1.
slav milletlerinden bir balkan halkı. güney slav dillerinden bulgarca konuşurlar. ismini 10.yüzyılda bölgeye gelip yerleşerek krallık kuran orta asya boyu bulgarlardan alırlar.
devamını gör...
y-dna sonuçlarını merak ettiğim millettir. baba soyları orta asya'ya dayanıyor olabilir. sonradan slavlarla karışarak asyatik özelliklerini tamamen yitirmiş olsalar da y-dna en uç atayı göstermektedir.
devamını gör...

yanlış bilmiyorsam eğer hun ardılları v e diğer bir türk boyunun birleşimi ile oluşmuş topluluk olup bulgar hanları kendi soyunu attila'ya bağlardı. bu birleşimden bir süre sonra çeşitli nedenlerle ikiye ayrıldılar ve doğuda itil ırmağı dolaylarında batıda ise aşağı yukarı şimdiki bulgaristan ve romanya taraflarına göç etmişlerdir. bu batıdaki bulgarlar bölgesinde azınlık durumundadır ve bu yüzden zamanla asimile olurlar. doğudakiler ise türklüklerini devam ettirler ancak şu an kendilerine tatar demektedirler.

not: şimdiki bulgarlar türktür ne demiyorum.


edit: uludagdaki hesabımdan alıntıdır.
devamını gör...
(bkz: asimile olmuş türkler)
devamını gör...
slavlaşmış türki kavim.
devamını gör...
türk kavmi.
devamını gör...
insanların girip, türk olduklarını söyleyip çıktıkları başlıktır.
devamını gör...
tam türk değiller slavlar ama bulgaristan türküleri has türk olur.
devamını gör...
son zamanlarda türkiye'yi yağmalamaya gelmelerinden dolayı türk olduklarına inandım.

şakası bir yana dursun, ahlaksızlık konusunda biz türk insanına o kadar çok benzerler ki, bu konuda ayırt etmek olanaksız olur. bazı akrabalarım orada yaşıyor, ara sıra oranın politikası olsun, geçmiş dönemde yaşanmış önemli olayları olsun araştırıyor veyahut istemeden de olsa öğrenmiş oluyorum akrabalarım sayesinde.

insanı bizim millete bu kadar benzeyen başka bir ülke var mı inanın bilmiyorum ama leş.
devamını gör...
niye yağmalıyorlar diye ağlıyoruz ki? yerlerinde olsam aynı şeyi ben de yapardım. onlara kabahat bulacağımıza bizdeki problemi nasıl çözeriz, yönetime nasıl baskı yaparız bunları düşünmemiz gerek.
devamını gör...
ülkeyi yağmalıyorlar diye ahlaksız ilan edilen toplum. bunu diyen en kadar ahlaklı acaba.

ülken niye bu hale geldi, niye bu kadar aciz duruma düşürdüler, sorgulamak yok.

tam tersi olsa hepimiz bulgaristan'a koşardık. bu şimdi ahlaksızlık mı. hayır. her insan cebine bakar, eğer sığır değilse.

ülkende 10 birime alacağın şeyi, başka yerde 1 birime alıyorsan, aklı olan 1 birim olan yere gider.

ayrıca bulgarlar hele ki türk bulgarlar tarihin en soylu insanlarıdır. bu ülkede yaşayanlara görebileceğimiz bir gerçektir.

ama her toplumda olduğu gibi bunlarda da elbet sıkıntılı kesim var.
devamını gör...
şanslı bir bulgar hikayesi anlatayım:

2 gün önce cebinde 1.000 dolar ile edirne'den giriş yapan bulgar, önce 18.000 tl'nin 5.000 tl'si ile tıka basa alışveriş yapıyor. sonra kalan parayla 2 gece konaklıyor ve dolar 12'ye düşünce kalan parasıyla tekrar 1.000 dolar yapıp türkiye'den ayrılıyor. (bkz: bruh moment)
devamını gör...
bulgarlar, tarihte tuna bulgarları ve idil bulgarları olmak üzere ikiye ayrılır. günümüzdeki balkanlardaki bulgarlar, slavlaşıp türklüğünü tamamen kaybetmiş bulgaristanın yerli halkıdır. artık bulgarlar bir güney slav halkıdır..
devamını gör...
tıpkı diğer hıristiyanlar gibi türklüklerini unutmuşlardır.

ama günümüzde müslüman türklerin yaptıkları çalışmalar ile bulgarlar türk olduklarını yeniden hatırlamaya başlamışlardır.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"bulgarlar" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim