sertlik ve kalite olarak yaris icersinde olan benim bildigim iki tane .arabica ve robusta. arabica acı ve sert bir ;robusta yumuşak tatlıdir.arabica'yı yetiştirmek iklim ve yetistigi yer olarak.zahmetliyken robusta kahvesi, her yerde kolay yetiştirilebilir. robusta kahvesi, arabica'dan daha yüksek kafein içerir. cesit olarak farkli tatlari deneyimleyenlerin bilgilerini bekliyoruz.
devamını gör...
tercihim el salvador'dan çıkan kahve çekirdekleri oluyor.
fiyatları da ona göre bir tık daha tuzlu oluyor.
devamını gör...
başlık bilgi kirliliği kaynıyor ama özetleyeyim, kalite demek lezzet demek değil ilk olarak. kahve çekirdeğinde 3 ana tür ve onlarca alt tür var. bunlar arabica, robusta ve liberica' dır. liberica en az yetiştirelen ve ulaşılması zor olan tür olduğu için değinmeyeceğim. arabica en çok yetiştirilen ve daha aromatik olan tercih edilesi türdür. robusta daha sert yetiştirmesi kolay, dolayısıyla daha ıcuz ve kafein oranı daha yüksek olan tür diyebiliriz. aroma olarak zengin değildir, daha çok espresso blendlerinde tercih edilir. diğer demleme yöntemlerinde pek tercih edilmez. kaliteyi yöresel olarak ele almak pek mümkün değildir çünkü çok fazla yetiştirici var. belki ileri de daha fazla detay eklerim başlığa. bununla ilgili 7 kitap onlarca makale okudum, yazmaya kalksam 5 sayfa yazı yazacağım uzatmak istemedim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"en kaliteli kahve çekirdeği" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim