bir ekonomi terimidir.

fayda, bir ihtiyacın giderilmesinin tatmini dersek, marjinal fayda, tüketilen son bir birim maldan alınan tatmindir diyebiliriz.

çok açsınız ve gittiniz bir yumurta haşlayıp yediniz, zevkten uçtunuz. kesmedi "bir tane daha yiyeyim" dediniz, onu da gömdünüz ve yine memnuniyet yaşadınız. ancak buna devam edip atıyorum 4. yumurtaya geldiğinizde artık yumurtadan aldığınız haz düşmeye, devamında ise size tatmin yerine rahatsızlık vermeye başlar. işte marjinal faydanın özeti budur.

tam hatırlayamıyorum yılını ancak bir ara norveç bütçesinin sürekli fazla vermesinden dolayı hükümet artık tıkanmış ve "biz bu parayı n'apalım?" diye halka sormuştu. yani güzel sandığımız fazlalıklar bile aslında hep güzel değildir.

bunu sadece ekonomide değil, hayatın her alanında gözlemleyebilirsiniz tabi.
devamını gör...
tüketilen son birim malın toplam faydada meydana getirdiği değişikliktir.

1 bardak su, susamış bir kişi için muhteşemdir. ikinci bardak daha az muhteşem ve üçüncü bardak daha da az muhteşemdir. buraya kadar marjinal fayda azalarak artar. dördüncü bardağı içmeye çalışırsan marjinal fayda azalmaya başlar. toplam faydayı düşürür.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"marjinal fayda" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim