özdemir erdoğan, posta gazetesinden alev gürsoy cimin'e verdiği röportajda zeki müren hakkında açıklamalarda bulunma hadisesi.
açıklamalar şu şekilde ;
--- alıntı ---

bakın, zeki müren ilk defa 1950’de piyasaya çıkmıştır ve o türkiye’nin ilk rol modelidir. insanlarımız onu küçük erkek çocuklarıyla birlikte televizyonda seyretti. ve onu izleyen erkek çocuklar travmalar yaşadı. kötü bir rol modeldi. sonradan bir sürü zeki müren’in taklitçileri çıktı. insanlar ona özendi. ben bir insanın eşcinsel olmasından rahatsız olmam ama eğer bu, toplum önünde örnek olacak şekilde kullanılıyorsa zararlıdır.

bakın mesela bülent ersoy, çok daha namuslu, çünkü o kadın oldu. yani erkek çocuklara kötü örnek olmadı. “ben böyle hissediyorum” dedi ve gitti kadın oldu. bu kadına kimse bir şey diyemez ama zeki müren kötü bir rol modeldi. aklı başında olan herkes böyle düşünür. bugün erkekler mini etek giyip oje sürse, makyaj yapsa hoş karşılanır mı?

hem bu tehlikeyi kabul ediyorsunuz hem de sanat uğruna bunu görmezden geliyorsunuz… bana kalırsa bu büyük bir sahtekarlık ve çelişkidir. bunu konuşmamak ahlaksızlıktır. siz böyle bir tehlikenin varlığını kabul ediyorsunuz ama sanat uğruna ağzınızı açıp tek kelime etmiyorsunuz. bir tek özdemir erdoğan konuşuyor.
hayır! ‘sanat güneş’i ifadesini ona ne devlet ne halk verdi. bizzat kendi kendine yakıştırdı. çünkü müthiş bir şöhret hırsı vardı. bilmediğiniz çok şey var. “paşa deniyordu” diyorsunuz. bir tek asker çıkıp da bir şey demedi. nedir paşa? bir asker ortamında en yüksek ve en şerefli yerdir. onu bile kullandı, her şeyi kullandı. buna karşı çıkıyorum. ilk çıktığı seneler sesi iyiydi ama bu kişiyi günümüzde hâlâ evrensel bir sanatçı gibi gösterenler ahlaksızdır

--- alıntı ---
kaynak
devamını gör...
gereksiz bir söylemdir.
yaşananlar üzerine geriye dönüp konuşmak, tespitlerde bulunmak, özellikle de bireysel konuları ele almak ve bunu şu an yaşamayan birinin arkasından yapmak,
bence ahlaksızlığın en büyüğü budur.
bu inandığın ve savunduğun düşünceleri, zeki müren yaşarken neden dile getirmedin de şimdi konuşuyorsun derler adama.
devamını gör...
bin tane sözüm ona sanatçıyı toplasan bir zeki müren etmiyor hala. adamın ölümünden sonra bile bu kadar çok sevilmesi birilerine batmış olsa gerek. ozdemir erdoğanı severdim ama benim için bitmiştir. cunku benim için sanatçının sadece müziği değil kişiliği de çok önemlidir. saygı duymayı bilmeyene saygı duymuyorum. bir insanın cinsel kimliği ölümünden bilmem kaç yıl sonra bile dert oluyor bu millete. erkek çocuklara zeki müren travma yaratmadı aksine bu toplumun yetiştirdiği toksik maskülen erkekler kadınıyla, erkeğiyle hepimizi mahvetti.
devamını gör...
çok cesur konuşmuş kendileri. bunu her babayiğit çıkıp söyleyemez. söylediklerinde de haksız değil.
devamını gör...
bazı insanların hala anlamakta güçlük çektiği bir şey var: eşcinsellik birilerinin örnek göstermesiyle, yönlendirmesiyle ortaya çıkan bir şey değildir. eşcinsellik doğuştan gelen bir yönelimdir, tercih değildir.

keşke dendiği gibi erkek çocukları onu örnek alsaydı. onun naifliğini, kibarlığını, sanatçı kimliğini örnek alsaydı. o zaman belki çok daha başka bir noktada olurduk.

topluma örnek olan kişileri eleştirecekseniz gündüz kuşağı programlarını, içinde her türlü şiddet bulunan dizileri eleştirin. yıl olmuş 2021 hala homofobiye karşı savaşıyoruz. hala eşcinselliğin normal bir durum olduğunu vurgulamak zorunda kalıyoruz. yazık.
devamını gör...
''o yıllarda her fakültede olduğu gibi bizim fakültemizde de gruplar vardı. özellikle doğu kökenli arkadaşlarımızdan oluşan bir grup maço tavır sergilerdi. zeki müren ve bizim sınıftan bobo'nun tavırları ise farklıydı. bu tavırlar o gruptakilere göre erkekliğe büyük ihanetti. sürekli ona takılmadan edemiyorlardı. buna takılma demek de doğru değildi. ona isim takıp arkasından da küfrediyorlardı. başka bir motif daha vardı tabii...
...
bir gün kantinde oturuyorduk. zeki müren içeri girerken peşinden gelen o gruba bağırıyordu. anlaşıldığı kadarı ile zülfü yâre dokunmuşlardı. kantinin kapısında 5 kişi durmuşlar, sırıtıyorlardı. zeki müren'in bam teline basmışlardı.
zeki müren, "bana bakın o...pu çocukları," dedi ve kemerini çözüp pantolonunu indirdi. donunu iki eliyle tutarak, "ben şimdi bunu da indireceğim. çok merak ederek laf attığınız erkekliğimle mukayese edebilecek bir babayiğit varsa çıksın ortaya da benim yaptıklarımı yapsın." dedi ve suratlarına baktı.
zeki seslendi "hadi, hadi... o çok övündüğünüz erkekliğinizi gösterecek bir yiğit yok mu? " karşı taraf ne yapacağını şaşırmıştı. zeki müren, "anlaşıldı sizde iş yok ama erkek nasılmış görmeniz gerekir," dedi. donunu indirdi aşağıya. biz sadece yuvarlak poposunu gördük. öbürleri şaşkınlık içinde kantini terk ettiler. ondan sonra bu olay çok konuşuldu ama maço takımı o konuda bir daha ağzını açmadı"

--- alıntı ---

aşkın kavurduğu güneş zeki müren

--- alıntı ---
devamını gör...
kişinin içinde biriktirdiği nefretin,bünyesinde var olan cehaletin ve doğuştan gelen yetersizliğin dışa vurumu olduğu belli olan bir açıklamadır.ilgili kişinin insanların yönelimleri ile en ufak bir bilgisi dahi yoktur.eşcinsellik başka bir arkadaşın belirttiği gibi sonradan ulan dur her kuşu hallettik bi bu kaldı diyip hoop oldum diye olabileceği birşey değil.

zeki müren bu ülkeye gelmiş nadir yeteneklerden biridir.öyle bi sesin bir daha olabileceğini bile sanmıyorum.kaldı ki zeki müren kendi yaşantısında ben eşcinselim diye de hiçbir zaman ilan etmedi.arkasından konuştular falan,ama o hiçbir zaman kabu etmedi.ölmüş ve kendini savunamayacak insanların arkasından atıp tutacağınıza biraz şerefli olmayı deneseniz hiçde fena olmaz.

ha son birşey,o i**e demeye getirdiğiniz zeki müren tüm mal varlığını mehmetçiğe bağışladı,sahip olduğunuz zihniyet gibi bu ülkenin iliğiini damarını sömürmedi.serçe parmağı dahi etmezsiniz onun.
devamını gör...
yakışmadı özdemir reis.
devamını gör...
yaklaşık on gün önce "cumhurbaşkanlığı kültür sanat büyük ödülleri" kapsamında müzik ödülünü alan sanatçının birilerine teşekkür konuşmasıdır. yıllar önce vefat etmiş, bütün toplum tarafından kabul görmüş, sevilen bir sanatçının aleyhinde saçmalamaktan ibarettir. cevap hakkı olmayan insanlar hakkında konuşmak ne kolay.

yahu sen sanatçısın, müzisyensin. toplumu ilgilendiren o kadar olumsuz konuya dikkat çekmek varken, insanları ayrıştırmak niye? seni belirli bir noktaya getirmiş halkın sesi olmak varken, belirli bir güruhun sözcülüğünü yapmak niye? biraz insan sevin be. hani karşılaştırmak babaya hakaret olur da; bu yüzden neşet ertaş'ın tırnağı etmiyor böyle sanatçılar. oysa biraz insan sevseler, herkesi olduğu gibi kabul etseler; hayata bakış açıları değişecek. daha güzel şeyler üretecekler. ama o kafa nerde?
devamını gör...
cahilliğinde bu kadarı artık dedirten açıklamalardır. adam öldükten sonra arkasından konuşulması da ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu gösterir zeki müren'in. zamanında gölgesinde kalmıştır ondandır bu nefreti.

aynı fikirde olan yazarlar da cahilliğin devir meselesi değil zihin meselesi olduğunu çok güzel göstermişlerdir.
devamını gör...
kadın olmayan yani ameliyat geçirmeyen bir yığın eşcinsel var. sen şimdi hepsine ameliyat dayattin. bence faşist ve aptalsın. zeki müren iyo bir insan miydi tartışılır. şöhret hırsı varmış. e napalım varsa. atatürk'te de iktidar hırsı vardi. düz milletvekili mi kalsaydı.
devamını gör...
verdiği söyleşide ateistlere sallamayı da ihmal etmemiş:

--! spoiler !--

[“iktidara yakın mısınız?” sorusu üzerine] “(…) ateistleri de hiç anlamıyorum. profesör, bilim insanı olarak geçinenler kusursuz bir insan yaratsın da göreyim. ancak o zaman onların tarafına geçerim. (…) [“ateizme karşı mısınız?” sorusu üzerine ] “ben inançlıyım. insanoğlunun yapabildiği en büyük şey, robot ya da yapay zekadır. benim derimin altından kan akıyor, onların yaptığı robot ise yapay. haydi derisinin altından kan akan canlı bir insan yapsana, yapamazsın. nasıl olduğunu çözemiyorsan niçin geldiğini bilemezsin. ‘ol’ der cenab-ı allah, olur. haydi o ateistler bana bir insan yapsınlar yapabiliyorlarsa! ingiliz profesör stephen hawking, ‘allah yoktur, insan her şeyi yapar’ demişti. ben de ona diyorum ki; o zaman insan yap kardeşim.”

--! spoiler !--
devamını gör...
dayi su yasina gelmissin, belli bir kariyer sahibi olmussun ne diye boyle bos bir cikis yaparsin ki? olay zeki muren degil, farketmez kim oldugu, ahmet olur mehmet olur ama sana ne ki bir insani bu sekilde yargilamak.
devamını gör...
zeki müren türkçe'mizi çok iyi kullanan ve bize örnek olan biriydi, sırf bu yüzden bile saygı duyabiliriz ona. sadece şarkı söylemekle kalmayan, yazdığı şarkı sözleriyle ve yorumuyla kalpleri kazanan gerçek sanatçıydı. neredeyse tüm şarkılarını bilirim, hiç bir zaman da onun hayatıyla ilgilenmedim. ölümünün üzerinden yıllar geçmiş bir insandan ne istenir anlamak zor?

biz olmayacağız ya böyle, illa ki birilerini kıyaslayacağız, yaşamını eleştireceğiz vb. insanlarla uğraşmaya devam edeceğiz...
devamını gör...
burdan

ucundan , kıyısından köşesindende olsa doğruluk payı verdiğim açıklamalar. ancak zeki müren'in türk müziğinin birkaç zirvesinden biri olduğu realitesine toz zerresi kadar etki etmez.
devamını gör...
sözlerine katıldığım açıklama. şu hariç "bülent ersoy çocuklara kötü örnek olmadı." bu şahsın kendisi başlı başına kötü bir örnektir zaten topluma.
devamını gör...
neresinden tutsan elinde kalır röportaj.
adam kendine sanatçı diyor ama halkın güncel sorunlarına değineceğine, 1950lerden bahsedip seneler önce ölmüş bir adamın arkasından sallıyor. kadına döndüğü için birinin ötekinden daha namuslu olduğunu sanıyor. iktidara yakın mısınız sorusuna ateistlere karşıyım diye cevap veriyor. ölü profesörden insan yapmasını istiyor. benim ödülüm için geç bile kalındı, herkes hak ettiğimi söylüyor falan diyerek meçhul kitleler üstünden kendini pohpohluyor. kendini yine bir ölü sanatçı neşet ertaş'la kıyaslayıp, daha mütevazı olduğuna karar veriyor. eşcinselliğin özentiyle geldiğini sanıyor. son yılların modası olan; fetö bana çuvalla para saydı, kabul etmedim, fetoyla mücadele ettim kalıbını kullanıp prim yaparak bitiriyor.

baştan aşağı kibir ve cehalet kokan samimiyetsiz röportaj.
devamını gör...
sanırım insanların sık sık şunu tekrar etmesi gerekiyor: "bilgim olmayan bir konuda fikirlerimi kendime saklamalıyım".
ergenliğini homofobik olarak geçirmiş biri olarak şunu belirteyim ki bu saçmalamaların yegane sebebi bilgisizlik.

bülent ersoy kadın olmak istemiştir olmuştur. zeki müren ise belki bir erkek olarak erkeklere ilgi duymuştur. bunlar ayrı şeyler, hatta birbiriyle hiçbir ilgisi bile yok.

bütün gayler kadın, bütün lezbiyenler erkek mi olmak istiyor sence bunak özdemir?
devamını gör...
saçmalığın daniskası resmen.
devamını gör...
senelerce zeki müren dinledik/izledik. buna çocukluk yılları da dahil, herhangi bir travma yaşamadık. bilâkis türkçemize katkısı oldu.

zeki müren izlediği için birilerinin eşcinsel olduğunu sananlar, nedense yurtlarda, orada burada tacize, tecavüze uğrayan çocuklarımız için bu kadar yüksek perdeden konuşamıyor. geleceği kararan o minik yürekler için gıkını çıkaramıyor.

varsa yoksa medyatik olayım, tribünlere oynayayım... nasıl olsa kitlelerin dehası bunu istiyor.

açlar. at önlerine yemi... gündemi işgal et!

önümüzdeki ayda huysuz virjine salla. nasıl olsa o da vefat ettil. sana cevap veremez.
devamını gör...
Bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

"özdemir erdoğan'ın zeki müren'le ilgili açıklamaları" ile benzer başlıklar

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
radyo & dergi sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan yardım başlıkları puan tablosu sıkça sorulan sorular istatistikler iletişim