ölüm ve dirilişe özgü gizli bilginin koruyucusu olduğuna inanılır.
devamını gör...
üç başlı köpek olarak bilinir ama hesiodos'un theogonia'sında 50 başı olduğu naklolunmuştur.* hades'in hakim olduğu ölüler diyarında, ölülerin kaçmasını engellemekle görevlidir. ölüleri cezalandırdığı da söylenir. iki kere bu görevde başarısız olduğu da anlatılır*
devamını gör...
çiğ etle beslenen zevksiz ifrit. hades'in tazısı olarak adlandırılır. hesiodos'un 50 kelle blöfünü görerek arttıran horece, kelle sayısında yüze kadar çıkmıştır. daha fazla arttıranı var mı bilmiyorum.

kerberos, herakles'in bölüm sonu canavarıdır. yapması gereken 12. ve son görev, kerberos'a tasmayı takıp, yeryüzüne çıkarma görevidir. herakles bu görevde başarılı olarak oyunu bitirmeyi başarmıştır.

dante ise, kerberos'u açgözlülük ve oburluk suçunu işleyenlerin, ruhlarını parçalayan ve cehennemden kaçmalarını engelleyen bir yaratık olarak betimlemiştir.
devamını gör...
zulfu livaneli’nin feci güzel kitabı
(bkz: kardesimin hikayesi)ndeki bas karakterin kopeginin de ismiydi bu. aydinlandim.
devamını gör...
yunan mitolojisi'nde hades'in kapısını bekleyen üç başlı köpektir.
devamını gör...
(bkz: kıtmir)
devamını gör...
microsoft ad yapısının ismi, access authorization audit di galiba
devamını gör...
echidna* ve typhondan doğan* hadesin yeraltı kapısında bekçilik yapan üçbaşlı köpek.
müziğe zaafı vardır ve orpheus*sevgilisini yer altından kurtarmak için lirini çalarak kerberosu uyutmuştur.

hades heykellerinde kerberosu görmek mümkündür.hiperapolis müzesinde* bu heykelin gerçeğini, amfi tiyatronun altında da yeni yapılan devasa halini girişte görebilirsiniz.

heraklesin onikinci ve son görevi kerberosu ölüler ülkesinden yeryüzüne çıkarmaktı ve herakles tasvirlerinde de üç boynu zincire vurulmuş kerberosu görebilirsiniz.

harry potterda felsefe taşını*korumak için geçitte görevlendirilen fluffy karakterine ilham vermiştir ve hagrid tüm canavarları alt etmenin bir yolu olduğunu, fluffyi alt etme yolunun müzik olduğunu söyler aynı kerberos gibi .
devamını gör...
stephan bodzin'in 2019'da binbirdirek sarnıcında çaldığı o şahane parçadır.
canlısı çok daha iyiydi varın siz düşünün.
devamını gör...
yunan mitolojisinde üç başlı köpek olarak bilinen kerberos, yeraltı dünyasının tanrısı hades'in köpeğidir. üç başlı köpeğin iki görevi vardır: bunlardan ilki, yaşayanların yeraltı dünyasına girmesini engellemek, diğer görevi ise ünlü stiks nehrinin diğer yakasını geçerek ölüler diyarına ayak basan ruhların oradan ayrılmamasını sağlamaktır. yunan mitolojisi tarihinde önemli bir yeri olan hesiodos, kerberos'un 50 başı olduğunu söylese de genel olarak 3 başı olduğu kabul edilir. efsaneye göre hades'in köpeği kerberos'un bir başı bugünü, bir başı geçmişi, bir başı ise geleceği temsil eder. bazılarına göre ise başlar dünyanın bebekliğini, gençliğini ve yaşlılığını simgelemektedir.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim