1.
her şeyin, zıddını içinde barındırdığı düşüncesidir.
devamını gör...
2.
çelişkiler ile ilerlemek olarak özetlenebilecek düşünce biçimi.
devamını gör...
3.
(bkz: diyalektik materyalizm)
devamını gör...
4.
orhan babanın da demesiyle, daha güzel bir dünya için batsın bu dünyadır.
devamını gör...
5.
(bkz: yin ve yang)
devamını gör...
şairin "diyalektik dediğin zaten kanıtlanmamış bir varsayım
kanıtlansa da fark etmez şu dakikadan sonra
olsa olsa aşkımıza teorik gerekçe olur" dediğidir.
devamını gör...
kılıçla kının aksi yöndeki hareketi.
devamını gör...
tez-antitez-sentez
varlık-yokluk-oluş
karşıt olanların birliği ve savaşı.
(bkz: georg wilhelm friedrich hegel)
devamını gör...
bir şey ya vardır ya da yoktur. bir şeyi varlığı ve yokluğunun aynı anda olması mümkün değildir. bu durumda, bunların çatışması ve yeni bir şey ortaya çıkarması zaten mümkün değildir. kısaca zırvalıktır.
devamını gör...
(bkz: alengirli şiir)

--- alıntı ---

seninle benim yan yana oturacağımız çekyata
ne ilahi adalet sığar ne de diyalektik

--- alıntı ---
devamını gör...
doğada her varlık zıddıyla vardır. sosyal bilimlerdeki kavram ve terimlerden, fizik bilimine kadar bu böyledir. hegel bu zıdların değerlendirilmesinden oluşturulan yaşam içinde kurabileceğimiz felsefeler için şöyle bir formül oluşturmuştur. ''tez, anti tez, sentez''
dünyada en çok geçerliliği olan ve gönderme yapılan diyalektikler, hegel diyalektiği, aristo mantığı ve marks'ın diyalektik metaryalizmidir.

bütün teist yapıların bile kökeni, var oluş ve ortaya çıkış hikayelerinde diyalektik vardır. kal-u bela miti buna en iyi örnektir. kal-u belada allah, meleklerine insanı yaratacağını söylediği zaman hemen allahın bir zıddı türer o da şeytandır.

diyalektik anlayış gündelik yaşamda gayet rahat hayatımıza giyebileceğimiz bir anlayıştır. gündelik kavramlarda bazen diyalektiği parçalamak gerekir.
''otorite'' kavramını ele alalım.

otorite iyi bir şey midir? kötü bir şey midir? bu otorite kavramının birey üzerinde uygulanış biçimine bağlı bir olgudur. iş yaşamında idarecileriniz pozitif bir otorite şekli sergilerse işlerin işleyişi ona göre olumlu olur. yahut siz iş yaşamınızda bir idareciyseniz göstereceğiniz kararında ve etkili otorite işlerin düzgün yürümesini sağlayacaktır. ebebeynlerinizin üzerinizde kuracağı müspet anlamdaki otorite mevzusuna girmeyeceğim. çünkü daha ülkemizde öyle bir otorite çeşidi icat edilmedi. ama biz yetişkinler olarak bir an evvel öz yaşamımızdaki olumsuzluklar için ebebeynlerimizi suçlamayı bırakıp müspet öz disiplinimizi inşaa etmemiz gerekmektedir.

diyalektik felsefe, ve hatta diyalektik bilimi de diyebiliriz kapitalist modernitenin hayatımızı kalitelileştiriyor gibi yaparak en geri dönülmez tahribatlara yol açtığı yaralara karşı da bir silahtır.
hayatın karşımıza çıkartığı kavramları kabaca ikiye ayırabiliriz. ''algılar'' ve ''olgular'' ''vahşi kapitalizm'' sözcüğü de bir algıdır işin esasında. hatta bir anlatım bozukluğudur vahşi kapitalizm, çünkü kapitalizmin vahşi olamayan bir çeşidi yoktur.
kapitalist modernitenin günümüz insanına dayattığı en sahte algı da ''30 yaşından sonra yaşlandın, necazeti yedin'' algısıdır. kendi yaşamımdan örnek vermek gerekirse olgu hiç de öyle değildir. pandemidem kısa bir süre önce, 29 yaşında bir kadın arkadaşım istanbul'da çok ünlü olan bir diyetisyene gitti. kadıncağızı görseniniz serçe parmağım zayıflığında bir şey. diyetisyen vücut yağ kitle endeksin daha bilmem neyin bilmem neyin fazla diyor. bu arkadaşım diyetisyenden çıkar çıkmaz, tam da klinik'in karşısındaki lüks spor salonuna ayda 700 yeni ytl karşılığında yazılıyor.
devamını gör...
çelişki yoluyla geliştirilen düşünce anlamına gelmektedir.
devamını gör...
sıcak soğuk ılık
devamını gör...
(bkz: bipolar bozukluk)
devamını gör...
şiveye,dile ait.mantık kaideleri çerçevesinde tartışmak üzere fikirleri düzenlemeyi öğreten tartışma sanatıdır.
devamını gör...
var oluşsal sancıyı en iyi şekilde anlatan nosyonlardan (bkz: kavram) biri;

varlık, yokluğu; mutluluk, mutsuzluğu sorgulamadan erişilemeyecek şeyler. zıt çiftleri bir arada irdeleyip, incelemedikten sonra o çifti oluşturan her iki kavram da anlam bütünlüğünü ve ağırlığını yitirir çünkü.
devamını gör...
doğumun felsefedeki süslü adı. doğurulmadan önce ölü olmamız, ölü olmamız için de etkileşim gereklidir.
devamını gör...
gilles deleuze tarafından eleştirilen ve nietzsche tarafından pleb kurgusu olarak tanımlanan felsefe. diyalektik tez, anti-tez ve sentez bağlamında ilerler. bu çerçevede bir olumlu yargıya ulaşmak için, olumsuzlama ve olumsuzlamanın olumsuzlanması momentlerini geçmeniz gerekir. yani diyalektik düşünce kendisini ötekinin anti tezi olarak kurar. nietzsche'nin ahlakın soykütüğünde "o kötü" öyleyse "ben iyiyim" mottosuyla özetlediği, kölenin düşünüş biçimine yakındır. deleuze nietzsche okumaları aracılığıyla, hınçtan ve tepkisellikten arındırılmış bir felsefe kurmaya çalışır. dolayısıyla kendinden yola çıkan ve kendisine ilişkin bir yargıya ulaşmak için herhangi bir şeyi olumsuzlamaya ihtiyaç duymayan, bir düşünüş biçiminin temellerini deleuze nietzsche'nin üstinsan kavrayışında bulur. üstinsan efendi ahlakının cisimleşmiş halidir ve kendinden yola çıkar ve olumsuzlaması kendisine ilişkin kavrayışının bir uzantısıdır. ben iyiyim öyleyse o kötü der, bu da hınçtan arındırılmış eleştirel bir felsefenin temelidir.
devamını gör...
platon'da "yol yürüme" ile açıklanarak ortaya çıkan bir kavramdır. felsefe bir yoldur, filozofun yanında, filozoftan bir şeyler öğrenerek başlanır. sonra çaylak kendi yoluna devam eder ve yanına yeni bir çaylak alır, ama o yol hiç bitmez.

platon'un şölen diyaloğunda diyalektik, güzel ideasını ararken farklı bir yolla açıklanır. önce bir güzel görülür, o güzele aşık olunur. sonra başka güzellerin de varlığı keşfedilir. en son hakikatin tek tek güzellerde değil, güzel ideasının kendisinde barındığı kanaatine varılır.

tabii aklımda kalan halleriyle yazıyorum, eksik bıraktıysam affola...
devamını gör...
bana, hayatta karşılaştığım her olaya, her soruna 1001 ayrı pencereden bakma kabiliyeti kazandıran düşünce egzersizi.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"diyalektik" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim