1.
tuna nehrininin ortadan ayırdığı buda ve peşte kentlerinin bir araya gelmesiyle meydana gelmiş yaklaşık 150 yıla yakın osmanlı imparatorluğu'nun yönetiminde kalmış macaristan'ın başkenti.
devamını gör...
2.
(bkz: the grand budapest hotel)
devamını gör...
tuna nehrine kurulmuş, macaristan'ın başkenti.
devamını gör...
fotoğraflarda harika görünen ve bir gün gerçekten bulunmak istediğim şehir.
devamını gör...
budin ve peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşmuş şehir.
devamını gör...
avrupa turlarının olmazsa olmazı pek bir romantik şehir.
devamını gör...
masalsı bir şehirdir.
instant, szimpla kert, szechenyi bath dile gelsede anlatsa keşke.
yaşanılacak şehirdir.
devamını gör...
macaristan'ın güzide başkenti. ama abartilmamistir bu şehir diğer şehirler kadar.

ornek : (bkz: paris)
devamını gör...
bana hep hindistan'daymış gibi gelen şehir
devamını gör...
tuna nehrinin tam ortasindan gecerek buda ve peste olarak boldugu sehirdir. tuna nehrinin buda olarak tabir edilen bolumunde nehrin icinde suyun yuksekligini gosteren bir sırık dikilmis, bu sırik uzerinde de suyun az, cok, siddetli, gumbur gumbur akiyor gibi anlamlara gelen semboller bulundugu anlatilir. rivayete gore macarlarin osmanlilardan cok korktugu bu sebeple nehrin cok cok siddetli aktigi en yuksek seviyeye bu sırık uzerine osmanli sembolu cizerek ifade ettikleri soylenir. aksamlari cok guzel olan sehirdir. tekrar tekrar gidilesidir.
devamını gör...
macaristan 'ın başkenti olan şehir .
devamını gör...
pal sokağı çocukları'nın geçtiği güzel şehir.
devamını gör...
gezmek istediğim şehirlerden biridir.
devamını gör...
ilk kez arkadaşla gittiğimde hunharca gezdiğim tuna nehrinin ikiye böldüğü güzel mi güzel bi başkent...
yakın bir gelecekte yeme içmenin son derece ucuzdu maalesef bu avantaj artık diğer şehirler gibi bu şehir için de geçerli değil...
şimdi ise bol bol iş için gittiğimden gözümde çok bir farklılığı kalmadı.
devamını gör...
macaristan'ın güzide başkentidir. küçük olsa da oldukça şirindir. ortaçağ ve visegrad kaleleri görülmeye değerdir. tuna nehri gezisi de fevkalededir. imkan olduğunda tekrar görmek isterim.
devamını gör...
satrançtaki bir gambitin ismini aldığı şehir. 2018'de yaptığı twitch yayınını kendisinden başka kimse izlememesine rağmen kaydettikten sonra youtube'a yükleyerek ünlü olmuş, şimdi 100.000 abonesi olan im* eric rosen'ın en sevdiği gambittir. bir çok defa bu açılış üzerine ders vermiş ve online satranç oyunlarında bu gambitin kullanımını dolaylı yoldan arttırmıştır.
devamını gör...
bir kaç yıl öncesine kadar derdimi anlatacak kadar dilini konuştuğum her sene turan/türk kurultayı düzenlenen hun toprakları.
devamını gör...
on yedi yaşındayken oynadığım halk oyunları sebebiyle festival kapsamında gidip görme şansına eriştiğim ve çok sevdiğim şehirdir. aslanlı köprü'nün üzerinden geçtiğimiz sırada bizlere anlatılan unutamadığım da bir hikaye var. rivayete göre köprüyü yapan kişi, bu köprünün kusursuz olduğunu ve eğer bir hata bulan olursa kendini öldürecegini söylemiş. bir gün birisi aslanların dilinin yapılmadığını söyleyince de köprüyü yapan kişi o köprüden atlayarak intihar etmiş.
devamını gör...
köprüleriyle büyüleyici şehir. güneş battıktan sonra, tuna'da tekne gezisi yapıp, içeceğini yudumlarken şehri izlemek pek keyiflidir. gündüzü ayrı göz alıcı, gecesi ayrı. şehir ışıklandırması muhteşemdir.
devamını gör...
avrupada görmeyi en çok istediğim yerlerin başında gelir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"budapeşte" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim