1. (tematik)
(bkz: sanatçı dağınıklığı)
devamını gör...

çingenelerin göçebe ve başıboş yaşamlarına benzer biçimde günü gününe, tasasız, derbeder bir yaşayışı olan kimse, genellikle sanat ve yazın çevresinden kimse ya da topluluk.
devamını gör...
fransız devrimi öncesi, bohemia adasında ortalama her 15-20 yılda bir darbe olur ve eğitimli asker kadroları aç sefil bir biçimde parise kaçarlar. saç sakal dağılır ama hala felsefeyle, sanatla ve sıradan insanların uğraşmadığı alanlarla uğraşırlar. çok paraları olmadığı için eski püskü giyinen bu abilere bohemian denir.
devamını gör...
çingenelerin göçebe ve başıboş yaşamlarına benzer biçimde günü gününe, tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse, genellikle sanat ve yazın çevresinden kimse ya da topluluk)

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
gönüllü yoksulluk, serseri hayat tarzı, gezgin yada yerleşik, geleneksel yaşama ve siyasi görüşlere aykırı olma, müzik,sanat, özgürlük , minimalist yaşam vs gibi ideleri olabilen 19. yy da fransızca dan geçen sözcük.
ancak ironik olarak bohemler bile kendi arasında homojen olamamıştır,
zengin ailelerden gelip gönüllü yoksulluğu seçenlere yukarı bohem,
yoksul mahallelerden gelen ve harbi yoksul olanlara aşağı bohem denmiştir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bohem" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim