enischte alamanya çohh kötü yaağ, diyen gurbetçidir. türkiye'yi güzel bulur ama gel o zaman dediğimizde kurduğu düzeni bozamayacağını bahane eder. pek de haz etmediğim kişilerdir.
devamını gör...
bu birazda işlerine nazar değmesin diye işler nasıl diye sorulduğunda tadı yok diyen esnaf cümlesine benzer.

çoğunlukla şov amacı ile beğenmediklerini söylerler. tabi derinlerde yatan başka bir sebep daha var.

konuyu sadece almanya ile sınırlandırmamak lazım. genel manada, başka bir ülkede yaşayan insanlar, eğer oranın kültürüne, yapısına, kurallarına ve diğer sosyal ilişkilerine ayak uyduramayıp, toplumdan kendisini soyutluyor ve kendine benzeyen fertler ile - bknz türk mahalleleri - yaşamayı tercih ediyorsa, bulunduğu ülke komple onun üstüne geliyor gibi hissedecektir. dolayısı ile dünyanın en müreffeh ülkesi bile olsa beğenmeyecektir.

içinden geldiği ailenin toplumun etik değerlerini ve yaşayış biçimini de o ülkeye entegre edemeyeceği için, kendisini inanılmaz zorluklar ile mücadele eden bir durumda bulacak, bu durumdan en kolay kaçış yolunu da bok atmak şeklinde bulacaktır.
devamını gör...
hemen kendisiyle yer değiştirebileceğim insan.
devamını gör...
hükümetinden takas hakkı talep ettiğim insan.
devamını gör...
(bkz: sıkça söylenen yalanlar)
devamını gör...
yakınmaları normal, orda türk burda almancı olarak tanımlanıyorlar. iki tarafa göre de biraz farklı ve yabancılar. kimlik bunalımları had safhadadır bence.
devamını gör...
gelmeyin alamanyada herkeşler ac ac, domatez taneylen markedlerde magarna kalmamış gelmeyin vallağ, oyum agepeye.

ikiyüzlü pislikler sizi.
devamını gör...
fransadakilerde öyle çok toy bi çocukken gelme ya napıcaksın iyi değil buralar falan yaptılardı. iyi olmuş iyi bizim buralar.
devamını gör...
tatile memleketine gelir, hiç geriye gitmek istemediğini söyler. madem öyle dönsene, dersiniz. döneceğim zaten,bıktım anam der. alısamadım ,yok anam, bu sene gidiyorum son kez, döneceğim, der.
dönmez. ertesi sene yine mızmızlık yapar. yahu dersiniz, nereyi istiyorsan orada yaşasana! evet der ,döneceğim zaten. sonra yine gider. yine gelir; yeminle bu son ,der. aaa! ''sana gitme demeyeceğim lavinia''' dersiniz...
devamını gör...
o degilde "gurbetci" ne allasen? 60´li yillarda gitmis insan olsa olsa yerlesmis orali olmustur, gurbeti mi kalmis bunun?
devamını gör...
buyursunlar buraya gelsinler kardeşlerimizi bekliyoruz.euro’dan lira’ya geçsinler görelim bakalım.
devamını gör...
en temel nedeni kafana göre barzo hareketler yapamazsın anında yere yapıştırıp arkadan kelepçeyi takarlar.
devamını gör...
yok öyle birşey . zira toplu bir hâlde bizimle t....k geçip almanya'da tuvalet temizledikleri yılların acısını yine bizden çıkartıyorlar.
devamını gör...
alman hükümeti umarım bigün bunları kolileyip kolileyip geri gönderirler. o zaman görürsünüz ebenizin organlarını.
devamını gör...
gel o zaman sözüne karşılık kurulu düzen diyenlerdir.
devamını gör...
anasını s. onların gelsinler o zaman.
devamını gör...
onlar nereyi beğeniyor ki zaten
tek begendikleri yerde de yasamiyorlar
tesadüfe bak sen .
devamını gör...
onları kim beğensin.
devamını gör...
bazılarına medeni olmak zor geliyordur, sosyal devletin ne olduğunu bilmek zor geliyordur, türkiye'de olsa vermeyeceği partiye orada oy veriyor zor geliyordur, yere tüküremiyor çöp, sigara izmariti atamıyor zor geliyordur, burada binemeyecği arabaya biniyor zor geliyordur vb. devam eder gider tabii bazıları.

alman devleti artık uyandı bunların üç kağıtlarına orada artık eskisi gibi olmasa da yine de buradan iyi en önemlisi buraya gelince kime hava atacaklar.

tabii ki bazıları hepsi değil. bazıları...
devamını gör...
ciddi çelişkiler barındıran durum.
türkiye'yi beğeniyor ama almanya da yaşıyorsun.

buranın ekonomisinde sorun yok diyip, 1 euroyu 10 tl ye bozduruyorsun.

benim tatile gidip kredi kartına 12 taksit yaptığım yere, en vasıfsız gurbetçi olsan bile elini kolunu sallayarak gidiyorsun.

benim bindiğim arabayı senin ülkende takoz bu diyerek trafiğe bile çıkarmıyorlar, sen mercedes clk ile gelmiş bana cennet vatan edebiyatı yapıyorsun.

evin barkın, yazlığın herşeyin var, ben burada bi kredi çekip ev alayım desem 15 yıl bankanın kölesi oluyorum.

almanya'yı sevmeyebilirsin umrumda değil, ama gelip bana burada cennet vatan edebiyatı yaparsan ağzına kolumu sokasım geliyor bilesin.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"gurbetçilerin almanya'yı beğenmemesi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim