m.ö. 2000'lerde mezopotamya'da kurulmuş ve 1500 yıldan fazla hüküm sürmüş bir medeniyettir. ticarette yetkindiler ve anadolu'da bir çok kolonileri bulunmaktaydı. fetih hareketlerinde de bulunmuşlar, bugünkü filistin'de kurulu israil krallığını yıkıp yahudileri kendi topraklarının dört bir yanına sürgün bile etmişlerdi. babilliler bir yandan, medler bir yandan, kimmerler öbür yandan derken gelen giden çekiştire çekiştire bu devleti yok etmişlerdir. asurluların bugünkü torunları asuriler, süryaniler, keldaniler, nasturiler gibi değişik isimler ve mezhepler altında yaşamlarını sürdürmektedirler.
devamını gör...
tarihin ilk kütüphanesi olan ninova kütüphanesini kuran devlettir.
devamını gör...
eskiden uygarlıklar bağımsız şehir devletlerinden oluşuyordu. asurlular hariç... asurluların yönetim şekli merkezden yönetimdi..
askerlikte çok iyi bir kavim olan asur devletini krallar ve generaller yönetiyordu.
eğitime çok önem vermişlerdir. bir yeri ele geçirdikleri zaman ''oranın halkı yaşamaya devam etsin biz onlardan vergi alalım'' mantığı yoktu..oranın yerli halkı komple o topraktan sürgün ediliyordu. bir istisna hariç... kalmasına izin verilenler topluma faydası olacağı düşünülen kişi yada gruplardı...örneğin bilginler..
asur kütüphanesinin kalıntılarından 30 bin kil tablet çıkartılmıştır.
rivayet odur ki; asur kralı tiglath-pileser hayvanları aşırı derece sevdiğinden ülkede çok sayıda hayvanat bahçesi varmış
devamını gör...
kentlerinin yanında kurulan ticaret merkezlerine karum adını vermişlerdir.
devamını gör...
anadoluya yazıyı getiren ticarette aşmış döneminin en güçlü devletlerinden biridir.
devamını gör...
kardeşim anadolu'ya yazıyı nereden getirdin diye sorarlar, adama. hadi adam yerine ben cevap vereyim: mezopotamya'dan yani urfa'dan kayseri'ye yazı getirdin ya. uçakla 5 saat ya. ben hiç sanmıyorum, asurluların böyle bir misyon edindiklerini. hatta yazıyı getirdin çok şey götürdün. kayserililerin böyle olmasından başlıca sorumlu bunlardır.
devamını gör...
koloni kavramını uygulayan ve anadoluya yazıyı getiren medeniyettir. anadoluda karum isimli pazar yerleri kurmuşlardır ve ticaret yaparken, ayrıyeten hititlere yazıyı öğretmişlerdir.
devamını gör...
(bkz: basurlular)
devamını gör...
savaşçılıklarıyla nam salmış, kürtlerin ataları oldukları söylenen medeniyet.
devamını gör...
mezopotamya'nin tüccar toplumu. anadoluya yazıyı getirip tarih caglarini başlatmislardir. anadolu'daki kayseri kultepe yakınlarında (bkz: karum)adını verdikleri ticaret kolonileri kurmuşlardır. başkent (bkz: ninova)da dünyanın ilk kütüphanesini kurdukları da doğrudur.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim