1.
galatasaray ve türk futbolunun en büyük efsanesi. mustafa kemal atatürk’ün zeki, çevik hem de ahlaklı tanımına en uygun sporcu olan güzel insan.
devamını gör...
"bence galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş, köklü bir inançtır. galatasaray'ı işte bunun için tercih eder ve galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım" sözlerinin sahibi fenerbahçe ağlarını delen, türk futbolunun taçsız kralıdır.
devamını gör...
rahmetli metin oktay, jübile maçını fenerbahçe ile oynamak ister. bunu teklif etmek üzere fenerbahçe kulübüne gider ve dönemin yöneticisi eşref aydın ile görüşür. ikili arasında şöyle bir konuşma geçer:
metin oktay: kariyerimin en güzel en unutulmaz maçlarını fenerbahçe’ye karşı oynadım. eğer siz de kabul ederseniz son maçımı fenerbahçe’ye karşı oynamak isterim.

eşref aydın: kabul ederiz fakat bir şartla. fenerbahçe kulübü ve taraftarı her zaman sana hayrandı ve seni fenerbahçe forması ile görmek isterlerdi. 10 dakikalığına da olsa fenerbahçe formasını giyer misin?

metin oktay: şeref duyarım

ve jübile maçında metin oktay ile fenerbahçeli can bartu formalarını değiştirir. kısa bir süreliğine metin oktay fenerbahçe, can bartu ise galatasaray forması ile mücadele ederler.

işte eskiden futbol böyleydi, öfke, holiganlık, kavga gürültü yoktu. futbol kardeşlikti.
devamını gör...
yalnızca galatasaray'ın değil, türk futbolu için de efsane bir futbolcu olmuştur. galatasaray'da 10 kez gol krallığını yaşadı. 17 yıllık futbol hayatının 13 yılı galatasaray'da geçti. 1936 yılında izmir'de doğan kral futbolcu galatasaray öncesi damlacık, yün mensucat, izmirspor ve yurt dışında da palermo kulüplerinde top koşturmuştur. o kadar sert şut atışları vardı ki, vurduğu toplar ağları delerdi. türkiye liginde 217 golle altı sene gol krallığı yaşadı. kendini galatasaray'a öylesine adamış ki fenerbahçe' den gelen astronomik teklifi sırf galatasaray taraftarına ayıp olmasın diye reddetmiş futbol efsanesi. jübilesi de tarihe geçmiş, kendisi gibi efsane olan can bartu'nun fenerbahçe forması ile sahaya çıkmış, bartu da oktay'ın sarı kırmızılı formasını giymiş. futbol dışında temiz bir karaktere sahip, faul yapmaya kaçınacak kadar centilmen bir insandı. 1991 yılında istanbul'da geçirdiği elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmıştır.

1965 yılında atıf yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı, başrollerini ajda pekkan, gönül yazar, ayten gökçer ile paylaştığı taçsız kral isimli filmde de oynamıştı. film, sinemalarda gösterime girmeden önce de fotoroman olarak yayınlanmıştır.
devamını gör...
taçsız kral olarak da bilinen efsane futbolcudur.
devamını gör...
hiç görmediğim, izlemediğim ama hayran olduğum insanlardan biri.
devamını gör...
hayatımda birayı ilk içtiğim yerlerden biri metin oktay'a ait kral pub'dır.
ve tuborg ile çalışırdı!

biraz da dedikodu;
rahmetli izmirin en zengin kızlarından biri ile gizlice evlenmiş, kızın ailesine ait kardıçalı hanının altında kocaman bir birahane açmıştı. kendisi pek uğramazdı ama o zamanın tüm spor muhabirlerini, trt çalışanlarını bu birahanede görmek mümkündü.
benim orada ne işim vardı bak onu hatırlamıyorum.*

ve hatta kaynak
devamını gör...
taçsız kral. görmeden sevdik efsaneyi.
devamını gör...
'' ya ben ya galatasaray ? '' sorusuna '' elbette galatasaray, o daha vefalı... '' yanıtını vermiş unutulmaz galatasaray efsanesi.
devamını gör...
vefatı'nın 31. yılı olan efsane.
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel
devamını gör...
lefter ile cennette takılıyorlardır. adam gibi adamdır rahmetli.
devamını gör...
vefatının 32. yılında saygı ve rahmetle andığım galatasaray'ın ve türk futbolu'nun efsanesi. mekanın cennet olsun taçsız kral.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"metin oktay" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim