1.
tarihteki yerini 86 daki nükleer reaktör patlamasıyla almış nam ı diğer hayalet şehir.
tv serisini büyük bir heyecanla açıp ingiliz aksanıyla konuşan ukrayna lilari görünce yapacağınız işi s...m deyip aynı hızla geri kapattım. maalesef bir yapımda bu dil meselesine kafayı takıyorum. hele ki tarihi bir hadise anlatıyorsun, konsantre rusça duymak isterken neredeyse, oi mate! şeklinde koyu londra aksanı duyacağız..millet bu kısma takilmamis seriye tavan puan vermiş ama ben tahammül edemiyorum. beni baştan kaybediyor.
devamını gör...
2.
hbo şirketinin yapmış olduğu çernobil nükleer kazasını konu alan 6 bölümlük mini dizi
devamını gör...
hbo tarafından yapılan bu mini dizinin birde podcasti vardır. dil ve aksanlar da dahil bir çok şeyin neden dizide olduğu şekli ile yapıldığı açıklanır. diziyi izlediyseniz dinlemenizi öneririm.
devamını gör...
evet mini hbo dizisi pek güzeldi tadı damak da kaldı.
devamını gör...
chernobyl nükleer felaketi hakkında farklı bakış açıları kazandıracak bir mini dizi. oyuncu seçimleri o dönemde yaşamış gerçek kişilere çok benzediği için gerçekçiliği artıyor. dizi bitiminden sonra şu ikilinin hayatlarını iyice araştırma ihtiyacı hissediyorsunuz.

--! spoiler !--

valery legasov
boris shcherbina

--! spoiler !--
devamını gör...
yerli milli ukraynalilarin çatır çatır kuzey londra ingilizcesi konuştuğu güzel tv şovu. dile takıldığım için izleyemedim.
oi oi! its goin to explode mate!**
devamını gör...
hbo'nun mini dizi olarak nitelendirdiği ancak benim için ayrıca belgesel niteliği de taşımakta olan harika yapım. yaklaşık 1'er saatten oluşan 6 bölümden oluşuyor. dolu dolu geçirilecek 6 saat olarak nitelendirilebilir bu yapımı izlemek. yaşanılanlara bir nevi şahit olup on binlerce insanın hayatı söz konusu olmasına rağmen politikaların acımasızlığıyla yüzleşiyorsunuz.
çoğunlukla tekrarlandığı gibi beni de rahatsız eden tek kısmı ukrayna'nın kuzeyinden moskova'nın göbeğine kadar herkesin çatır çatır ingilizce konuşuyor olmasıydı.

bu arada merak edip google maps'ten pripyat bölgesine bir bakınayım dedim. 2015'in haziran ayından streetview görüntüleri mevcut. uzaktan da olsa santral bölgesini, terkedilmiş binaları görmek, o yollarda yürürcesine ekran üzerinden dolaşmak farklı bir tecrübe oldu.
devamını gör...
kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları yanağına süzülenlerle izlersin, inanamadan.
devamını gör...
"bir dizi nasıl olmalıdır?" sorusuna verilmiş mini cevaptır.
politikasına vs girmeden söylüyorum tabi.
devamını gör...
--- alıntı ---

radyasyona maruz kaldıktan sonra, mide bulantısı ve kusma neredeyse hemen başlar ve kısa süre içerisinde diliniz ve gözleriniz şişer ve ardından vücudunuzun geri kalanı da şişmeye başlar. sanki gücünüz boşalmış gibi yorgun hissetmeye başlarsınız. doğrudan maruz kalarak yüksek doz aldıysanız -çernobil'de olduğu gibi- cildiniz dakikalar içerisinde koyu kırmızı bir renk alır. bu genellikle nükleer güneş yanığı olarak adlandırılır. maruz kaldıktan bir veya iki saat sonra başınız çatlarcasına ağrımaya başlar, ateşiniz yükselir ve ishal baş gösterir. bu noktadan sonra şoka girerek bayılırsınız. bu ilk semptomlardan sonra, iyileştiğinizi zannettiğiniz bir gizil dönem geçirilir. şişmelerle birlikte mide bulantısı da azalır; ancak diğer semptomlar kalıcıdır. bu gizil dönemin uzunluğu vakadan vakaya değişiklik gösterir ve tabii ki doza da bağlıdır; ancak günlerce sürebilir. ümit verdiği için acımasız bir dönemdir bu; çünkü sonrasında çok daha kötü hale geleceksinizdir. sonra hezeyanla birlikte kusma ve ishal geri gelir. derinizden kemiklerinize kadar uzanan durdurulması imkansız eziyet verici bir ağrı her yerinize yayılır. sonra burnunuzdan, ağzınızdan ve makatınızdan kan gelir. saçlarınız dökülür; cildiniz kolayca yırtılır, çatlar ve kabarır ve yavaş yavaş kararır. yeni kan hücreleri oluşturma becerinizi sonsuza dek harap edecek şekilde kemikleriniz çürür. sona yaklaştığınızda, bağışıklık sisteminiz tamamen çöker; akciğerleriniz, kalbiniz ve diğer iç organlarınız parçalara ayrılmaya başlar ve öksürdüğünüzde iç organlarınızın parçaları ağzınızdan çıkar. deriniz en sonunda tamamen çökecek ve enfeksiyon kaçınılmaz olacaktır. çernobil'den bir adam, ayağa kalktığında derisinin dizinden bir çorap gibi kayarak düştüğünü söylüyordu. yüksek dozlarda radyasyon dna'nızı değiştirerek sizi daha önce olduğunuzdan tamamen bambaşka birine dönüştürür. sonrasında ise acılar içinde ölürsünüz.

--- alıntı ---
çernobil 01.23.40
devamını gör...
kaliteli vakit geçirdiğimi hissettiren, konusu ve sinematografisiyle oldukça başarılı mini dizidir. hatta izlediğim mini diziler arasında en iyilerindendir. yaşanılanların gerçek olması da çokça rahatsız olmama sebep olmuştur.
devamını gör...
diziyi bitireli 3 gün oldu. hala aklımdan atamıyorum .fazlasıyla etkilendiğim,gözyaşlarımı tutamadığım mini dizi. sıkılmadan 2. kere izlenebilir.
devamını gör...
dizi; içinde yaşanan acıyı, korkuyu, belirsizliği izleyiciye fazlasıyla hissettiriyor.
devamını gör...
dizinin bir bölümünde, olası büyük termonükleer patlamayı engellemek için bir grup santral çalışanı, reaktörün altında biriken soğutma suyunu boşaltmak için kendilerini feda ederek, erimekte olan reaktör çekirdeğinin altına girerler. ellerindeki fenerlerin bataryalarının yüksek dozdaki radyasyondan dolayı bozulduğu ve karanlık kaldıkları sahne unutulmazdır. neyse ki dinamolu fenerleri de yanlarındadır da diziyi izleyenlerin geiger sayacı cızırtıkları eşliğinde kalp krizi geçirip ölmeleri engellenir.
devamını gör...
efso sahnelerden yalnız biri;

"şimdi kömür bakanı'na benzedin işte."
devamını gör...
amerikan hbo ve ingiliz sky ortak yapımı efsanevi dizi. 1 sezon ve sadece 5 bölümden oluşuyor. tahmin edebileceğiniz gibi çernobil faciasını ve bu pencereden aslında sovyet rusyayı anlatıyor.

dizide emily watson tarafından canlandırılan ulana khomyuk karakteri normalde yaşamış bir karakter değil. çernobil faciası sırasında görev alan tüm "isimsiz" kadın bilim insanlarının hatırasına ithafen kurgulanmış bir karakter.

izlemediyseniz izleyin. ölmeden önce kesinlikle ve kesinlikle izleyin.
devamını gör...
iki kez izlediğim dizidir. kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.
devamını gör...
dizideki cızırtılar öyle güzel kullanılmıştır ki radyasyona maruz kalmış gibi hissedersiniz.
devamını gör...
"bizim gücümüz güç algımızdan gelir" sözüyle sovyetleri özetleyen yapıt.
devamını gör...
oldukça merak ettiğim dizidir. fragmanları vs çok hoşuma gitmiştir. üniversite sınavı geçtikten sonra izlemeyi umuyorum.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim