1.
"sanat güneşi" "paşa" olarak anılan klasik türk müziğinin en büyük isimlerinden biri.
devamını gör...
2.
elbet bir günnn buluşaaacağğıız!
devamını gör...
3.
bu aralar listeme amborgo uygulamış harbi sanatçı
devamını gör...
4.
zeki müren de bizi görecek mi sahnesiyle akıllara kazınmıştır
devamını gör...
5.
murat bardakçı'nın beğenmediği şarkıcı.
iyi bir şarkıcı olsa avrupa'da yer edinirdi edirnekapıyı geçememiştir diyerek aslında abartılan bir gerçeğe bence parmak basmış adam.
devamını gör...
6.
ben en çok türkçesine ve kibarlığına vurgunum. böyle sanatçı olun işte ya. sanat bu.
devamını gör...
7.
bu tarlaya bir şinik kekere mekere ekmişler...
ile başlayan çetrefilli tekerlemeyi bir çırpıda söyleyen sanatçı
devamını gör...
tüm mirasını türk eğitim vakfı ve mehmetçik vakfı'na bağışlamış sanatçı. sanatçı kelimesini öyle okuyup geçmemek lazım, sanatçı kelimesinin tanımlarındandır bu yüce insan. ruhu şad olsun.

kendisi hakkında youtube'da koff animation adındaki kanalın hazırladığı çok hoş bir animasyon bulunuyor.
devamını gör...
küçükken ne kadar zevksiz olduğumun kanıtı. sevmezdim bu adamın sesini. şimdi anlıyorum meğer sen neymişsin be zeki müren. o naiflik, o konuşma tarzı, o ses... cidden çok tatlı bir insanmış. mekanı cennet olsun paşanın.
devamını gör...
(bkz: elbet birgün buluşacağız)
devamını gör...
aşırı vurgulalarla şarkı söyleyince güzel olduğunu sanıyorsun ama olmuyor be paşam.

türklerin başka bir abartısı daha...
devamını gör...
türkiye'nin ilk drag queen'i.kendini türkiye'ye kabul ettirmiş bir sanatkardır.
devamını gör...
akıllara kazınan insan.
devamını gör...
en sevdiğim sanatçı olur kendileri. 6 aralık 1931'de doğmuş. 24 eylül 1996'da ızmir'de aramızdan ayrılmıştır. türk şarkıcı, besteci, söz yazarı, şair ve oyuncudur. 600'ü aşkın plak ve kaset doldurmuş 1955'te o harika "manolyam" şarkısıyla türkiye'de ilk kez verilen altın plak ödülü'nü kazanmıştır.

1950'lerin türkiye'sinde (hâlâ tamamen gelişememiş olsak da) alışılmamış kalıpları yıkıyordu. gerek kıyafetleri gerek hâli ve tavrı dolayısıyla çok hoş bir insandır. ağdalı türkçesiyle bilinir. sanat güneşimiz olur kendisi. klasik türk müziğinin en büyük isimlerinden olan müren, 6 yıllık inzivasından sonra 1996'da trt izmir televizyonunda kendisine düzenlenen tören sırasında kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yummuştur.

en güzel şarkılarından olan "veda busesi" hikayesiyle de gayet sıcaktır. beş hececilerden orhan seyfi orhon'un 10 yaşındaki kızının ağır hastalığı vardır. son anlarında da babasının kucağındadır. ölümünden saniyeler önce babasının ardından gözyaşı dökmemesi icin bir söz almıştır fakat kucağında ölen evladına dayanamayan şairin şu dizeleri can bulur.
bir alev hâlinde düştün elime
hani ey gözyaşım akmayacaktın?
vedabusesi
devamını gör...
babamın tsm sevgisi sayesinde dinleyen, seven " talihli",
rahatsızlanıp hayatını kaybettiği programı izleyen, talihsiz nesildenim.
#dilekçeşmesi hep favorim oldu, olacak.

"uzattım ellerimi, seni diledim".
devamını gör...
evini gezerken onunla ilgili birçok bilgiye de erişim sağlamış oluyorsunuz. ihtiraslı karakteri iş yaşamından, aşk hayatına kadar derin derin hissediliyor.

o evi gezerken sanki onunla konuşuyormuş gibi ya da onunla geziyormuşsun gibi...

yolunuz düşerse mutlaka gidin.
devamını gör...
yaşlanıp piyasada unutulunca el mecbur kendisine hakaret ederek gündeme gelinen kıymetli sanatçımız. bu ülkeye zeki müren'in saçının fönü kadar katkısı olmayan adını ağzına almasın artık.
burhan şeşen harika bir tweet atmış konuyla ilgili: "mesela ben biraz daha yaşlanıp zeki müren için kötü sözler söylersem beni direkt vurun. bana sormayın."
devamını gör...
müzisyenliğinin yanında ayrıca amatör bir ressamdır. kendisi, istanbul devlet güzel sanatlar akademisi mezunudur, bodrumdaki müzeye çevrilmiş evinde suluboya çalışmaları vardır. "ağlama, gülme düşün" isimli tablosu:
miro.medium.com/max/952/0*2...
devamını gör...
arım balım peteğim.
devamını gör...
hem şarkılarında hem de konuşmalarında türkçe'yi bu kadar düzgün kullanmaya özen göstermesinin sebebi küçükken radyoda dinlediği şarkı ve türkülerin anlaşılırlığının olmamasıymış. bunu oldukça dert edermiş kendisine. eline kalemi kağıdı alıp radyoda çalan şarkı ve türküleri not etmek istermiş, fakat kelimeleri yutarak söyledikleri için ne denildiğini pek anlamazmış.

buna tepki olarak kendisi söylediği şarkıların her hecesini ayrı ayrı vurgulayıp kelimeleri yutmadan söylemeye karar vermiş. hatta bu kararı sayesinde diğerleri de şarkılarını, türkülerini zeki müren gibi anlaşılır bir şekilde söylemeye başlamışlar.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"zeki müren" ile benzer başlıklar

normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
zaman tüneli köftehor rehberi portakal normal radyo kütüphane kulüpler renk modu online yazarlar puan tablosu yönetim kadrosu istatistikler iletişim