kaynak
ak partili özhaseki: "özgürlük ortamları da bizim dönemimizde çok şükür gelişti. alevi vatandaş 'ben aleviyim' diyemiyordu." açıklamasında bulunmuş.
devamını gör...
(bkz: biliyorsunuz alevi) diyen başkanının kölesinin açıklaması.
ciddiye almamalı.
devamını gör...
adamların ibadethanesine ucube diyen inönü’ydü, evlerine işaret koyup diri diri yakanda atatürkçülerdi dimi.
zemzemle mi yaşıyorsunuz bu kafayı? hangi alevi’yi inandıracağınızı düşünerek yapıyorsunuz bu açıklamaları, yoksa daha kötüsü inanarak mı söylüyorsunuz.
devamını gör...
adamın söyledikleri doğru ama eksik.
türkiye cumhuriyeti, osmanlı gibi sünni islam bir türk devleti olarak tasarlandı. osmanlı yıkılmadı. tüm kurumları olduğu gibi yeni devlete aktarıldı. hilafet kaldırıldı sözde ama diyanet işleri başkanlığı üzerinden sürdürüldü: dib başkanı şeyhülislam, başbakan ya da cumhurbaşkanı halifeydi. böyle bir ortamda "ya biz aleviler ne olacağız" diyen alevilerin başına osmanlılar alevilere ne yaptılarsa aynısı geldi. kuyucu murat paşa yüz bin insanı öldürüp kuyulara gömmüş. cumhuriyet, alevileri mağaralara doldurdu, zehirli gazla boğdu. sadece dersim'de 70bin alevi zaza'yı katlettiler. ondan sonra da rahat bırakmadı devlet alevileri. 1969'da bir başka soykırım girişimi oldu. 70'lerin sonunda maraş'ta 3000 kişiyi katlettikten sonra sivas ve çorum katliamları düzenlendi. çorum'da komünistlerin direnişi olmasaydı maraş'ın aynısı yaşanacaktı.
madımak katliamı daha iki gün önce oldu. o da devletin yaptığı bir katliamdır.
bir aleviye "siz mum söndürüyormuşsunuz" diyebilir ve ceza almazdınız.
a ko p, o da katı bir alevi düşmanı olmasına rağmen sırf ab muhabbetiyle aleviler üzerindeki baskıyı gevşetti. alevi düşmanlığı baki ama alevi 2000 öncesinden farklı olarak göğsünü gererek ben aleviyim diyebiliyor.
o anlanda haklı hassseki.
devamını gör...

bu başlığa tanım girmek için olabilirsiniz.

zaten üye iseniz giriş yapabilirsiniz.

"özgürlük ortamını geliştirdik aleviyiz diyemezlerdi" ile benzer başlıklar

Normal sözlük'ü kullanarak 3. parti dahil tarayıcı çerezlerinin kullanımına izin vermektesiniz. Daha detaylı bilgi için çerez ve gizlilik politikamıza bakabilirsiniz.

online yazar listesini görmek için lütfen giriş yapın.
portakal radyo & dergi renk modu sözlük kütüphanesi online yazarlar kulüpler yazarak kitap kazan puan tablosu sıkça sorulan sorular yönetim kadrosu istatistikler iletişim