1.
tam ismi, mustafa ismet inönü olan 1884 izmir doğumlu, asker, siyasetçi.
1973 yılında vefat etmiştir.
devamını gör...
2.
türkiye cumhuriyeti'nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı ve istiklal madalyası sahibi efsane türk lider.
devamını gör...
3.
dayanaksız söylemlerle yıpratılmaya çalışılan; yakın tarihimize damga vurmuş, aşağıdaki sözün sahibi müstesna lider.

''devlet adamı olarak, hiçbir zaman hatırımızdan çıkaramayız ki, hilâfet orduları bu memleketi baştanbaşa harabeye çevirmişlerdir. bir gün yeniden hilâfet orduları kurulabileceğini aslâ gözden uzak tutmayacağız… türk milleti en büyük acıları halife ordusundan çekmiştir. bir daha çekmeyecektir. bir hilâfet fetvasının bizi ı.dünya savaşı felâketine sürüklediğini hiçbir vakit unutmayacağız. bir hilâfet fetvasının, millet ayağa kalkmak istediği zaman, ona düşmanlardan daha alçakçasına hücum ettiğini unutmayacağız. tarihin herhangi bir devrinde, bir halife, eğer zihninden bu memleket mukadderatına karışmak arzusu geçirirse, o kafayı behemehal koparacağız!''
ismet paşa’nın mecliste rauf bey’e verdiği cevap...

ismet inönü hakkında yazılmış tarafsız ve en kapsamlı kitap olarak şevket süreyya aydemir' in ''ikinci adam'' adlı üç ciltlik eserini okumanızı ve yakın tarihimizi şekillendiren bu dehayı daha yakından tanımanızı salık veririm.
devamını gör...
4.
"gerekirse yeni bir dünya düzeni kurulur türkiye de bu düzende yerini alır"
sözünün sahibi.
devamını gör...
5.
atatürkün gölgesinde kalmıştır. menderes politikası ile başarısızdır. (tek çareyi silah gücünde görmesi. halbuki menderes çok malzeme vermiş, çok hata yapmış.) bir doğulu olarak dersim katliamını engelleyememiş. malatyalı bilinir. bitlislidir.
devamını gör...
bülent ecevit tarafından chp kurultayında yenilgiye uğratılıp akabinde siyaseti bırakmış önder kişi. ülkeye çok partili seçimi getirip, kendi koltuğunu kendi elleri ile demokrat parti önderliğinde adnan menderes’e vermiştir.
devamını gör...
lozan görüşmelerinde ülkemizi temsil etmiş kişidir.
devamını gör...
mezarı, anıtkabir’de atamızın anıt mezarının tam karşısına defnedilmiş devlet adamı. çıkarılan bir kanun ile sadece ismet inönü’nün mezarının kalması yasalaşmıştır.
devamını gör...
genç türkiye cumhuriyeti'ni izlediği denge politikalarıyla ikinci dünya savaşı'na girmekten daha doğrusu nazi işgalinden kurtaran cumhurbaşkanımız. saygıyla anıyorum.
devamını gör...
10.
bir takım zibidiler daha doğmamışken, onların doğabilmesi için hayatını cephelerde harcamış kişidir aynı zamanda. tarihte bazı çok yönlü kişilikler sadece politik görüşleri veya dünyevi görüşleriyle incelenmemelidirler, hayatlarının ve icraatlarının bir bütün olarak ele alınması elzemdir.
devamını gör...
11.
dp zamanında, linç edilmeye mahkum bir insan gibi davranılan kurtuluş savaşı’nın değerli paşası. kendisi bildiğin ikinci adam ve cumhuriyet tarihinin en önemli şahsiyetlerinden. böyle bir insanı, her fırsatta küçük düşürmeye çalışıp halka linç ettirmeye çalışırken insan az da olsa başına gelebilecekleri düşünmelidir.

kendisine yapılanlara rağmen orduya “harekete geçiniz.” dememesi -ki ordu, hazır beklemektedir- onun büyük bir demokrasi aşığı olduğunu göstermez mi?

bu topraklarda saygıyı en fazla hak edenlerden.
devamını gör...
12.
siyasete hiç atılmamış olması gereken askerlerden biridir
devamını gör...
13.
ne demokrasi aşığıdır ne ikinci adam.

karşı devrimin babasıdır sadece... ve attığı tohumlar bugün büyümüş, yeşermiş, zehirli bir sarmaşık gibi atatürk cumhuriyetinin her yanını sarmıştır. atatürk'ün kendisiyle küs olarak öldüğünü, inönü'nün atatürk'ü sağlığında hiç ziyaret etmediğini, belki de etmeye cesaret edemediğini bilmeyenler veya bildiği halde sorgulamayanlar, kendilerine ezberletilmiş ezberler neticesinde kendisini atatürk ile eşit bir konuma koymuşlardır. bugün yaşadıklarımızın birinci sorumlusu kendisidir. ne demek istediğimi merak edenler atatürk hayattayken okullarda okutulan ders kitaplarını araştırsınlar ve atatürk'ün ölümünden sonra ne tür kitaplarla yer değiştirildiğine baksınlar. ayrıca bir de fulbright anlaşması hakkında araştırma yapsınlar.
devamını gör...
14.
karşı devrimi başlatarak ülkeye zarar vermiştir. geçiniz.
devamını gör...
15.
mustafa kemal atatürk'e saldırmak isteyenlerin , kızım sana söylüyorum gelinim sen anla misali adeta hedef haline getirdiği, kurtuluş savaşının ve türkiye cumhuriyetinin önemli simgelerinden, değerlerinden, atatürkün en yakın silah arkadaşlarından birisi ...
devamını gör...
16.
vecihi hürkuş gibi nuri demirağ gibi (demirağ soyadını atatürk bizzat vermiştir anadolu'da ilk defa türk bir şirket demiryolunu yapıp teslim etmiştir çünkü.) adamları ezmiş batılılarla bir olarak fabrikalarını kapattırmış uçakları bozuk diye haber yaptırmış tıkır tıkır çalışan ispanya'ya almanya'ya ihraç edilen uçakları kayseri'de toprağa gömmüş vizyonsuz kişidir. 2. dünya harbinde köylüden zoraki topladığı buğdaya bit düşürüp istanbul'da denize döktürmüştür. kendisine azerbaycan'dan kaçıp sığınan azerbaycan türklerini boraltan köprüsünde ruslara teslim etmiş "bizi onlara vermeyin siz öldürün." diyen soydaşlarımızın kanı eline bulaşmıştır. ve o katliama şahit olan türk ordusunun komutanı bunu kaldıramayıp kafasına sıkmıştır. keçi ormanı yiyor diyerek ankara'nın tescilli ürünü ankara keçisini yasak edip piyasayı güney afrika ve yeni zelanda'ya yani ingilizlere peşkeş çekmiştir. bu döneme dair kazıdıkça ihanet görürsünüz. bugün geri kalmışsak kendisinin ciddi çabaları vardır. tebrik etmek lazım.
devamını gör...
17.
milli şef
devamını gör...
18.
yaptığı icraatlerin ülkeye 3 gömlek büyük gelmesinden dolayı köylü kafası demirkırat başa gelir gelmez bu icraatleri ortadan kaldırmıştır.
devamını gör...
türkiye cumhuriyeti'nin ilk başbakanı ve ikinci cumhurbaşkanıdır. istiklal madalyası sahibi, milli mücadele'nin batı cephesi komutanıdır. türk direniş mücadelesinin cephelerindeki top seslerinin verdiği ağır tahribat sonucu işitsel zorluklar yaşaması yıllarca siyasal islamcıların düşük iq'lu esprilerine konu olmuş büyük komutandır.
devamını gör...
en büyük başarısı bizi 2. dünya savaşına sokmamasıdır. onun dışında baskıcı, otoriter bir adam.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ismet inönü" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim