1.
geceleri bi geliyor bu farkındalık sabah mecbur unutmaya çalışıyorum devam edelim güne diye...
devamını gör...
2.
arada bir yokluyor..ben de benden bi bok olur mu merak ediyorum açıkçası..bakalım bi bok olabilecek miyiz
devamını gör...
3.
bugün yine hissettiğim ve kendime söylediğim şey. ne zaman vazgeçmenin kıyısına gelsem aynı şey oluyor ama kısa bir süre sonra geçiyor.

bir hedef varsa, hedefe giden yolda bir de tek başınaysa insan yoğun çabaları sonucunda her geldiği noktada aynı düşünceye kapılabiliyor sanırım fark etmeden. önemli olan bu farkındalığın altında ezilmemek, pes etmemek, daha da güçlenmek..
devamını gör...
4.
yok öyle birşey.. onu sana kim öğrettiyse hemen unutuyosun..
bunu sana öğretenler hasbelkader birşeylere sahip olmuş insanlar.. senin zaten hiçbirşey vermeden sahip olduğun şeyleri buda senin payına düşen, zaten senin hakkın bu diye vermeyen insanlar.. bir düşün.. önce ailenden başla.. sana verdikleri imkan konfor vs.. herneyse.. hakkın olduğunu hissettirerekmi verdiler yoksa borçluluk hissi uyandırarakmı.. yani bugün ailesine borçlu hissetmeyen varmı.. okuttuk ettik büyüttük laflarını duymayan varmı.. bunlar zaten bizim hakkımız.. karşılıksız hakkını veren.. "değer" veren anne babalarımız olmadığı için oluşuyor bu düşünceler.. bizede değer vermiyorlar, yaptığımız hiçbir işe de.. takdir bile etmiyorlar.. dolayısıyla kendimizide değersiz zannederek büyüyoruz, yaptığımız işinde emeğimizinde değersiz olduğunu zannediyoruz.. bunu aşıp ilerleyemediğimiz için kendini iterek yaşamaya çalışan, geçmişte yaşatılan o değersizlik hissini "haketmediğini" anlayıp çözemeyen o kadar çok insan varki.. senden çok şey olur arkadaşım.. sana 0 sıfır muamelesi yapanlar "haksız" sen "hak"lısın, +1 sin.. 1 kişi, bir insan, bir beden, bir ruhsun.. varsın.. önce bir ben ben varım ya de.. ben burdayım de.. benim konuşmaya fikrimi söylemeye, ürettiğim birşeyin bedelini istemeye, her ne olursa olsun, konuştuğumun dinlenmesine, yaşamaya, rahatsız edilmemeye.. kısaca herşeye "hakkım var" de..
bugün türkiyenin yarısı olan o mal sürüsü, zaten hakkı olan herşeyi rt nin hediyesi zannettiği için, zaten hakettiği hiçbirşeyi almadan vermek zorunda olduğunu zannettiği için ak partiye oy veriyor.. rt herşeyi kendine hak görüyor.. ve alıyor.. kimsede demiyorki abi hiçbirşey vermiyosun ama alıyosun, ne iş.. ne hakla..? demiyor..
çünkü kendisinin birşeylere hakkı olduğunu bilmiyorki.. neye hakkı var.. hiçbirşey almadan niye veriyorum kardeşim diyebilecek matematiği olan bir allahın kulu yok..
o diğer %50 de bunun farkında olarakmı veriyor onuda zannetmiyorum ama, senden çok şey olur arkadaşım.. yeterki "hakkın" olduğunu anla, denemekde hakkın.. başarılı yada başarısız olmakda hakkın.. sen varsın, göster kendini.. çık ortaya...
devamını gör...
5.
yiğit özgür karikatürüne de konu olmuştur. bir nevi erdemdir.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
zaman zaman insanın içine düşebildiği bi durumdur. ancak hemen içinden çıkılması gerekir. senden bir bok değil istersen her şey olur. kendini küçümsememeyi öğrenmen gerek önce. sen kendine saygı duymazsan kimse sana saygı duymaz. istersen her şeyi yapabilecek güçtesin. senin önündeki tek engel bu düşüncelerin. kendi elinden kendin de tutmayacaksan ohooo kimse tutmaz o eli ben söyliyim. kendini tokatla, bi kendine gel yahu. bunlar nasıl sözler! bir daha duymayım.
devamını gör...
içinden bir türlü çıkamadığımdır. yaygın ve ortak bir kafa olduğunu bilmiyordum. sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim açıkçası.
devamını gör...
öyle arada gelir kendini hatırlatır, haklı çıkar ve birden geldiği gibi de giden düşüncedir. hiçbir durum bunun farkındalığının farkına varmak kadar canını acıtmaz.
devamını gör...
kendini saygın bir sanat, bilim, sporya da meslek dalında geliştirebilirsen düşüncesi uyandıran karamsar on yargı.
devamını gör...
kimi kişiyi rahatlatır, zaten bir şey olmaz anasını satayım yap yapabiliyorsan dedirttirir, kimi kişiyi de depresif eder, bunu düşünmekten hiçbir şey yapamaz.
devamını gör...
birisi size (kendiniz de dahil) 'senden bi bok olmaz' diyorsa umursamayın.
7. sınıfta iken türkçe hocamız tüm sınıfa 'sizden bir bok olmaz. salaksınız siz.' demişti ve ciddi ciddi demişti bunları. aradan yıllar geçti 2020'de odtü psikoloji kazandım.
lütfen kimsenin sizi aşağılamasına izin vermeyin.
devamını gör...
yeteri kadar ilgi ile büyümemiş çocuklarda veya çevresi tarafından eleştirilen, kıyaslanan bireylerde fazlasıyla görülebilecek düşüncedir, farkındalık değildir.

bu tarz düşüncelerle insan, değerinin farkına varmadığından kendine haksızlık eder. kendine değer vermeyene ise ne yazık ki kimse değer vermez. ne demiş sabahattin ali:

dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karanlık bir ruha maliktir! niçin bunu anlamakta bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?
devamını gör...
arada sırada sizi rahatsız etmeye çalışan farkındalıktır.
ama yanlış bir farkındalıktır elbet sizden bizden bir şey olacaktır.
siz diğer insanlara göre bir halt olmak istiyorsunuz istiyoruz.
aslında varlığımız bile bir haltken böyle düşünmek biraz üzücü bir durum.
devamını gör...
ne olmuş adam olamadıysak, hayallerimizi satmadık ya!
devamını gör...
yanılsamaysa hayatın geri kalanının heba edilmesine neden olabilir, işin ilginç yanı yanılsama olup olmadığını hiçbir zaman bilemeyecek olmanızdır.
devamını gör...
bana ben aile büyükleri ne de hocalarım böyle bir şey sesi. demek ki o yüzden benden bir halt olmadı. keşke deselermiş.
devamını gör...
farkındalık demeyelim de, imkan olsa yapardım, kapasitem var da önüm açık değil, türkiye torpiller ülkesi diyelim, yarı şaka yarı gerçek ve kendimizi kandırmaya çalışarak.
devamını gör...
farkindalik mi yoksa kendine haksizlik yapmak mi. bu ayrimi net yapmak gerekir. bazen (ozellikle hayat bize bir suredir kotu davraniyorsa) kendimizi gommek icin bahane ariyoruz. oyle zamanlarda, icinde bulundugumuz o sagliksiz duygudan siyrilip olaylara gercekci bur tutumla bakmayi basarmak gerekiyor. mesela sistem bozuk oldugu icin hakettigi yere gelemeyen kisiden de bir halt olmaz mi.
devamını gör...
bu geri zekalı yapabiliyorsa ben de yaparım diyerek kendimi motive ediyorum.
devamını gör...
farkındalık değil bir realitedir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"benden bir halt olmaz farkındalığı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim