küçüklükten beri merak ediyorum. biri gökyüzüne baktı bir renk gördü, belki bakan herkes başka renkler gördü. birisi dediki bu mavi renk, diğerleri de bu gördüğümüz renk mavidir dedi. belki hepimiz baktığımızda başka şeyler görüyoruz ama ortak adı aynı. hani şu fili tarif eden 6 kör adam; biri hortumunu tutmuş, demiş ki"bu fil dediğiniz ince uzun bir şey olsa olsa." öbürü gövdesini tutmuş "bu şey kocaman yumuşak bir kaya", beriki kuyruğunu tutmuş, demiş "yılan sarkmış aşağıya". diğeri dişlerini almış eline, demiş "mızrak doğrultmuşlar buraya"
belki zevkler ve renkler bu yüzden tartışılmazdır.
bilim abi işin aslını biliyodur belki de ama kimse kimsenin gözünden göremeyecek asla. ihtimali ürpertici değil mi, bence öyle.
devamını gör...
değildir diye düşündüğüm başlık. ben gözlük takana kadar renkleri herkesin benimle aynı solgunlukta gördüğünü sanıyordum. öyle değilmiş..
devamını gör...
değildir diye cevapladığım sorunsal. ayrıca gökyüzü mavi değildir, yemyeşildir. bir limon gibidir gökyüzü, yemyeşil..
devamını gör...
değildir ama bir rahatsızlığın yoksa çok çok yakın renklerdir. kırmızıyı mavi gibi gören insan yok. nasıl mı ispat ediliyor. renklerin dalga boyları ölçülebiliyor. ya da stajda kullanma fırsatı bulduğum cihazla rgb ya da hsv olarak ekranın renk bilgisi öğrenilebiliyor. renk geçiş testleri ile de insanların gördükleri renkler belirleniyor. sonuç, mavi herkes için mavi sadece ufak farklılıklar var.
devamını gör...
ya bizim deli dediğimiz insanlar çok zekilerse ve farklı oldukları için deli diyorsak?

herkesin renk körü olduğu bir yerde renk körlüğü hastalık sayılır mı gibi türden sorudur.
devamını gör...
çeşitlilik sonucunda farklı adlandırmalar olabilir. ne diyorum ben, şunu diyorum:
homeros'un ilyada'sında ve tevrat'ın ibranicesinde gökyüzü için mavi kelimesi kullanılmıyor. şarap rengi falan diyorlar. yani onlar mavi olarak görüyor elbet yine de fakat adlandırırken şarap rengi diyorlar. mesela yeşil bal diye bir şey varmış homeros'a göre. oysa hepimiz biliyoruz ki bal yeşil değil.
deneyimlerle kuşaktan kuşağa renk bilgisi aktarılır deniyor.
bu yazdıklarımın kaynağı guy deutscher-dilin aynasından kitabı. amacı kelimeler dünyamızı nasıl renkledirir'i açıklamak. uzun uzun inceliyordu bu konuyu, aklımda kalanlar yukarıda yazdıklarım sadece.
bir de youtube'da kendisi bi şeyler açıklıyordu gökyüzü neden mavi diye. şurada:
devamını gör...
hayır değildir. kişinin psikolojik durumuna,moduna göre değişir.
her gökyüzüne veya denize bakan maviyi aynı tonda görmez. kişi mutlu bir ruh halindeyken,maviyi ya da herhangi bir rengi daha canlı görür. mutsuz ise de daha soluk görür.
devamını gör...
sağlıklı gözlere ve zihne sahip herkeste aynıdır.
devamını gör...
bir gözü kahverengi bir gözü yeşil birisiyle tanışana kadar aklıma gelmeyen sorunsal. şaşkınlıkla adamın gözlerine bakıp doğrudan farkı sorduğumda iki gözün renkleri aynı görmediği cevabını aldım. farkın anlatılabilir bir şey olmadığını söyledi fakat...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"herkesin gördüğü mavi aynı mı sorunsalı" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu online yazarlar kütüphaneden kitap talep et kulüpler normal sözlük rehberi puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim