metrik sistem 1795 yılında fransızlar tarafından tanıtılan ve kullanılan uzunluk için metre ağırlık için kilogram temeline dayanan ondalık ölçü sistemidir.


ama bu sistemin temeli antik mısır’a dayanıyor, burada ölçme ve değerlendirme ihtiyacının sonucu ortak ve değişmez bir sistem oluşturma fikri ve ihtiyacı bunun gelişmesine sebebiyet vermiştir. bu yeni bulunacak sistemin keçi boynuzu çekirdeği (bkz: kırat, her kırat 0.2 gr)gibi dünyanın her yerinde değişmez ve sabit olması ise evrensel temellendirme olacaktı.

ve mısırlılar bunun çözümünü su ile buldular, nil’in aşağı ve yukarısından su alıp, 1 damla tatlı suyun çapını ölçüp bunu 1 santimetre olarak kabul ettiler ve buna (bkz: bir kral parmağı) adını verdiler.

10 kral parmağını yani 10 cm’i ise bir kral eli, 10 kral elini ise 100 cm’i yani, 1 kral bacağı olarak tescillemişler yani 1 metreyi.

daha sonra pi sayısını bulmuşlar, bu 1 metre çapındaki bir dairenin çevresi olarak ölçülen ve 3 metre 14 cm gelen bir uzunluk ve bunu 3 kral bacağı 14 kral parmağı olarak görmüşler.

daha sonra 1 metre çapındaki diskin 6’da 1’ini almışlar ve 52.36 cm çıkan bu ölçüye kraliyet sabiti denmiş yani (bkz: bir kral dirseği). ilgilenen varsa bu sabitin piramit yapımında ne kadar önemli olduğunu bilir.

1 kürenin 1 küpün hacmine oranı ise yine 52.36 bulunmuş bu ise 2 boyuttan 3 boyuta geçme anahtarı olarak görülmüş.

daha sonra ise ağırlık için bir sistem bulunmaya çalışılmış tabi burada ise 10 cm yüksekliğinde ve 10 cm genişliğinde bir küpün içine tatlı su doldurulmuş ve buna karşılık gelen ağırlık oranına 1 kilogram denmiş. 10 sayısının mitilojik ve teolojik anlamı çok fazla olduğu için sanırım böyle bir yola gidildi ama kısaca 10 yaratıcıyı simgeleyen sayısal değeridir, ilgilenenler için ön bilgi vereyim.

kısaca metrik sistem fransızlar tarafından değil ezoterik olarak fransa içinde bulunan masonik yapılanmaların eski ile yeni birleştirme ideası ile vücut bulmuş, vatikan’ın ünlü taktiği gibi, eski için yeni fikirler dene, olmazsa yeni için eskiye dön, basit görünebilir ama en bilinen vatikan ve kapitalist mantığıdır.
devamını gör...
az önce celal şengör'ün anılarını dinliyordum.alman bir prof anlatıyor; bir gün istanbul üniversitesine polisler gelir, ne kadar arşın, endaze, ayak, kol, el, okka vs vs ile ilgili araç, gereç, yayın, kitap varsa toplamışlar. ertesi gün geldiğimizde metrik sisteme geçmiştik diyor....
mavi gözlüm bir kadeh fazla içmiş akşamında anlaşılan...


1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931'de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi.
devamını gör...
bir daha okunması gerekmektedir:
#1211722
devamını gör...
inç sisteminden bin kat daha iyi olan sistemdir. ayrıca 11/32'' senin ben taa...
devamını gör...
quarter pounder with cheese'e royal with cheese denmesinin sebebi.
devamını gör...
hayat kurtarır. feet ile, inch ile bilim yapmaya çalışanlara da sabırlar diliyorum..
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"metrik sistem" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim