guney yarim kure'de bulunan avrupa yuz olcumunden daha buyuk bir ada ulkesi. ulke sinirlari icersinde her cesit zehirli, vahsi hayvan turlerine, yol ortasinda ziplayan kangulari gorebilirsiniz. denk gelmedim lakin irkciligin yuksek oldugu soyleniyor.
devamını gör...
gidip yerleşmek istiyorum ama vahşi hayvanların varlığı beni ürkütüyor. mesela tuvalete giriyorsun köşede bekleyen bir yılan beliriveriyor. yolda giderken önüne kanguru çıkıveriyor.
devamını gör...
dünyanın öbür ucunda bulunan çoğunluğu çöl olan ülke . bir çok değişik ve zehirli hayvan barındırmasıyla bilinir. (bkz: ingilizce) en çok konuşulan dildir. son yıllarda çinli öğrencilerin ve göçmenlerin gelmesi ile yavaş yavaş demografisinin değiştiği ülkedir.
devamını gör...
ileride yerleşip, sörf yapmayı ve vahşi doğasıyla tanışmayı istediğim doğa harikası memlekettir.
devamını gör...
klozetten piton çıkması, evde tarantulayla karşılaşılması gibi olayların gündelik hayatın bir parçası olduğu olan bir kıta ülkesi.
devamını gör...
eskiden aborjin'lerin yaşadığı bir ülkeyken, sonradan britanya imparatorluğu tarafından koloni yapılmıştır.
başkenti canberra, yüzölçümü 7.692.024 km²'dir.
1970'lere kadar beyaz olmayanların göçmen olması yasaktı.
devamını gör...
yeryüzünün herhangi bir yerinde olduğundan daha fazla memeli hayvan ve etçil tasmanya canavarlarından, kısa bacaklı avustralya keseli sıçanına, uykucu koalalardan, güçlü kangurulara kadar birçok keseli hayvan barındıran kıta ülkesi.
devamını gör...
aristotales, batlamyus, ve cicero gibi antik çağ filozofları, kuzeyi dengelemek için güney yarım kürede devasa bir kara kütlesi olması
gerektiğine inanıyordu. batlamyus, bu varsayımsal kıtaya "terra australis ıncognita" veya 'bilinmeyen güney ülkesi' adını verdi . keşifler çağında hollandalılar yeni kıtanın ismini new holland olarak adlandırdılar. daha sonraları ingilizlerin kıtanın güneyini ele geçirmesiyle birlikte, ingiliz denizci matthew flinders, 1800'lerin başında new holland yerine, avustralya ismini kullanmaya başladı ve bu isim kulağa daha iyi geldiği için daha çok kullanılır oldu. ingilizler 1824'te isim değişikliğini resmen kabul ederek adanın ismini avustralya olarak değiştirdi.
devamını gör...
dünyanın bir ucunda yer aldığı için ingilizler bu adayı ancak tecavüzcü, katil ve hırsızları özgürlükleri karşılığında yollayayarak kolonileştirebildi. adaya geldikten sonra aborjinleri yok etmeye yönelik çalışmalar yapan bu kanı bozuk, aşağılık millet doğasına uygun olarak sık sık hayvan katliamlarıyla gündeme geliyor. zamanında atalarının getirdikleri develer ekosisteme ve insanlara zarar vermeye başlayınca aşağılık, beyinsiz mahlukatlar oldukları için sorumluluk üstlenmek yerine yine bildikleri tek şey olan yok etmeye yöneldiler. bir millet, halk, güruh onlarca yıl boyunca hiç mi gelişim göstermez? gösterememişler işte. zamanında alt kültür olarak değerlendirdikleri aborjinleri yok etmekte ahlaki bir sakınca bulmayan bu rezil topluluk günümüzde de develeri dar kafalarında "yaşamaya daha az layık" buldukları için helikopterlerle kurşunlayarak katlettiler.

yüzyıl sonra bunların torunları da çıkıp özür diler katliamlar için. yukarıda belirtildiği gibi ırkçı da olabilirler. bilmediğim hususta yargıda bulunmak istemiyorum ama ırkçı olmaları da karaktersizliklerine yönelik oldukça tutarlı olurdu.
devamını gör...
yılanları sebebiyle gitmek istediğim ülkeler listesinde yer almayan bir ülkedir. yılandan çok çekinirim, benden uzak olsun.

ama mesela sydney opera binasını görmek isterim.
devamını gör...
sydney'de yaşayan dostumun yıllar önce beni çağırdığı,askerlik engeli yüzünden gitmediğim yer. zamanı geri alsak durur muydum acaba.özellikle ülkemizin bu halini görünce.
kanguruyla bütünleşse de çok yüksek koyun nüfusuna sahip ülke.
devamını gör...
benim için imkansız olan, hayallerimin ülkesi.
refah düzeyi bayağı yukarılarda.
daha önce karşılaşmamış olanlar için (bkz: refah).
devamını gör...
bir süredir gitmek istediğim fakat çok uzakta olan yakın zamanda kurulmuş ülkedir.
devamını gör...
sınırlarını açmayı becerebilirse 2022 yılbaşını bir yaz akşamı opera binasının etrafında havai fişekler eşliğinde kutlayacağım ülke. önümüzde ki son engel corona virüs canım avustralyam.

umut dünyası
devamını gör...
otoriter devlet avustralya, bugüne kadar dünyanın en katı covid kilitlenmelerinde insanlara cehennemi ev'e götürmelerini emretmek için helikopterler ve orduyu görevlendiriyor..thesun
devamını gör...
commonwealth içinde en garip ingilizceyi konuşan milletlerden biri. aksan olarak çok değişik bir ingilizceleri var, hemen bir örnekle açıklayalım.

once upon a time, there was a war between the commonwealth and its rival. the queen ordered to her generals to gather army from all over the world, so australia and new zealand are included. the anzac army stood together just next to british army, they look sharp and ready to any task. the commander in chief asked to british army, "why did you come here?" and brits shouted: "we came here to die!".

commander was proud. he turned to anzac army and asked the same question, "why did you came here?". anzac troops looked at each other and shouted: "came 'ere yesterdie!".

bedava tercüme için pliz pres nayn.


bir zamanlar britanya ingiliz milletler topluluğu ile rakibi arasında bir savaş varmış. kraliçe, komutanlarını çağırıp orduyu toplaması için emir vermiş, avustralya ve yeni zelanda da buna dahilmiş tabii. anzaklar gelmiş, ingiliz ordusunun yanında sıralanmışlar. fişşek gibi görünüyor ve her görevi yapmaya hazır duruyorlarmış. başkomutan ingiliz ordusuna dönüp "buraya neden geldiniz" diye sormuş, ingiliz ordusu "ölmeye geldik!" diye bağırarak cevaplamış.

başkomutan gururlanmış, bu sefer de anzaklara sormuş. "buraya neden geldiniz". anzaklar şöyle bir birbirlerine bakmışlar, sonra başkomutana dönüp "dünden geldik gomtanım" diye bağırmışlar.
devamını gör...
başkenti viyana değildir.
devamını gör...
avustralya ya da resmî adıyla avustralya topluluğu, güney yarım kürede yer alan kıta ülkesi. canberra ya da kanberra, avustralya'nın başkenti ve denizden uzak en büyük, avustralya'da tüm şehirler içinde de sekizinci büyük şehridir. avustralya bayrağı, avustralya'nın federasyon statüsüne kavuşmasının ardından, 1901 yılında uluslararası bir yarışma sonucunda seçilmiştir.
devamını gör...
1932 de deve kuşlarıyla ciddi ciddi savaşıp üstüne bide kaybetmişler. ahahshahahsha. 2 saattir gülüyorum. allah belanızı versin. ahahahahs.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
avustralya vahşi yaşamı, festivalleri ve yerli halkıyla bilinen oldukça zengin bir ülkedir. ... hiçbir ülkeye kara sınırı olmayan ülke 25.760 kilometrelik oldukça büyük bir sahil şeridine sahiptir ve totalde 8.698.850 kilometrekarelik alana sahiptir. avustralya halkı ise oldukça hümanist ve yardımsever bir yapıya sahiptir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"avustralya" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim