öne çıkanlar | diğer yorumlar

az evvel #2732373 bahsettiğim bu ruh hastalığımı yenmenin yollarını ararken bir psikologun kitap önerisi çıktı karşıma. terapi almaktansa kitap okumayı tercih ettim tabii ki. çünkü %100 türk kanı.

psikiyatrist, psikanalist, psikoterapist irvin d. yalom'un bu kitabı psikolog hanım tarafından önerildiğine göre ve adından da anlaşılacağı üzere ölüm korkusunun nasıl yenileceği hakkında bir başyapıt olmalı dedim. hemen verdim sipariş. aldım. okudum.

öncelikle yayınevine birkaç lafım var. her sayfanın sadece %33'ünde yazı var altı ve üstü bomboş. 90 sayfa dolu dolu zannederek aldığınız kitabı kar kaygısı gütmeden bassalarmış sadece 30 sayfa edecekmiş. bitti mi? bitmedi. son 20 sayfa yalom'la yapılan bir röportaja dair. yani ölüm korkusunu yenme mevzusu aslında 23 sayfa. üzücü.
örnek sayfa:
kullanıcı tarafından yüklenmiş görsel


gelelim içeriğe:

irvin d. yalom beyin üniversiteden bir arkadaşı varmış. çok ünlü ve çok başarılı bir kalp cerrahı. yalom beyle dertleşmeye karar veriyor 20-30 yıllık arkadaşlıktan sonra. ikinci dünya savaşı zamanını görmüş bu adam yaşlı bir çifti nazilerin ölüme götürdüklerini görmüş, az kalsın kendisi de onlarla ölüme gidecekmiş. kendisini kurtarmış ama yaşlı çifti kurtaramamış. aslında o an kendisini kurtarmaya o kadar odaklanmış ki yaşlı çifti kurtarmayı önemsememiş. yıllardır bu durum bilinçaltında yatıyormuş da işte... neyse işte yalom bunu anlatıyor ve arkadaşıyla diyaloglarını aslında keyifli bir şekilde anlatıyor. kitaba, anlatıma shit atamam.

ama tüm bu konunun ölüm korkusuyla alakası nedir? burada söz konusu olan ölümden korkmak değil ki. zamanında yaşlı çifti kurtaramamanın verdiği vicdan azabı ayrı bir konu, ölmekten ya da çevresindekilerin ölmesinden korkmak apayrı bir konu.


kitaba neden bu ismin verildiğini anlamadım. bir psikoloğun ölüm korkusuna çözüm olarak neden bu kitabı önerdiğini anlamadım.

ben bu derdimi nasıl çözcem onu hiç anlamadım...
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"ölüm korkusunu yenmek (kitap)" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim