internette denk geldiğim güzel bir video;

hızlı gezinme için temel çıkarımlar:

00:15 erken dönem hristiyan piskoposu antakyalı ıgnatius, isa'nın çarmıha gerilmediğine inanan bazı birinci yüzyıl hristiyanları hakkında yazmıştır ki bu islam'daki bir inançla örtüşmektedir.

03:03 ıgnatius'un yazıları, ıgnatius'un bu inançları kınamasına rağmen, bazı birinci yüzyıl hristiyanlarının isa'nın çarmıha gerilip gerilmediği konusunda anlaşmazlığa düştüğüne dair kanıtlar sunmaktadır.

05:29 hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, isa'nın kendisi yahudi yasalarını desteklemesine rağmen, ıgnatius gibi bazı liderlerin yahudi uygulamalarını ve inançlarını reddettiği bir ironi vardır.

09:48 kudüs'teki ilk kilise'nin başı yakup (isa'nın kardeşi) ve oradaki inananların yahudi tevrat'ına olan bağlılıkları, ilk hıristiyanlık ile yahudilik arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır.

17:45 kur'an'ın isa'nın çarmıha gerilmediğine dair inancı, ıgnatius'un da ifade ettiği gibi, bazı erken dönem hıristiyanların görüşleriyle örtüşmekte ve bu konuda erken dönem bir hıristiyan bakış açısı sunmaktadır.

18:13 erken dönem hristiyanlık, kuran'da da bulunan isa'nın çarmıha gerilmediği inancını tartışır.

devamını gör...
isa figürü dinler tarihinin yaşayıp yaşamadığı konusunda en çok tartışılan efsanevi kişiliğidir. cesedinin gömüldüğü söylenen yerde izine rastlanmadığı gibi ilk papa olduğu ve aynı zamanda ilk havarilerden olduğu söylenen balıkçı petrus ya da diğer adı ile simo'nunda romada ki gömütü olduğu söylenen yerde de bu kişiye ait belirti bulunanamıştır.ayrıca isa peygamber olduğu söylenen kişi ile zerdüşt olarak bilinen iranlı ilk antik peygamberin hayat hikayesi ile mesih'in ki büyük ölçüde birbirine benzemektedir.onunda annesi tıpkı bir meryem ana gibi bakire olup bir ışık huzmesinin ziyareti ile zerdüşt dünyaya gelir.zerdüşte ilk peygamberlik tıpkı isa gibi 30 unda gelir. zerdüşt peygamberde tıpkı isa gibi suyun üzerinde yürüme mucizesine sahiptir.anlaşılan mucizeler ve tesadüfler sık sık tekrara düşmektedir.
devamını gör...
tarihte mesih-elçi isa'nın yaşadağına dair söylenceden başka hiç bir kanıt yoktur , milat döneminde romalıların defterlerinde ms-20-30 benzeyen-andıran bir iki vaiz var ama tanımları tam isa değil ,yahudi kaynakları da ms .20-30 yılarında ki bir mesihten veya mehdiden bahsetmez.
çok benzeyen vaftizci yahya var aziz yahya'nın nezdinde onun isa'nın uydurulacak incil'e girdiği ms.70 yılında c(+ - 5) kesinleşmiş bilgidir.
roma devrinde çarmıha germe olayı ( el -ayak çivili baş çarmıha dikenli tek ile bağlı) çok uygulanan bir yöntemdi ,spartaküs'ün komün savaşçılarının çoğu çarmha gerilmiş olduğunu biliyoruz ,o dönemde (mö.73-71) insanlar spartaküs'ü kutsallaştırmaya çalışmış spartaküs çok ünlü olmuş (spartaküs'ün de çarmıha gerildiği şüpheli,basit anlamda bir '' kara murat benim olayı yaşanmış) efsane haline gelmişti ,ispanya kıyılarından ,pers ülkesine her kes spartaküs'ün kahramanlıklarını tanrı düzeyinde olduğunu konuşuyordu ,spartaküs'ün cesedinin teşhis edilememesi de insanları etkilemişti ..( basit olarak çakırcalı mehmet efe olayı gibi) . isa olayı da aynı romalıların ve bilhassa bugünkü doğu akdeniz kıyılarında ( adana-hatay- suriye-gazze-mısır sina toprakları) yahudilerin yerel halka bilhassa çok fazla baskı yaptığı biliniyor romalılarla bile savaşmayı göze almıştı ,karşı geleni hem roma hem yahudiler suçlu ilan ediyordu .
ben hur bunlardan biridiydi ,çarmıha gerilme olaylarından çok etkilenmişti, yahudi tanrısına karşı da yeni çıkan tanrıyı destekliyordu ,( vaizler olayır) benhur suriyeli ben hur diye anılırdı yalnızca roma'ya değil yahudilere de karşı duruyordu.
petrus'un palavraları da işin içine girince , büyük olasılıkla marcus ( ilk incil yazarı) olayları toplamış ,yahudi dininin içinden çok tanrılı roma dinine ve yahudi sinagoguna karşı yahudiiliğin içinde tek tanrıcı hristiyan tarikatının ilk kitabını yazdı ,arkası geldi ipini koparan incil yazdı ve tarikat-mezhep din oldu.
bugün katolik kilisesi bile isa olayının kurcalandığı zaman uzak kalmayı tercih ediyor .
şu var mutlka aziz -kutsal mertebesinde ki sinagog baskısına karşı çıkan roma zulmüne karşı duran roma ve mısır tanrılarını (hala bazı romalı üst sınıf mısır tanrılarından geldiklerini söylüyordı) inkar eden (o zaman göre inkardır) aziz -kutsal vaizler asılmış, taşlanmış veya en popüler uygulama çarmıha gerilmiş olabilir ,marrcus tabi ki atacak palavra kalmayıonca tevrat'a ve kutsal tablete (10 emir) ve diğer yahudi mitlerine sarılmış ortaya incil denen 2. sınıf tevrat çıkmıştır. tabi buna yahudliğin içine giren ve bölgede sürekli anılan antik mısır efsane ve tanrılarının acayip işleri de eklenmiş ..
ove ms.20-3 yılarında olmayan hristiyanlık bir anda ms.70lerde parlaşmıştı.
baş figür başı dikenli taçlı ,çarmıha gerilmiş isa idi.,halka bu yetiyordu ,ve bu roma ve yahudi saltanatının sonu oldu bir nevi burjuva devrimi .
paris komününden ve amerikan devriminden farkı yoktur.

isa hayal ürünüdür.
devamını gör...
tarihte isa diye birisi yaşamamıştır. bugün hıristiyanların isa diye taptığı kişi aslında mitra'dır. isa(yeşua) diye birisi tarihte yaşadıysa gerçekte yeni bir din ve kutsal kitap getirmemiştir çünkü isa'nın gerildiği çarmıhın üzerinde dahi yahudilerin kıralı nasıralı isa anlamına gelen latince iesus nazarenus rex iodaerum yazar, bunu da ibranice'si yeshua hanazarei w'melech hayehudim'dir. isa'nın tanrılaştırılması, roma imparatorluğu'nun isa'nın roma lejyonları tarafından öldürülmesinden sonra ortaya çıkan üç büyük yahudi isyanını bastırmak için bütün dini ritüellerinin güneş'e tapınmaya dayanan pagan bir din olan mitraizm'den araklanarak ortaya hıristiyanlık diye uydurma bir din ortaya çıkarıldı. inri'nin ibranice'si de yhwh'tir ve sırf kelime benzerliğiyle isa, normalde peygamber olacağı yerde roma entrikalarıyla grekoromen pantheonuna kurtarıcı helenistik tanrı olarak katıldı. daha sonraları ise sahte havari tarsuslu aziz pavlus ve birinci konstantin'in de etkileriyle günümüzdeki paganik hıristiyanlık şekillendi. maide suresi 82'nci ayetinde nasrani(isevi) ve hristiyan farkı, dikkatli okunduğunda görülür.
gerçekte isa'ya incil diye bir kitap inmemiştir; incil, isa'nın ölümünden yıllar sonra yazılmıştır.
devamını gör...
hatırlatalım, gerçek incil isa peygambere allah tarafından indirilen kitaptır ve şu anda piyasada bulunmamaktadır. piyasadaki sahte inciller ise insan yazımı hadis kitaplarıdırlar.

pek çok insan yazımı sahte inciller (hadis kitapları) mevcuttur ve matta, markos, lukka ve yuhanna ise bunlardan birkaçıdır sadece. bursa'da tarihi iznik konseyinde sayısız sahte kitaptan bu dört kitabı incil diye insanlara yutturmaya kalktılar. ama dediğim gibi gerçek incil tanrı tarafından isa'ya verilmişti ve bu kitaplarla hiçbir ilgisi yoktur.

ve yine hatırlatalım; isa peygamber, harun ve musa peygamberlerin yeğenidir: emre1974tr.blogspot.com/201...
devamını gör...
bu konu hakkında gerçekten öyle bilgiler dolaşıyor ki ortalıkta hangi birini düzelteceğini şaşırıyor insan.

incil yazarlarının hiçbiri bizdeki kuran-ı kerim'e denk bir şey yazdıklarını iddia etmiyorlardı. peki bu kitabı islamî açıdan hadis kitaplarıyla eşleştirebilir miyiz? tabi ki hayır. metodu, amacı, yöntemi... bütünüyle bambaşka yapıdalar.

aslında şunu unutmamak gerekir. roma'da çarmıha germe cezası genelde fitne suçu için uygulanır. milattan sonra dördüncü yüzyılda bu uygulamadan vazgeçilmiştir. bu açıdan yahudi cemaatinin içinde radikal fikirleri olan hz. isa'nın çarmıha gerilmesi akla yatkın gelmektedir.
devamını gör...
isa'yı hiç sevmem. babasını da sevmezdim.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"isa’nın 1. yüzyıl hristiyanlarına göre çarmıha gerilmemesi" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim