insanların sizi sevmesini sağlamanın bilimsel yoludur. bunu yaptım hadi insanlar beni sevsin demekle olmaz tabii ki. önce iyi ahlaklı, dürüst, çalışkan, cana yakın olacaksınız.

mr. 100 dolar yani benjamin franklin amerika birleşik devletleri’nin kurucu babaları arasında yer alan , çok yönlü bir insan. yayımcı, yazar, kaşif, bilim adamı, diplomat ve siyasetçi yani ne ararsan var adamda. zamanında demiş ki:

“bir zamanlar size iyilik yapan biri sizin ona borçlu hissetmenize kıyasla yeni bir iyilik yapmaya daha hazır olacaktır.”

franklin ünlü otobiyografisinde politikadaki bir rakibinden nadir bulunan ve sadece onda olan bir kitabı ödünç istediği hikayeyi anlatıyor. rakibi, franklin’in istediği kitabı vermeyi kabul ediyor ve ardından franklin kendisine bir teşekkür notu gönderiyor. ikili, hayatlarına yakın arkadaşlar olarak devam ediyor.

peki bu nasıl olmuş? franklin'e göre birinin sizden hoşlanmasını istiyorsanız ondan küçük yardımlar isteyin çünkü iyilik yaptığımız kişilere kendimizi daha yakın hissedermişiz, işin mantığı buymuş.

gördüğünüz üzere dünyayı iyilik kurtaracak. iyilik yap iyilik bul, kim kazanmış kötülükten?
devamını gör...
hoşlanmadığınız yada nötr olduğunuz birine bir iyilik yapmanız durumunda, o kişi ile ilgili duygularınızın olumlu yönde değişim göstermesine benjamin franklin etkisi denir.
devamını gör...
yoldaş benjamin franklin övmeye gelmiştim ama burası orası değilmiş.
devamını gör...
benjamin franklin deyince yoldaş geliyor aklıma direkt .koskoca benjamin franklini de bize unutturdu ya tebrik ediyorum kendisini *
devamını gör...
yoldaş'ın höt deyince hepimizin sus pus olmasına benjamin franklin etkisi denir.
devamını gör...
adam bir gece kulübüne girmek ister ama sıra vardır. kapıda duran elemana yaklaşır ve sana ben amcanın selamını getirdim der.

koruma ama ben o isimde birini tanımıyorum dediğinde eleman avucunun içine bir 100 lük sıkıştırır ve o seni tanıyor der.

benzer replik barmenden bilgi almaya gelen polisin barmene gösterdiği fotoğraftaki kişiyi tanımadığı zaman da yaşanır. parayı alan barmenin hafızası aniden açılır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"benjamin franklin etkisi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim