kumbara.

tarihi mö 2. yüzyıla, antik yunan'a kadar giden biriktirme nesnesi pişmiş topraktan yapılan kumbaralar.

ortaçağ'da, üzerinde para atma deliği olan ve kırılmadan içindekine ulaşılamayan pişmiş toprak nesneler domuz şeklinde tasarlanmış. ingilizcede kumbara kelimesinin karşılığı “piggy bank”tir.
içinde birikene kırmak suretiyle ulaşıldığı ve kırıldıktan sonra da tekrar kullanılamadığı için kumbara maliyetini düşürmek amacıyla kullanılan malzeme “pygg” denen bir ucuz kil. neden domuz kutusu dendiği ile ilgili varsayımlardan biri bu.

diğeri endonezya'nın ilk kumbara kullanan yer olduğu. endonezya ve cava dilinde “celengan” para, kumbara ve yaban domuzu anlamına da geliyor.

bir diğer teori ise çin'de domuzların zenginlik ve bolluğun simgesi olarak görülmesi.

18. yüzyıldan sonra pygg kilinden yapılan kumbaralar artık plastik, cam vb gibi malzemelerden yapılmaya başlanıyor ve bir pazarlama tekniği olarak hala domuz formunda yapılıyor. ismi de “pygg bank” oluyor.

müslüman aleminde domuz" tu kaka" olduğundan domuz şeklinde kumbaralara rastlamıyoruz. dilimize farsçadan geçen “kumbara” kelimesi “küçük küp” anlamına gelen “humbara”dan türemiş.

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel

kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"domuz kutusu" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim