1.
diğer insansı türlerden ayrılışı iki yüz bin öncesine kadar gider. yetmiş bin yıl önce yerleşik olduğu afrika'nın doğusundan tüm dünyaya yayılması, diğer insansı türlerin sonunu getirmiş, önemli ölçüde hayvan ve bitkinin neslinin tükenmesine yol açmıştır. avcı toplayıcı olduğu çağlarda kısmen barışçıl ve doğaya daha az zararlı olan bu tür, son on bin yıldır yerleşik düzene geçtiğinden beri deyim yerindeyse dünyanın altını üstüne getirmiştir.

aynı hızla devam ederse hem kendi hem de diğer türlerin sonunu getirmesi kaçınılmaz olacaktır. the matrix filminde agent smith karakterinin de belirttiği gibi gezegenin kanseridir. iflah olmak bilmeyen ihtirasları, elde ettiği her şeyden kısa sürede bıkması ve bunun sonucu olan tüketim canavarlığını bitirecek yönde zihin yapısını değiştiren genetik mutasyona uğramadıkça, bu kanser tür tüm dünyada metastaz yaparak global bir sona -ya da buna yakın bir dönüşüme- sebep olacaktır.
devamını gör...
2.
günümüzden yaklaşık 160.000 yıl önce afrika'da yaşamış olan atalarımızdır.
avlanma konusunda neandertallerden farklı bir yol izlemişlerdir.
neandertaller güçlü kollarıyla mizrağı avının gövdesine çivi çakar gibi saplıyordu , homo sapienslerse genellikle uzaktan ok yardımıyla avlanırdı.
devamını gör...
3.
homo'lardan zeki olanıdır. bunun bir de homo sapiens sapiens olanı vardır. o da modern insandır.
devamını gör...
4.
taksonomide türümüzü ifade eden terim.
devamını gör...
kimi kaynaklar 200 bin yıl derken, son dönemde yapılan bazı keşiflerin,
300 ila 350 bin yıl öncesine dayandığını iddia ettiği, bugünkü insan türü.
devamını gör...
namıdiğer modern insan.
devamını gör...
zeki insan anlamına gelir. mevcut, modern insanın atasıdır. fiziksel özellikleri itibariyle daha nazik yapılı olmasına karşın gelişkin beyin kapasitesi ile diğer türlerden ayrılır. ancak son dönemdeki araştırmalar bu iddiayı da çürütmekte, diğer insan türlerinin de en az sapiens kadar zeki olduğunu ortaya koymaktadır. afrika'da ortaya çıktığı ve dünyaya yayıldığı üst paleolitik çağ boyunca yaşadığı diğer insan türleri bir şekilde ortadan kalkınca, ki bu türün dahli olduğu yönünde kıllananlar mevcuttur, meydan buna kalmıştır. şimdi de oydu buydu derken birbirlerini yemektedirler.
devamını gör...
modern insanın en yakın atası. günümüz insanı homo sapiens'in alt türü olan homo sapiens sapiens olarak isimlendirilir ki bunun nedeni düşündüğünün üzerine düşünebilen insan anlamına gelmesidir. bu tanım, descartes'in cogito ergo sum ifadesine dayanır. o halde kısaca diyebiliriz ki homo sapiens ve homo sapiens sapiens arasındaki fark, bir bilinçlilik-aydınlanma farkıdır.
devamını gör...
sanıldığı kadar "sapiens" olmayan kuyruksuz primat.
devamını gör...
homos sapiens sapiens yani modern insanın bir üst türü.
devamını gör...
kendilerinin dünya ismini verdiği karbon temelli bir gezegende yaşıyor olup, dört buçuk milyar yıllık oluşumu iki yüz bin yılda çürütmeyi başaran biyolojik olarak hayvanlar aleminde bulunan bir homo türü.
devamını gör...
insanımsı kelimesi olarak "homo" ile bilgelik kelimesi olarak "sapientia" kelimelerin latince deyişleri ile bir ara gelmiş sözcük öbeğidir. bu da modern insanı "bilge(!) insan" yapar.
günümüzde insan tanımı çok değişmiştir. antropologlar insanı duruma göre "homo economicus" olarak adlandırır. johan huizinga ise insanı oynayan insan "homo ludens "olarak adlandırır.
devamını gör...
dik durmayı öğrendiğimiz atalarımızın ismi :)
devamını gör...
sanıldığının aksine 200.000 değil 300.000 yıl önce yaşadılar. biz de homo sapiensiz, homo sapiensin alt türlerinden olmamız bu gerçeği değiştirmez. değiliz desek bile, daha iyisi olduğumuz kesin.
devamını gör...
homo sapiens'in en büyük avantajı zekası değil, iletişim yeteneğiydi. türüyle o kadar kompleks iletişime geçebiliyordu ki; diğer türler ava gittiğini anlatabilecek iletişim becerisine sahipken, homo sapiens güneş ne taraftayken, kiminle ve hangi hayvanı avlamaya gittiğini anlatabiliyordu. bu yetenek sayesinde diğer homo türlerini elimine etti ve gelecek nesillerinin kendilerini "özel" sanacağı bir yanılgıya altyapı oluşturdu.
devamını gör...
homo sapiensinsin binlerce yıl önceki ilkelliğiyle yaşıyoruz!
devamını gör...
uzaya insan çıkaracak kadar zeki olup yaşadığı gezegeni yok etme noktasına getirebilecek kadar hırslı bir insan türüdür. eski zamanlarda barışçıl yaşayanları da çıkmış olması muhtemel ancak bizim dedeler (şu an yeryüzünde adım atan her kimsenin dedesi) tarafından yokedilmiştir. yakın zaman örnekleri bile yeter. latin amerika, kuzey amerika yerlilerine yapılanlar ve daha nice medeniyet getirme misyonlu, incecik planlanmış soykırım örnekleri verilebilir.
devamını gör...
insanın ta kendisidir. yüzyıllar geçtikçe değişime ve yeniliklere maruz kalmıştır. mesela bundan bir 100 yıl sonra robota evrilebiliriz. ilk çağdaki insanlar galiba orjinaldi biz sanki çin malı gibiyiz.
devamını gör...
o kadar bencil türdür ki yaşayan diğer türlerini katledip koca dünya da yalnız kalmıştır.
devamını gör...
etrafımda gördüğüm bazi homo sapienslerin hala ilkelliginden kurtulamayip ilk günkü formunda kaldığı hakkında dalga geçecektim ama vazgeçtim, sulandirmayayim.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"homo sapiens" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim