felsefe için yapılan binlerce tanımlardan biri.
devamını gör...
biraz alkolle sağlanabilir.
devamını gör...
(bkz: kestirmem)
devamını gör...
overthinkistan'in bayraktari olarak ne bileyim ben nelerden kurtuldum da bu boyle oldu diye dusunduren baslik.
devamını gör...


the matrix filminde matrix programının çalışma prensiplerine uygun hazırlanmış simülasyon programında atlama bölümünde ele alınan konu.

bir binadan diğerine atlamakla ilgili gibi görülse de insanın kendi kendine koyduğu engelleri göstermesi bakımından güzel metaforik anlatım olduğunu düşünüyorum.

insanın ön yargılarından sıyrılması ve berrak bir bakış açısı kazanması kolay değil. filmin bütününde bu bakış açısını kazandırma çabası da işleniyor.

neo ne zaman ajanlarla savaşılmaz ajanlardan kaçılır düşüncesini terk edip onları yenebileceğini düşünmeye cüret etti işte o zaman farklı bir levele geçerek matrix programını kırmayı başardı.

üçlemeye genel olarak bakarsak hayata o kadar tutunmuş durumdayız ki bu tutunma bizim hareket etmemizi engelleyen bir noktaya ulaştığında ilerleme de sağlayamıyoruz.

cesur gemiciler kıyılarda dolaşmak yerine okyanusa açılma cesaretini göstermemiş olsaydı büyük coğrafya keşifleri olmazdı. uzaya gidilmez marsa yolculuk yapılmazdı.

tüm mesele bu yapılamaz düşüncesi yerine bunu yapmanın yolunu nasıl bulabiliriz diye düşünmeye başlamak.

hayal kurmak yerine kendine güvenmek, aklına güvenmek ve bilgine güvenmek gerekiyor.

en önemlisi de çalışmak gerekiyor. herkes yaptığı işte en iyisi olmaya çalışarak gayret etse bireysel çıktılar bir araya gelip toplam çıktıyı inanılmaz noktalara taşıyacak ama bizim insanımız bireysel ahlak olarak saf çıkarcı düşünceden çıkamıyor.

politik iklimin ayrıştırıcı kutuplaştırıcı olması, insanların birbirine düşman edilmesi, hoşgörü ikliminin sağlanmasının engellenmesi ve bilimsel bilgi birikimini doğuran ve depolayan üniversite eğitiminin (akademi) bitirilmesi ile bir ülkeye savaş açmadan, asker göndermeden, bir kurşun bile atmadan onu ekonomik olarak ele geçirmek mümkün.

bugün ülkede geçer akçe lira değil dolarsa bence bu durum her şeyin özeti. üretmek yerine ithal ederek birilerini zengin etme üzerine kurulu sistem neticesinde bu noktaya geldik.

umuyorum uzay çalışmaları falan derken yiyecek ekmeğe muhtaç yığınlara eklenen insan sayısında patlama olmaz.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"düşünmeyi engelleyen her şeyden kurtulmak" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim