1.
horozu ile meşhur bir ege şehri.
devamını gör...
2.
deniz olmaması ile beni hala şaşırtan şehir.
devamını gör...
3.
ironik şehir..
devamını gör...
sıcak kanlı ,rahatına düşkün,eğlenceli,dalga geçmeyi seven insanların olduğu,her bir ilçesinde hatta köyünde farklı şive konuşulan ,denizli kebabı,el dokumasıyla ve tekstili ile ünlü güzel ege şehri.
devamını gör...
çınar, bayramyeri gibi gezilesi yerleri olan, traventerleriyle ünlü, kızının tozunun horozunun meşhur olduğu şehir.
devamını gör...
sevimli bir şehirdir. horozu ile ünlüdür. ege bölgesinde yer alır.
devamını gör...
eski sevgilimin memleketi. bu yüzden duyunca yüzümü ekşiten şehir.
devamını gör...
denizi olmamasına rağmen ismi "denizli" olan şehir.
devamını gör...
travertenleri ile ünlü olan, adı denizli olmasına rağmen denize kıyısı olmayan güzel bir şehrimizdir.
devamını gör...
10. (tematik)
türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre nüfusu 1 040 915 kişi olan şehirdir.
devamını gör...
tozu kızı horozu sözü meşhurdur. tostu kızı horozu da olabilir. zira şehirde tostçu yok, tostçuların şehri var gibi.
devamını gör...
fırın kebabı gerçekten güzel denemeye değer, bir de zafer gazozları var ama onların pek bir esprisi yok bence.
devamını gör...
çınar, çamlık ve üniversite ayrimiyla üçe ulestirdigimiz ege şehridir. büyükşehir olmaya çok özenen ama köy havasindan çıkilmiyan bir atmosferi vardır. denizli kebabı ucun saatler fırınlanmış kuzu etidir et seven ve meraklı biriyseniz benzerlerini defalarca yemissinizdir çok abartılacak seysi yoktur. kokoreç konusunda şehir harbiden iyidir ben henüz vasat bir kokoreç yemedim hee şimdi gider yersiniz suçu bana atarsınız google amcaya bir sorun yinede. tatlıci olarak irmik helvası ile meşhur bir yer vardır bence irmik helvası dışında birçok ürünü iyidir bu hacı abinin. yemek konusunda sulu yemek seçeneği çok azdır. genel olarak kebab, kokoreç, pide ve tost dortlemesi arasındadır.
gezilecek yerler dersen biraz yürümeyi seviyorsan bayram yerinden çınara doğru yürürsün oradan camliga geçersin bu yerlerin varyasyonları her şehrimizde mevcuttur. teleferik ve yayla tarafı hoştur güzel keyifli bir yerdir gelenler gidebilir. merak edenler için pamukkale yani traverten ler merkeze yarım saat mesafede ve dolmuşlar kalkmaktadir. giriş ücretlidir müze kart varsa ağaya belestir. diğer türlü kart çıkarma ücretine denktir fiyatı.
karahayit ve güney gezebileceginiz diğer seceneklerdir. biri kaplıca biride şelale şelalenin yapısı biraz bozulmuştur ama yinede tatlıdır. aklıma incik bukada gelvedi dayı bakın kendinize iyi eglencele
devamını gör...
pamuğu hammadde olarak kullanıp havlu, tekstil vs. alanlarda son zamanlarda epey bir sanayiileşmesiyle öne çıkan ege bölgesinde güzel bir ilimizdir.
devamını gör...
buraya geldiyseniz öncelikle babadağ işhanı'na gidiniz. havlu, bornoz ve nevresim ihtiyaçlarınızı buradan giderebilirsiniz. zira o ünlü markaların ürünleri buralardan dikilir. adını hiç duymadığınız ama o ünlü markalar kadar kaliteli ürünleri buradan bulursunuz.

pamukkale'yi hiç görmediyseniz gidin. zira giriş ücreti o kadar pahalılaştı ki buna gerek yok. paranıza yazık. çamlık, çınar ve bayramyeri tarafları güzeldir.
tarihi yerlere gidin ama pamukkaleye birden fazla kez gitmeyin.
zafer gazozu için, denizli kebabı veya kokoreçini yiğin ama pamukkale'ye bir defa daha gitmeyin.
karahayıt'a, güney şelalesi'ne, teleferiğe ve ağlayan kaya'ya gidin pamukkale'ye bir defa daha gitmeyin.

leblebi alın. o meşhur çorum leblebisinin nohutu buradan gidiyor. en az çorum leblebisi kadar güzeldir.
devamını gör...
isminden dolayı deniz görülemediğinde şaşırtan şehir. iyi de efendim madem deniz yok neden denizli demişler? denizli su kaynağı açısından çok zengin bir şehirdir * zaten şimdi bile denizli tanıtım sayfalarına girseniz bir sürü göl, akarsu ismi görürsünüz bunun yanında kaplıcaları filanda var zaten. tahmin ediliyor ki zamanında bu akarsuların ve göllerin daha fazla olması sebebiyle bu şehre bu isim layık görülmüştür. zaten göller yöresi olarak bildiğimiz bölgede yanı başındadır. bunun dışında aslında önceleri bölgede domuz çiftlikleri olduğu için donuzlu veya tonguzludan denizli'ye evrildiği söylenmektedir ancak ilk senaryo şahsımca daha güzel ve mantıklıdır.
devamını gör...
denizli adının "tonguzlu" ve "tengizli" sözcüklerinden gelip daha sonra denizli'ye dönüştüğü yönündeki bilgileri, buldukları tarihi kanıtların yalanladığını söyleyen prof. şimşek, "laodikya ovasının ortasında bir göl olduğunu belirledik. bu göl ovanın 3'te 1'ini kapsıyor. uydu fotoğraflarından da tespit edilen bu göl ve menderes nehri sal taşımacılığı için kullanıldı. bu göl denizli adının nereden geldiğini gösteriyor. türkler göle 'deniz' derler. denizli adı da söylendiği gibi domuzlardan değil, bu gölden gelir. domuzlu, tonguzlu, tengizli şeklinde kelimeler uydurma” dedi.
devamını gör...
kelime şakasını seven şehir aynı zamanda memleketim
devamını gör...
horozu meşhur olan il.
devamını gör...
bir zamanlar çok iyi futbol takımı olan şehirdi. bide buraya niye stadyum yapılmıyor bildim bileli maçlar aynı sahada oynatılıyor.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"denizli" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim