olmadan sizi sarıp sarmalayan kurallardan kurtulmanın ve istediğiniz kararları verebileceğinizi fark etmenin zamanı gelmiştir. başkalarına benzer kıyafetler giyeriz, sevmesek de kahve içmeden duramayacağımızı düşünürüz, arkadaşlarımızın çalma listelerine benzer müzikler dinleriz.sadece başkaları bizimle ilgili iyi düşünsün diye.
deneyde katılımcılardan birinin bildirdiği bir husus var. herkesin bir şeyi söylemesi bize genellikle yanlış olabileceğimizi hissettiriyor. bu da kendimizden şüphe duymamıza neden oluyor ve hissettiğimiz baskıyı artırıyor.kendimize haklı olduğumuza inanacak kadar güvenmiyoruz.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"asch deneyi" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim