#ödüllü filmler
drama / romantik
10 / 10
puan ver

öne çıkanlar | diğer yorumlar

yönetmenliğini alejandro amenábar'ın yaptığı, 2004 yılına ait başrollerinde javier bardem'in oynadığı ispanyol yapımı dram filmidir. 30 yıl kadar önce geçirdiği kaza sonucu tetraplejik durumda yaşamaya başlayan (vücudun boyundan aşağısında görülen felç durumu), eskiden gemi makinestliği yapmış ramon’un (javier bardem) hayatının son dönemleri anlatılmaktadır filmde. deniz ve özgürlük aşığı olan ramon, yatağa bağımlı kalması nedeniyle tek çözüm yolu olan ötenaziye karar vermiştir. onu düşüncesinden vazgeçirmeye çalışanlara ve devletin işleyişine karşı hayatın anlamını farkettirecek yaklaşımları ile bizleri empatiye ve sorgulamaya yönlendirmektedir. biraz da inancını sorgulamaktadır ramon aslında. anlamsız bir hayat yaşamaya da değer değildir ona göre, ötenazi ile çok sevdiği özgürlüğüne de kavuşacaktır.
---
film, türünden dolayı yavaş bir işleyişe sahip ama verdiği mesajlar nedeniyle zaman ayırıp izlenebilir bir filmdir. aksiyonlu, hızla sonuçlara ulaşan türden filmlerdense, nedense zamanın yavaş işlendiği ve verdiği mesajları yavaş yavaş kafanıza sokan bu tür filmleri son zamanlarda daha çok seviyorum. hızlı geçen bir hayattansa, yavaş ama sindirebildiğimiz bir hayatı isteyebiliyoruz yaş geçtikçe belki de ondandır. filmi, javier bardem’in oyunculuğu için izlemiş olanlar çoğunluktadır.

filme ait bir kaç replik:

"biçimsiz ve bozulmuş bir bedenin bekçisi olan bir insan için, yani benim için, saygınlık nedir? ben, hayatı, özgürlüğü seven çoğu insan gibi, yaşamanın bir hak olduğuna, ama bir mecburiyet olmadığına inanıyorum."
---
rahip: hayatı elinden alan özgürlük , özgürlük değildir.
ramon: özgürlüğü elinden alan hayat da hayat değildir.
devamını gör...
javier bardemin devleştiği bir film. festivallerden en iyi film, en iyi özgün senaryo ve en iyi erkek oyuncu ödülleri kazanmıştır. boyundan aşağısı geçirdiği kaza sonucu felçli olan ramonun, ölüm hakkı anlatılıyor. film boyunca ramonun gözleriyle anlattığı o kadar güzel şeyler var ki. ruhunun hapsolduğu bedeni kabullenememesi ama ölümden sonra da ruhların yaşamadığını düşünmesi fimde ki en ironik detay bence. filmin arkasında ki deniz teması, denizin sesi, görüntüsü olsun sizi alıp götürüyor gerçekten. rahip ile ramon diyaloğu ve javier ve ramonun sahneleri filmde en beğendiğim sahnelerdi. bir de filmin başlarında ramonun pencereye doğru koşması beni bitirdi. javier bardemi çok beğenirdim ama bu filmde kendini aştığına eminim. sakin ilerleyen, insani duguların anlatıldığı gerçekçi dramlardan hoşlanıyorsanız filme şans verin.
devamını gör...
bir alejandro amenábar filmidir.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
filmin yönetmenliğini yapan alejandro amenábar senaryoyu mateo gil ile birlikte yazmıştır. başrolde ise javier bardem oynamıştır. alejandro amenábar daha önce the others filminde de harikalar yaratmıştır bence ama bu filmle hem altın kürede hem de oscarlarda en iyi yabancı film ödülünü kazanarak hedefi tam on ikiden vurmuştur.

sinema salonunun önüne geldiğim zaman afişi gördüm ve bu filmi izleyeceğime karar verdim. benimle birlikte olanlar başka bir film istediler ve ben de o zaman ayrı filmlere gireceğimizi söyleyip onları da bu filmi izlemek için salona soktum.

film boyunca yalnızdım salonda. o kadar etkiledi bu film beni. talihsiz bir kaza eseri felç olan bir yazarın hikayesi idi bu film. arkadaşları ile birlikte bu duruma bir son vermek isteyen bir yazarım hikayesi. ramon sampedro’nun gerçek hikayesi. hayatın anlamını, değerini, güzelliğini teslim eden ve çok zor bir savaş vermek zorunda kalan bu adamın ve ona yardım etmek isteyen bir avukat ve hep yanında olan arkadaşlarının hikayesi.

filmden çıktığında film hala içimdeydi. on sekiz yıldır da öyle. bu film benim içimde bir deniz bıraktı. içimdeki deniz beklemediğim anda köpürdü. içinizdeki denize ve o denizdeki adalara iyi bakın.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"içimdeki deniz" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim