#televizyon dizileri #popüler diziler #final yapan diziler
dram / tarih
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

1.
tarihteki yerini 86 daki nükleer reaktör patlamasıyla almış nam ı diğer hayalet şehir.
tv serisini büyük bir heyecanla açıp ingiliz aksanıyla konuşan ukrayna lilari görünce yapacağınız işi s...m deyip aynı hızla geri kapattım. maalesef bir yapımda bu dil meselesine kafayı takıyorum. hele ki tarihi bir hadise anlatıyorsun, konsantre rusça duymak isterken neredeyse, oi mate! şeklinde koyu londra aksanı duyacağız..millet bu kısma takilmamis seriye tavan puan vermiş ama ben tahammül edemiyorum. beni baştan kaybediyor.
devamını gör...
hbo tarafından yapılan bu mini dizinin birde podcasti vardır. dil ve aksanlar da dahil bir çok şeyin neden dizide olduğu şekli ile yapıldığı açıklanır. diziyi izlediyseniz dinlemenizi öneririm.
devamını gör...
chernobyl nükleer felaketi hakkında farklı bakış açıları kazandıracak bir mini dizi. oyuncu seçimleri o dönemde yaşamış gerçek kişilere çok benzediği için gerçekçiliği artıyor. dizi bitiminden sonra şu ikilinin hayatlarını iyice araştırma ihtiyacı hissediyorsunuz.

--! spoiler !--

valery legasov
boris shcherbina

--! spoiler !--
devamını gör...
hbo'nun mini dizi olarak nitelendirdiği ancak benim için ayrıca belgesel niteliği de taşımakta olan harika yapım. yaklaşık 1'er saatten oluşan 6 bölümden oluşuyor. dolu dolu geçirilecek 6 saat olarak nitelendirilebilir bu yapımı izlemek. yaşanılanlara bir nevi şahit olup on binlerce insanın hayatı söz konusu olmasına rağmen politikaların acımasızlığıyla yüzleşiyorsunuz.
çoğunlukla tekrarlandığı gibi beni de rahatsız eden tek kısmı ukrayna'nın kuzeyinden moskova'nın göbeğine kadar herkesin çatır çatır ingilizce konuşuyor olmasıydı.

bu arada merak edip google maps'ten pripyat bölgesine bir bakınayım dedim. 2015'in haziran ayından streetview görüntüleri mevcut. uzaktan da olsa santral bölgesini, terkedilmiş binaları görmek, o yollarda yürürcesine ekran üzerinden dolaşmak farklı bir tecrübe oldu.
devamını gör...
kaliteli vakit geçirdiğimi hissettiren, konusu ve sinematografisiyle oldukça başarılı mini dizidir. hatta izlediğim mini diziler arasında en iyilerindendir. yaşanılanların gerçek olması da çokça rahatsız olmama sebep olmuştur.
devamını gör...
amerikan hbo ve ingiliz sky ortak yapımı efsanevi dizi. 1 sezon ve sadece 5 bölümden oluşuyor. tahmin edebileceğiniz gibi çernobil faciasını ve bu pencereden aslında sovyet rusyayı anlatıyor.

dizide emily watson tarafından canlandırılan ulana khomyuk karakteri normalde yaşamış bir karakter değil. çernobil faciası sırasında görev alan tüm "isimsiz" kadın bilim insanlarının hatırasına ithafen kurgulanmış bir karakter.

izlemediyseniz izleyin. ölmeden önce kesinlikle ve kesinlikle izleyin.
devamını gör...
bir haftasonunda izlediğim dizi/belgeseldir. ürkütücü, inkar, takip, işi batırma, yalan, tehdit ve dahası. izledikten sonra radyasyona maruz kaldım mı acaba diye insan bir tedirgin oluyor.
devamını gör...
uzun zamandır kafamdaydı, ki genelde kaliteli yapımları mutlaka izlerim. hk.da yazılan bu kadar olumlu şeyden sonra artık haftasonu torrentleri çalıştırma vakti gelmiş demektir.
alayını indirip bu pandemi zamanı çocuklarımla izlerim yavaş yavaş.
edit: 5 bülümün linki de torrentte mevcuttur. hepsini indirdim saat 18:00 itibariyle ve biraz başlayıp bitireceğim.
yorumlarım daha sonra gelecek.
devamını gör...
yozlaşmış siyasetin rezilliğini, liyakatin devlet kademelerinde ne denli önemli olduğunu gösteren ve sanki orada o felaketi yaşıyormuş hissi veren mükemmel bir dizi... olayların gerçek olması bir yana nükleer enerjinin aslında ne kadar tehlikeli olduğunu da göstermekte... ne varsa yeşil enerjide var...
devamını gör...
chernobyl faciasını ve bu facianın arka yüzünü anlatan mini tarihi drama dizisidir. baştan sonra mükemmel olan bir başyapıttır. bölüm sonlarındaki eklemelerle bazı karakterlerin gerçekte olmayıp neden eklendiğini anlatmışlardır. bütün bu yaşananların gerçek olması izlerken birçok duyguya kapılmanıza sebep oluyor. her bakımdan başarılı bulduğum belgesel tadında bir diziydi. insanlık tarihi boyunca insan kaynaklı yaşanmış en kötü felaketlerden olan bu faciayı gerçekçi bir şekilde ele alması da çok güzel. bu işin gerçek yüzü, bunun saklanması, birçok insanın ölüme terk edilmesi, hiçbir şeyden haberi olmayan masum insanlar, bunu önlemek için fedakarlık yapan cesur insanlar... fazlasıyla tüyler ürperten gerçeklerle,görüntülerle dolu bir dizi. herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum.
devamını gör...
dün akşam kalan iki bölümünü de bitirdim. hatta final bölümünü de detay kaçırmamak adına 2 kez izledim orijinal olarak.
yakın zamanda tekrar tüm bölümleri* izlerim muhtemelen.
tek kelimeyle son bölümde dava sahneleri ile muhteşem olmuş ve flashback ile geriye dönük tüm detaylar tekrar anlatılmış olayın vuku bulduğu saatler adına.
döneme ait rusya için söylenecek çok şey var, hepsini derleyip yazacağım daha sonra ama bütün işin özü liyakat ile alakalı. tabi bir çok sebep daha var yazılacak, dediğim gibi uzun uzadıya bir entariyi hak ediyor kesinlikle bu dizi.
yani 5 bölüm olarak kısa olmuş ama çok iyi işlenmiş ve yansıtılmış her şey.
devamını gör...
devasa bir yetersizliğin sebep olduğu, dünyada 7 ölçeklendirmeye sahip en büyük iki nükleer kazadan biri olan çernobil faciasını bence hakkını vere vere anlatmış dizidir.
sadece insanların çektiklerini değil, doğanın katliamını da izliyoruz. aslında akıllara gelmeyen kısımları da dizi yüzümüze vuruyor. şehirde kalan hayvanların nasıl tek tek öldürüldüğünü görüyoruz. beni en çok etkileyen kısımlardan biri, sovyet askerinin bir köpek ve yavrularını gördüğü andı.
insanoğlu akıllanmıyor. hala akkuyu diyoruz. ne büyük cehalet.
devamını gör...
insanların yaşadıklarına bakıp ne güzel dizi yapmışlar demek de içinden gelmiyor insanın. sadece rakamlarla ifade edilen acılar. tarihi bilmemiz, anlamaya çalışmamız açısından ise değerli elbette.
devamını gör...
tüm bölümlerini ağzım açık izlediğim şahane dizi.
diziden ana çıkarımım şudur;
ne kadar tapınsanız dahi, hiç bir ideoloji liyakat olmadan, işini ehline vermeden, sorumluluk sahibi insanları yetiştirmeden ve sorumluluk sahiplerini denetleyecek mekanizmaları kurmadan insanlık adına güzel şeyler başaramaz, mutlaka başarısız olur.
hele bu kadar tehlikeli enerjilerin açığa çıkmaya meyyal olduğu, aksi bir sıkıntı durumunda (burada bu başlıktaki konu oluyor)
çok büyük sayıda insanın, canlının ve dahi doğanın ölüm tehlikesi altına gireceği projelerde "büyük dikkat" ve "özveri" kaçınılmazdır.

not: ben yaptım oldu kafası insanın her zaman sonu olmuştur.
devamını gör...
çok etkileyici ve sarsıcı bir yapım. çernobil faciası hakkında ne kadar bilgi sahibi olsam da karakterlerin yaşadıklarını ve olayın etkilerini izlemek bir kez daha dünyada böyle büyük bir faciayı insanlık yaşadı farkındalığı yarattı bende. gerçek olması nedeniyle daha da inanılmaz ve çok etkileyici bir mini dizi. yayınlandığı dönemde bir kez izledim ama tekrar mutlaka izlemeyi düşünüyorum. insanlığa ders olması gereken bir facia. bence herkesin mutlaka izlemesi gereken dizilerden. hatta tekrar tekrar izlenmeli.
devamını gör...
vermek istediğini tam ve net olarak veren, gereksiz dramalara asla girmeyerek nokta atışı yapan bir dizi. insanların neyle uğraştığını, aslında ne kadar narin canlılar olduğunu ve insan hayatının siyasetin, ideolojilerin yanında ne kadar da ucuz olduğunu o gri, kasvetli atmosferi içerisinde takır takır anlattılar.
devamını gör...
ilk patlamadan sonra ben resmen diziyi kaç sezer rumlar geliyor heyecanıyla izledim. reaktör patlamış , radyasyon oksijen olmuş gökten yağıyor bunlar yangını izliyor.

aşırı güzel dizi.
devamını gör...
sigara lobilerinden inanılmaz ücretler aldığını düşündüğüm dizi, bu dizide o kadar sigara içilmesinin senaryoya katkı sağladığını düşünmüyorum, (bkz: cem yılmaz) filmlerinde de bu lobilerin devrede olduğunu düşünüyorum ve cem yılmaz’a yakıştıramıyorum, sonuçta ülkemizde sigara reklamı yasak ve gençlere ve potansiyel bağımlılara bu zehir’in varlığını bir şekilde göstermek lazım, gerçekten yazık.

dizi sinematografik olarak dönemi çok iyi yansıtıyor, bizim türk dönem dizilerindeki gibi pimapen pencere vb. göremiyorsunuz, akıcı ve anlaşılır bir dilde izleyiciyi sürüklüyor, bu yapım konunun ve dönemin içinde bulunduğu kasvetin izleyiciye kusursuz bir şekilde geçmesini sağlıyor.
devamını gör...
26 nisan 1986 yılında çernobil nükleer santrali'nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen kazayı anlatan mini dizi. dizide bilim insanlarının siyasetçilerin ve propaganda düzeninin çok üstünde olduğunu çok güzel işlemişler diziye. eğer patlamananın ilk saatlerinde kontrolü bilim insanları ele alsaydı sonuçlar bu kadar büyük olmazdı. bu konuda hbo çok güzel iş başarmış. olayı tüm gerçekliğiyle izleyiciye ulaştırıyor.
devamını gör...
adını duyunca jeneriğindeki cızıt cızıt gerilim sesini duyduğum dizi. çok severek izledim, konu zaten oldukça ilgi çekici. dünyanın başına bela ettiler bu radyasyonu, hala etkili, hala çevreye zarar veriyor. ben de maalesef ilk okulda bedava dağıtılan fındıklardan yemiş nesilden biriyim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim