dünya tarihine damgasını vurmuş fransız mareşal napolyon bonapart’ın yayımladığı yazılı emirlerinin okuyan herkes tarafından net bir şekilde anlaşıldığı rivayet edilir.

bunu nasıl yaptığına dair anlatılan bir hikaye vardır.

napolyon bir emir yazdıracağı zaman emri imzalamadan önce en düşük rütbeden en cahil ve en kıt askeri çağırtırmış. yazılı emri askere verir ve okumasını istermiş. asker emri okuduktan sonra askere emir yazısından ne anladığını tek tek anlatmasını istermiş. eğer asker emrin ne zaman nasıl, ne şekilde, hangi şartlar altında uygulanacağını, tüm detaylarıyla anlamış ve napolyona anlatabilmiş ise emri imzalara ve yayımlarmış. eğer asker en ufak bir detayı bile anlamamış ve atlamışsa emrin tekrar ve anlaşılır yazılmasını istermiş.

edit : imla
devamını gör...
dipten gelmesine, kime nasıl derdini anlatması gerektiğini çok iyi çözmesine yorduğum becerisi
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"napolyon’un yayınladığı emirlerinin kolay anlaşılır olması" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli portakal radyo renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim