brian dillon’un everest yayınlarından çıkan denemecilik biçim duygu ve kurmacadışı üstüne isimli kitabında avunma üstüne başlığında geçen sözdür.

tdk sözlüğüne göre sahih; gerçek, doğru, sağın, hakiki anlamına gelmektedir.

brian dillon içinde çok uzun zamandır kuluçkaya yatmış olan intihar fikri ile haşır neşir olurken gündelik ölüm planlarına uzun vadeli depresyonu katık ederek yazı yazmayı sürdürmüş. yine bir uzatma kablosu ile kendine ormandaki bir ağaca kendini asma düşüncesi onu bulacak olan yabancılara neler hissettirecektir diye de derin derin düşünmüş.

intihar fikrinin zihninde bir darağacı gibi taşıyan insanlar dışında kimse varolmanın sahih boşluğunu tam anlamıyla hissedemez. herhangi bir boşluk hissi değildir bu bahsedilen. nerdeyse elle tutulabilecek kadar gerçek bir boşluktur.

davetkar bir boşluk da diyebiliriz. hani yüksek bir yerden aşağı bakarken içgüdüsel bir atlama isteği uyanır ya insanın içinde. onun gibi bir şey düşünün ve bu uyandığınız andan yeniden uykuya daldığınız ya da sızdığınız ana kadar sürsün.

işte böyle bir boşluk. kendi içinizde git gide büyüyen bir kara delik, bir gargantua. sanki içine girseniz paramparça olup bir daha bir araya gelme umudu olmayan parçalar halinde boşlukta sonsuz bir salınımla dışlamak gibi.

milan kundera’dan öğrendik biz varolmanın dayanılmaz hafifliği’ni. brian dillon da bize varolmamanın sahih boşluğunu öğretmiş. çok mu?
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"varolmamanın sahih boşluğu" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim