1.
son 4-5 yıldır popülerliği tavan yapmış kız ismi. 90ların tuğçe ve burcu ismi gibi oldu her sınıfta 2-3 tane var.
devamını gör...
2.
yapraklarının aroması müthiş olan ağaç
devamını gör...
daphne yani defne, nehir tanrısı peneus’un kızıdır ve güzelliğiyle ünlü bir su perisidir. apollon ise zeus’un oğludur ve çok da iyi bir okçudur. zamanın birinde apollon, aşk tanrısı eros ile tartışır. eros’u bilirsiniz attığı oklarla insanları birbirine aşık eden bir tanrıdır. apollon eros’un okçuluğunu küçümser. buna çok içerlenen eros, apollon’dan intikam almaya karar verir.


günlerden bir gün apollon ormanda dolaşırken daphne’yi görür. daphne öylesine güzeldir ki apollon bu güzelliğe karşı koyamaz; çok etkilenir. bunu gören eros intikamını alma zamanının geldiğini düşünür. biri altın, biri de kurşun olan iki ok hazırlar. altın oku apollan’a atıp daphne’ye aşık olmasını sağlar. kurşun oku ise daphne’ye atıp apollan’dan nefret etmesini sağlar. apollon daphne’ye öyle bir aşık olur ki artık onu görmeden yaşayamaz hale gelir. ancak o daphne’yi ne kadar seviyorsa daphne’de ondan bir o kadar nefret ediyordur. o günden sonra apollon kovalar, daphne kaçar. apollon ne yaparsa yapsın, ne ederse etsin daphne’yi ikna edemez. daphne kaçmaya devam eder. ancak yorgun düştüğünde artık durmak zorunda kalır. durduğunda ise apollon’dan kurtulmak için babasından onu apollon’dan kurtarması için yardım ister. babası dönüşüm yeteneğini kullanır ve daphne’yi bir ağaca dönüştürür. bunu gören apollon hem çok şaşırır hem de üzüntüden ağlar durur. o günden sonra apollon defne ağacını kutsal kabul eder. yapraklarını saçlarının arasında tac olarak takar. defne ağacının yaprakları bir zaferi onurlandırmak için de kullanılır.

aynı zamanda her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir.
devamını gör...
hatay'da bir ilçe.
devamını gör...
en sevdiğim sabundur
devamını gör...
yaprağı balık yemeklerine lezzet katar.
devamını gör...
yaprakları iyi para eden ağaç.
devamını gör...
babası olduğum, arım balım peteğim aşkım bitanem tatlışım güzel bebeğim herşeyim kızımın ismi.
devamını gör...
yaprağını yakıyorum arada odamda. rahatlattığı iddia ediliyor ama rahatlatması için defne yaprağı yemem lazım galiba.
devamını gör...
eski sevgilim.
devamını gör...
kuzu eti ile yaptığınız yemeğe, yemek pişerken bir kaç yaprak attığınızda, yemekteki et kokusunu yok eden bitkidir. tabi vejeterjan olup bu kokudan kurtulmak da mümkündür. *
devamını gör...
su perisi olan daphne, evlenmemeye ant içmiştir. apollon, peneus ırmağı'nın kıyısında daphne'yi görür ve aşka tutulur. umutsuzca, kör kütük aşık olan apollon daphne'nin peşini bırakmaz. daphne kaçar, apollon kovalar. gücünün bittiği yerde daphne toprak ana'ya onu saklaması için yalvarır ve toprak ana yakarışını duyar; daphne toprakla bütünleşir ve bir ağaca dönüşür.
defne ağacının ismi de buradan gelmektedir.
devamını gör...
13. (tematik)
yunan mitolojisinde dişi karakter.
devamını gör...
kasım ayının ortalarında aramıza katılmasını beklediğim, şimdilik 8 cm boyutlarında olan benim güzel kızımın ismi.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"defne" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim