1.
çölde çadırda yaşayan göçebe.
devamını gör...
(bkz: araplar)
devamını gör...
t: arapça "badw" (çöl) köküne dayanan anlamı çöl halkına mensup olan sözcüktür.
günümüzde hakaret amaçlı da kullanılmaktadır.
devamını gör...
şanssız olanları kutup ayısı bulur.
devamını gör...

bu savaş, bedevi uygarlığının geri dönüşünü hazırlıyor.
bedevi uygarlığı demekle neyi kastediyorum? bahçenizde bir gül varsa ve bu gülün önünden bir bedevi geçse, bedevi gülü koparır ama koklamaz, yemez ve alıp götürmez: yere atar. bir arazide bir çalı ya da bir bitki görse, onu kökünden söker ve atar. çölde bekçisiz bir ev bıraksanız, bedevi önce onun tahtalarını koparıp yakar, sonra evi her defasında biraz daha yıkar, taşlarını teker teker söker. çevremizdeki bu arazinin tamamı vaktiyle yunanlıların ve romalıların mermerden anıtlarıyla doluydu. ne oldu peki? bedeviler onları yaktı, anıtları yakıp kireç elde etti. geriye kalanları da çöl yuttu. bedevinin en iyi müttefiki kumdur: rüzgarların keyfine göre biçimlendirdiği sarı sonsuzluk, göçebelerin arı sütü. afrika'nın bu kıyısının doğal yaşamı: bedevi uygarlığı. sizin uygarlığınız geçicidir yalnızca. firavunlara ait rhakotis'ten başlayarak iskenderiye'nin otuz yüzyıllık tarihine bakacak olursanız, bu sürenin yalnızca on yüzyılının olaylarla geçtiğini zorlukla saptarsınız. geriye kalan süre bembeyazdır, çöldür. örneğin arapların fethinden bu yana, sizin rönesansınıza kadar olup bittiğini bildiğiniz nedir? çok az şey, yedi yüzyıllık sarı kum, bedevi uygarlığı. ve şimdi ben, bu uygarlığın geri gelişini görüyorum.

stratis tsirkas, başıboş kentler 3, iskenderiye

okuduğum en güzel bedevi tanımı olmakla birlikte, her akla gelişinde barbar kelimesinin altını çiziyor zihnimde.
devamını gör...
ülkemizdeki arap aşıkları.
devamını gör...
bahtsız olanları çölde kutup ayisina denk gelebilir.aman dikkat
devamını gör...
her bedevi arap değildir,
her arap ta bedevi değildir..
tuarengler, berberiler gibi arap olmayan cok sayıda bedevi diye nitelenen kavim vardır.

bir de modern zaman bedevileri var;
her fırsatı araplara kinini dile getirmek için kullanan bu mallar, pakistanlıları, afganları, iranlıları da arap zannedecek kadar zır cahillerdir.

kafa basmaz, düşüncesiz, inatçı, hoşgörüsüz, empati yoksunu, bencil, tembel vb. vb. bu modern zaman bedevilerini tanımlayabilecek niteliklerden sadece birkaçıdır.
devamını gör...
orta doğunun en ilkel ve vahşi arap kabile topluluklarından biridir. keşke ait oldukları çöllerde kalsalardı ve sözlükte gereksiz duyar kasmasalardı.
devamını gör...
yanılmıyorsam 18. yüzyılda hacca giden yahut hacdan dönen bir kafileye yağma için saldıran insanların ait olduğu güruh. o kadar ki osmanlı bu herifler hacılara saldırmasın diye onlara para verirmiş, tabii hazinenin tam takır kuru bakır olduğu zamanlar gelince para mara verilememiş; sonuç da bu.
özetle para için her şeyi, herkesi satma potansiyelleri olan insanları içlerinde barındırırlar.
devamını gör...
şanslı mı şanssız mı?
devamını gör...
(bkz: çöl maymunu)
devamını gör...
sosyolojik devinimler yaşayan, arabistan başta olmak üzere çöllerde bulunan köylerde ikamet eden, sadece araplarla ilgisi bulunmayan, çöl ahalisi olarak bilinen topluluk.

sosyolojik devinim kastı da tarihsel döngü. zira islam öncesi arabistan'da aristokrat aileler çocuklarını daha iyi arapça (edebi arapça) konuşsunlar diye bedevi ailelere teslim ederlermiş. bu çocuklar bedeviler arasında daha kadim ve dil becerileri mükemmel olan arapçayı öğrenirlermiş.

bu çocuklardan biri; doğmadan babasını, yedi yaşında ise validesini kaybeden ve bebeklik dönemini süt annesinin yanında geçiren islam peygamberi hz. muhammed'tir.

mekke özelinde düşünecek olursak; böylesine barbar bir toplum, yahut köylü bir toplum nasıl da daha iyi arapça konuşabilir. örnek verecek olursak, mekke ya da medineli bir arap gün içinde kendini ve eşyayı tanımı 40 - 50 kelime ile ifade ederken, bedevi için bu sayı iki üç katı daha fazla.

sanırım çölün apayrı bir havası var. gevezelik havası bu olsa gerek. edebi bir gevezelik.

birkaç gününü bedeviler arasında, çölde geçiren bir insan olarak söylüyorum; çöl ahlakı doğurgan bir insan yaratır.
devamını gör...
(bkz: younes belhanda)
devamını gör...
ilginç bir kültüre sahip bir grupturlar. suudi arabistan ülkenin imajını bozdukları gerekçesiyle bu adamlara şehirin bir köşesinde lojman yaptırmış, bütün temel ihtiyaçlarını karşılamıştır ancak bedeviler develeri binalara sokmuşlar ve bir süre sonra böyle yaşamayacaklarını anlayıp tekrar çöle dönmüşlerdir.
devamını gör...
sürekli mağdur edebiyatı yapan arap aşığı tipler.
devamını gör...
bedhome yada yatakhane... basitmiş lan bu.
devamını gör...
ilk duyduğumda deveye binen adam olarak algıladığım kelime.
devamını gör...
bahtsızı kutup ayısı sever.
devamını gör...
kelime manası; ayranı dahi olmayan, ayransız.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bedevi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim